Aydemir: 'Cumhurbaşkanımıza minnettarız'

Aydemir: ‘Cumhurbaşkanımıza minnettarız’

TÜRKPA 12. Genel Şurası tamamlandı. KKTC’nin gözlemci üye statüsünün onaylandığı toplantı kardeşlikleri perçinledi. TÜRKPA üyesi Erzurum AK Parti Milletvekili İbrahim Aydemir, “Bu yeri 15 yıl evvel açan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a minnettarız” dedi.

Milletvekili Aydemir yaptığı değerlendirmede, oluşturulan güç birliğinin lisan, din, gelenekleri birebir olan Türk Dünyasını tabir ettiğini, bu duruşun global meselelerin tahlili odağında orak bir aklı temsil ettiğini belirterek, genel konsey sonrası yayımlanan Ankara Deklarasyonunun tarihi bir manifesto olduğunu kaydetti.

TÜRKPA’nın önemi

TBMM’de düzenlenen Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 12. Genel Heyeti tamamlandı, Genel Heyet sonrasında Ankara Deklarasyonu kabul edildi. Deklarasyonda, Türk dünyasında iş birliğinin teşvik edilmesi ve parlamenter diplomasinin güçlendirilmesinde TÜRKPA’nın değeri vurgulandı.

Basın Toplantısı

Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 12. Genel Şurası sonrası basın toplantısı düzenlendi. TBMM Lideri Mustafa Şentop, Azerbaycan Ulusal Meclis Lideri Sahibe Gafarova, Kırgızistan Meclis Lideri Nurlanbek Şakiyev ve Kazakistan Meclis Lideri Yerlan Koşanov değerlendirmelerde bulundu.

15. Kuruluş Yıldönümü

Şentop, TÜRKPA Genel Konseyinin muvaffakiyetle tamamlandığını, TÜRKPA’nın bağımsız Türk devletlerinin meclis liderlerini ve parlamenterlerini birebir masanın etrafında topladığını belirterek, memleketler arası saygınlık ve tanınırlık kazanmış bir kuruluş olarak kıymetli çalışmalara imza atan TÜRKPA’nın bu yıl 15. kuruluş yıl dönümü olduğunu kaydetti.

Katılımcılar

Genel Heyete üyeler dışında gözlemci ülke parlamento lider ve lider yardımcıları ile memleketler arası Türk kuruluşlarından 12 örgüt temsilcisinin katıldığını aktaran Şentop, “Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye Parlamentoları olarak çıktığımız bu kutlu yolda bugün Macaristan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve dijital platformda Özbekistan parlamento liderleri ve temsilcileriyle bir ortaya geldik.” dedi.

Şentop’un Değerlendirmesi

TBMM Lideri Mustafa Şentop, “Sınır aşan krizleri güç birliği yaparak denetim altına alabilirsek 21. yüzyıla gerçek manada damgamızı vuracağız. Bunun için bütün Türk devletlerinin ortamızda ve yanımızda olmasına gereksinim var” tabirini kullandı.

Şentop, ortak azimle TÜRKPA’yı kurduklarını belirterek, “Meclislerimizi bu ortak çatı altında birleştirdik, kardeş Türk halklarının meclisleri olarak birlikte çalışma geleneğimizi kökleştirdik. Bizler yan yana, omuz omuza, sırt sırta dururken; uzun ince bir yolun ortasında geçmiş ve geleceği birbirine bağlıyoruz. Bizleri bir ortaya getiren kan bağımız, kültürümüz, lisanımız ve tarihi sorumluluğumuzdur. Kurumlarımız ve devletlerimiz yakınlaştıkça aslında sadece cetlerimize ve torunlarımıza karşı sorumluluğumuzun gereğini yerine getiriyoruz. Üzerimize düşen en büyük vazife, Türk dünyasının köprülerini çoğaltmak, birbirimize yakınlaşmak ve bir arada çalışmaktır. Gelecek on yıllarda, geçmiş on yıllarda yapılanlardan çok daha fazlasını yapmaya, tıpkı yolda omuz omuza yürümeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Aile Fotoğrafı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Periyot Başkanlığını, Kazakistan Cumhuriyeti Parlamentosu Meclisinden devraldı.

Şentop’un başkanlığında gerçekleştirilen Genel Konsey Toplantısına Azerbaycan Cumhuriyeti Ulusal Meclis Lideri Sabiha Gafarova, Kazakistan Cumhuriyeti Parlamento Meclisi Lideri Yerlan Koshanov, Kırgız Cumhuriyeti Jogorku Keneş Lideri Nurlanbek Shakıev, Türkmenistan Meclis Lideri Dunyagozel Gulmanova, Özbekistan Cumhuriyeti Ali Meclis Senato Lideri Tanzila Narbayeva, Macaristan Ulusal Meclisi Birinci Lideri Yardımcısı Sndor Lezsk, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi Lideri Sayın Kuvvetli Töre katıldı.

TBMM Lideri Şentop, TÜRKPA 12. Genel Konseyi’nde yer alan parlamento liderleri ve tüm iştirakçiler ile aile fotoğrafı çektirdi. AK Parti Milletvekili ve TÜRKPA üyesi Milletvekili Aydemir de aile fotoğrafında yer aldı.

TBMM TÜRKPA Üyeleri

TBMM Lideri Şentop’un başkanlık ettiği Genel Kurul’a, TÜRKPA Türkiye Delegasyonu Lideri İstanbul Milletvekili Erol Kaya, Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ, Karaman Milletvekili Recep Şeker, Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Niğde Milletvekili, Ömer Fethi Gürer, İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız katıldı. – ERZURUM

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset