Akşener, Mersin'de: "İlk Yapacağımız Şey; Temmuz Ayının Başında Bütün Emekli ve Emekçilerime Yüzde 50 Artırım Yapmaktır"

Akşener, Mersin’de: “İlk Yapacağımız Şey; Temmuz Ayının Başında Bütün Emekli ve Emekçilerime Yüzde 50 Artırım Yapmaktır”

Haber: YETENEKLİ BAĞIŞ / Kamera: DURSUN ALKAYA

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, “Bugün 1 Mayıs Dünya İşçiler ve Dayanışma Günü, kutlu olsun. Emekçilerimize, iş görenlerimize, işçilerimize kutlu olsun. Buradan Millet İttifakı ismine ve Meral Akşener olarak DÜZGÜN Parti ismine bir kelam vermek istiyorum. Ocak ayında emeklilerimize ve işçilerimize yüzde 55 artırım yapılmasını istemiştim, yapmadılar. Artık 15 Mayıs’ta iyisiyle seçimi alacağız, Recep Beyefendi ve arkadaşları emekli, Sayın Kılıçdaroğlu makamına, ondan sonra birinci yapacağımız şey; temmuz ayının başında bütün emekli ve emekçilerime yüzde 50 artırım yapmaktır” dedi.

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, Mersin‘de miting düzenledi. Akşener, burada vatandaşlara şu sözlerle seslendi:

“ARSLANKÖY’ÜN BAYANLARININ TORUNLARI, BURADASINIZ”

“Demokrasinin beşiği olan ve bu demokrasinin sahiden talep edip gereğini yapan Arslanköy’ün bayanlarının torunları, buradasınız; sizlere en derin teşekkürlerimi sunuyorum. Tekrar demokrasi için o günlerde mahpusa gitmeyi göze alan annelerimiz, anneannelerimiz, babaannelerimiz; 14 Mayıs’ta bayanların itilip kakılmasına hayır diyecek miyiz? Sayın Erdoğan ve arkadaşlarını emekliye sevk edecek miyiz? 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kılıçdaroğlu’nu makamına alkışlarla oturtacak mıyız? Kiminizin ablası, kiminizin anası, kiminizin kardeşi Meral Akşener’i, başbakan edecek misiniz? Artık bunu duyanlar kalpten gidecekler.

“TEMMUZ BAŞINDA BÜTÜN EMEKLİ VE İŞÇİLERİMİZE YÜZDE 50 ARTIRIM YAPACAĞIZ”

Bir oy Kemal’e, bir oy Meral’e verirseniz; evet Kemal Beyefendi Cumhurbaşkanı, Meral Akşener de Cumhurbaşkanı olur. Bugün, 1 Mayıs Dünya İşçiler ve Dayanışma Günü, bugün kutlu olsun. Emekçilerimize, iş görenlerimize, işçilerimize kutlu olsun. Buradan Millet İttifakı ismine ve Meral Akşener olarak YETERLİ Parti ismine bir kelam vermek istiyorum. Ocak ayında emeklilerimize ve işçilerimize yüzde 55 artırım yapılmasını istemiştim, yapmadılar. Artık 15 Mayıs’ta iyisiyle seçimi alacağız, Recep Beyefendi ve arkadaşları emekli, Sayın Kılıçdaroğlu makamına, ondan sonra birinci yapacağımız şey; temmuz ayının başında bütün emekli ve emekçilerime yüzde 50 artırım yapmaktır. Bunu buradan söylemiş olayım.

“YÜN YUMAKLARI ATILIYOR, SEÇMEN MİLLETİMİZ ÇIRAK ÇIKIYOR”

Aranızda benim yaşımda olanlar var. Evvelden, hani o beğenmedikleri Türkiye’de, bu platforma çıkan politikler evvel seçmenin karşısında bir hazır ola geçer, topuk selamı verir, yerlere kadar eğilir ve kendini projeleriyle, hizmet anlayışıyla seçmene, sizlere, beğendirmeye kalkar, siz de bir not verirdiniz. Şayet olumlu bulmuşsanız derdiniz ki, ‘Seni ve partini iktidar yaptım, hizmet edeceksin.’ Daha az beğendiğiniz vakit da derdiniz ki, ‘Sizi muhalefet ettim, siz bizim avukatımız olacaksınız.’ Muhalefet, halkın avukatıdır. İktidar da hizmet etmekle yükümlüdür.

