Avrupalı İş İnsanları, Çin ile İşbirliği Yaparak Potansiyellerden Yararlanmak İstiyor

Avrupalı İş İnsanları, Çin ile İşbirliği Yaparak Potansiyellerden Yararlanmak İstiyor

Çin pazarında işbirliği arayışında olan kimi Avrupalı iş insanları, Çin’in ekonomik toparlanmasının büyüme için büyük beklentiler getireceğini belirtiyor.

Çin, yılın birinci çeyreğinde evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 4,5 büyüme oranı yakalayarak birçok finans kurumunun evvelki iddialarını geride bıraktı.

SES 1 (İngilizce): TOMASZ SZYPULA, PTAK Varşova Fuarı İdare Heyeti Lideri:

“Çin pazarı, Çin iktisadı süratle büyüyor. Birebiri bizim ülkemiz için de geçerli. Bu yüzden bence pandemi periyodundan sonra bağlantılarımızı yenilemek, yine birlikte çalışmaya başlamak, Çin ve Polonya iktisadını mükemmel hale getirmek için bu, en yeterli vakit.

Her iki tarafta da, sırf daha güçlü bağlar kurup geliştirme değil, birebir vakitte birlikte iş yapma potansiyeli olduğunu da görüyorum.”

SES 2 (Macarca): ERNO PETO, Macaristan-Çin Ekonomi Odası Lideri:

“Çin’in dışa açılımı yalnızca Çinliler için değil, dünya ve global ekonomi için de birçok istikametten çok değerli. Tıpkı vakitte Avrupa-Çin münasebetleriyle ilgilenenler, Çin’in GSYİH’sının 2023’te yüzde 4,5’ten bir puan yüksek olması halinde, Avrupa Birliği ekonomisindeki GSYİH büyümesinin yüzde 0,5’ini oluşturacağını açıkça belirttiler.”

SES 3 (İngilizce): SILVA STIPIC KOBALI, Hırvatistan İktisat Odası’nın İş Uluslararasılaştırma Merkezi Müdürü:

“Pandemi sonrasında, iki ülke ortasındaki işbirliğinin daha da ağırlaşmasından son derece mutluyuz. Her iki ülkeden de firmaların işbirliği yapması için birtakım yeni yollar ve fırsatlar arayacağız ve İktisat Odası da ek bilgi sağlamak ve iş insanları ortasında temas kurulmasına yardım etmek için dayanak veriyor.”

SES 4 (İngilizce): BENOIT BAZIN, Fransa’nın Saint-Gobain Kümesi CEO’su:

“Çin, bizim için süratle büyüyen bir pazar ve iktisat. Yani çok fazla güç, çok fazla yetenek var. Bu, bana gelecek için çok itimat veriyor. Hasebiyle içimde, Çin iktisadının yalnızca 2023 için değil gelecek on yılda da büyümeye devam edeceğine yönelik his var.”

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Beijing’den bildiriyor.

(XHTV)

Kaynak: Xinhua / Yeni