3 buçuk yıl önce. Ben daha yeni genel liderim biliyorsunuz. Şahane bir konuşma yaptım kendime nazaran. Gençleri, öğretmenlerin atanamamasını, çiftçiyi konuştum. Bir beğendim kendimi, bir beğendim konuşmamı anlatamam. Göğsümü gere gere çıktım, gazeteci kardeşlerim dizilmişler ve bana bu hususta soru soracaklar zannediyorum. Ne dediler biliyor musunuz, ‘Sayın Erdoğan, Sayın Kılıçdaroğlu’na bu türlü dedi. Sayın Kılıçdaroğlu da bu türlü karşılık verdi, siz buna ne diyorsunuz?’ Beni DYP’den tanıyanlar vardır aranızda, birinci ağzımdan çıkan kelam, ‘Elinin körünü diyorum’ olacaktı. Diyemedim. Genel Lider olduğumu hatırladım. ‘Bana ne’ dedim, çıktım, gittim. Sonra arkadaşlarımızla toplantı yaptık, dedim ki, ‘Yün yumakları atılıyor, seçmen milletimiz çırak çıkıyor.’

“ESNAF İKTİSADIN BEL KEMİĞİDİR”

Dolayısıyla biz esnafa gitmeliyiz. Esnaf hem endüstrinin hem tarımın ürettiklerini satan iktisadın bel kemiğidir. Birebir vakitte bu ülkenin en fazla istihdam yaratan dalıdır. Esnaf esnaf gezmeye başladık. O dükkanların içinde Allah şahittir, bir defa kendi partimi övmedim, öbür bir partiyi yermedim. Lakin şunu yapmaya çalıştık, sizin sesinizi dinleyip ona tahlil üretip sonra bu iktidarda bulunan arkadaşların bu tahlilleri istek ederlerse alıp; sizin isminize, sizin için uygulamalarını talep ettik. Bu türlü bir yol bulmaya çalıştık. Pandemi devrinde bir kısmını yaptılar. Bu seyahatlerde ben; yorgun hale gelmiş, bizden daha yaşlı bir hale dönmüş gençler gördüm. 82 puan aldığı çocuğu, AK Parti’de ayısı dayısı olmadığı için, atanamamış, haykıra haykıra ağlayan anneler gördüm. Oğullarının iki üniversite bitirdiği halde, KPSS’den yüksek puan aldığı halde mülakata takılıp gece oturup gündüz uyuduğunu söyleyip ağlayan babalar gördüm. 5 tane, emekli maaşı farklı farklı olan emekliler gördüm. Tencere kaynatmakta zorlanan anneler gördüm. 21 yılda Türkiye’de bu türlü bir ekonomik kaosu, bu derece derin bir fakirliği yaratan insanları, istihdam yaratmadığı için işsiz bırakan, meşhur mülakat yüzünden her türlü ayrımcılığa maruz bırakılmış, gençleri Türkiye’de umutsuz hale getiren bir iktidar.

“GÖZLERİ IŞILTILIYI MERSİN’E VERMİŞLER. ‘EPİSTEMOLOJİK EKONOMİ’ DİYECEK YANDINIZ”

Gözleri ışıltılıyı da buraya vermişler. Yandınız. ‘Epistemolojik ekonomi’ diyecek yandınız. Sittin sene işsizsin. Tarım gitti. Siz, tarım eserlerinde indirim diyorsunuz, mazotu ucuzlatın, girdileri sübvanse ettiğimiz konuları artırın ve ekim öncesinde yerine getirin, mazottan, ilaçtan öldük diyorsunuz, eserlerimizi harcadığımız paranın karşılığı satamıyoruz, iflas ettik diyorsunuz; o diyor ki; ‘epistemolojik.’ Yandınız.

“BAŞBAKANLIK YAPMIŞ BİR ŞAHIS, KAĞITTAN İSTİKLAL MARŞI’NI OKUYAMADI”

“SADECE MÜLAKATLA YEDİĞİNİZ KUL HAKLARI, ALNINIZIN ORTA YERİNDE KOCA BİR KARA LEKEYE SEBEP OLDU”

Bir tanesi var, meskenlere şenlik. Şanlıurfalılara da Allah güç kuvvet versin. Diyor ki biz, 14 Mayıs’ı Millet İttifakı olarak kazandığımız takdirde iki şey olacakmış; birincisi, FETÖ kazanmış olacakmış; ikincisi, biz şampanyanlar patlatacakmışız. Neyse ben hayatımda ağzıma rastgele bir alkol değdirmedim, onu koyduk bir kenara. Daha komiği var; bu arkadaşlarımız tertemiz alanlarıyla seccadeye alınlarını koyacakmış. Benim yaşımdaki bayanlar, Hz. Adem kıssasını bilirsiniz. O alnın pak kalması için ‘hırsızlık’ yapmayacaksın, yaptırmayacaksın, kul hakkına el sürmeyeceksin, harama el uzatmayacaksın. O alnının pak olması için kul hakkını yemeyeceksin, yedirmeyeceksin. Yalnızca mülakatla yediğiniz kul hakları, o alnınızın orta yerinde koca bir kara lekeye sebep oldu. Haydi oradan be.

‘FETÖ gelecekmiş.’ Ben 8 sene, meclis başkanvekili olarak meclis yönettim. Ben bu arkadaşımız kadar cıvık cıvık FETÖ öven bir siyasetçiye rastlamadım. Yazgıya bak.

“ASAYİŞTEN SORUMLU OLMASI GEREKEN ŞAHIS, ERKEK ERKEĞE EVLİLİK MEVZUNA BAŞ TAKMIŞ”

Bir de üçüncüsü var, psikiyatristlik. Asayişten sorumlu olması gereken şahıs, erkek erkeğe evlilik konusuna baş takmış. Ey Mersinliler, biz kazanırsak erkekleri erkeklerle evlendiriyormuşuz. Bu türlü bir fantezi dünyasını hiç anlamak mümkün değil. Erkek erkeğe bitti, onun üstüne geçtik, erkekler, sizi hayvanlarla evlendiriyorlar. Erkek ve hayvan evlilikleri yaptıracakmışız. Daha enteresanı var 14 Mayıs akşamı kazandığımız takdirde darbe yapmış olacakmışız. Arslanköy’ün bayanlarının torunları… O gün haksızlığa, antidemokratlığa mani olan sizler… Mersin‘den bu sesi, bu ahmakların, bu kafayı yemişlerin bu sesi duyması lazım.

Biz demokrasi için Millet İttifakı dedik. Biz demokrasi için, bağımsız yargı için, hukukun üstünlüğü için, kayırmanın son bulması için, liyakat için, tarımın ayağa kalkması için, gençlerin umut içinde olması için, hekimlere ‘defolun gidin’ diyenlerin attaya gitmesi için bu yola çıktık. ve darbe değil, millet iradesi olarak 14 Mayıs’ta kazanacağız değil mi? Saygıdeğerler duyun.

“SİNAN ATEŞ’İ UNUTMAM MÜMKÜN DEĞİL”

Benim Sinan Ateş’i unutmam mümkün değil. Sinan Ateş gencecik bir akademisyen. İki kız çocuğu var. Gencecik öğretmen bir eşi var. ve katlediliyor. Katledenler belirli, azmettirenler belirli. Ey Recep Beyefendi, hani nefesten haberin vardı? Asayişten sorumlu, erkek erkeğe evliliklerin peşine düşmüş zat, hani ayakkabı numaralarına kadar her şeyi biliyordunuz? Nerede Sinan Ateş’in katilleri, nerede Sinan Ateş’in azmettiricileri? Mersinli biliyor. Onun hesabını ben sormazsam peşinden yürümezsem, abim benden hesap sorar. Abim mezarında döner. Ben şayet Nihat Gürer’in kız kardeşiysem o hesabı sormazsam namerdim, onursuzum. Onun için 14 Mayıs, olağanüstü kıymetli. Fakat Sinan Ateş deyince eli ayağı titreyenler, bizi 50 bin tane cürümle karşı karşıya bıraktılar, enteresan.

“18-26 YAŞ KÜMESİNDEKİ BÜTÜN GENÇLERE 2 BİN 500 LİRA MAAŞ ÖDEYECEĞİZ”

Recep Beyefendi ve arkadaşlarının bu elinde Hizbullah var, Gaffar Okkan’ın katilleri. Çok hesap sorulacak. Bu sol elde de PKK var. Recep Beyefendi, ‘Gitti ya İmralı’ya ailesi, bizim Mehmet gitti ya’ dedi. Bunlar akraba olmuş, bizim Mehmet kim, Abdullah Öcalan’ın kardeşi. Bütün bunları örtmek için artık iş zıvanadan çıkmış durumda. Ancak siz bunların her birini elinizin karşıtıyla şu hareketi yapacak… ve bu ülkeyi kalkındıracak, bu ülkede haksızlıkların önüne geçecek, gençlerin nefes almasını sağlayacaksınız. Biz, 18-26 yaş kümesindeki bütün geçlere iş buluncaya kadar şartsız, kuralsız 2 bin 500 lira maaş ödeyeceğiz.

“EMEKLİLERİMİZİN HESABINA 15 BİN LİRA KURBAN PARASI YATIRACAĞIZ”

Kurban geliyor. Allah kurban kesmeyi hepimize nasip etsin. Geçen sene 5 bin liraydı bugün Kocaeli’nde 15. Koyunun da orta kararı 12 buçuk. Büyük bir çoğunluğunuz kurban kesemeyecek, inancın gereğini yerine getiremeyecek lakin biz seçileceğiz ve çabucak emeklilerimizin hesabına 15 bin lira kurban parası yatıracağız. Köyler boşaldı, o köylerde yaş ortalaması 50. Köylerde, okulları açacağız, öğretmen tayini yapacağız, veteriner tayini, ziraat mühendisi tayini yapacağız. Genç bir çiftçi, köyde yaşayıp eşiyle tarım yapmak istiyorsa karı koca ikisinin de SSK ya da BAĞ-KUR primlerini devlet olarak biz ödeyeceğiz. Üretmeden Türkiye kalkınamaz. Besinin pandemi devrinde beka üzere kıymetli olduğunu gördük. Havza bazlı tarım yapılacak, toprağınızda ne ekmeniz gerektiğini söyleyeceğiz. Yetiştirdiğiniz eser neyse onu satın alacağımıza dair evvelce ilan edeceğiz, düşük çıkarsa birebir parayı alacaksınız yüksek çıkarsa cebenize ekstradan para girecek.

“BİRİNCİ ÖNCELİK BAYANLARIN VE GENÇLERİN NEFES ALMASI”

Ama bütün bunların en kıymetlisi nefes almak. Bayanların, gençlerin nefes alması. Biraz önce ben seçim uyum merkezi açılışı için Nevşehir’e gittim. Sizinle dertleşmek istiyorum. Orada, biraz istikrarım gitti. Türkiye’de bu bayanların çektiği sıkıntının yansıması, ağladım orada. O kadar acı bir şey ki. Her biriniz ve birimiz hangi makam, hangi mevki, hangi yaşta olursak olalım, ister başınız açık ister kapalı olsun, ister üniversite mezunu olun, ister köy kızı olun fark etmiyor. Çektiğimiz eziyet o kadar fazla ki. İşte birinci öncelik gençler ve bayanların bu eziyetinin, bu mutsuzluğunun, bu sorunlu halinin, bu itiş kakışın önüne geçmek. Ben de size Allah’ın huzurunda kelam veriyorum.

“SURİYELİLERİN TAMAMI 2 YILDA GİDECEK”

VAHAP SEÇER: “AMACIMIZ ORTAK; ÇOCUKLARIMIZI DAHA HOŞ BİR TÜRKİYE’DE YAŞATMAK”

Mitingde konuşan Mersin Belediye Lideri Vahap Seçer, şunları söyledi:

“Amacımız ortak; çocuklarımızı daha hoş bir Türkiye’de yaşatmak, hakkın, hukukun, adaletin, özgürlüğün, hakça paylaşımın mutluluğun hakim olduğu bir Türkiye’de yaşatmak. Allah çıktığımız bu yolda bizleri mahcup etmesin. 14 Mayıs’ta 13. Cumhurbaşkanımız olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu Çankaya’ya gönderecek miyiz? Sayın Meral Akşener’i 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun yol arkadaşı olarak cumhurbaşkanı yardımcısı seçecek miyiz? Millet İttifakı’nı iktidara taşıyacak mıyız? Güzel uğurlu olsun.”

Kaynak: ANKA / Şimdiki