AK Partili Şahin Tin: "Alın teri kurumadan hakkın verilmesi prensibi önceliğimizdir"

AK Partili Şahin Tin: “Alın teri kurumadan hakkın verilmesi prensibi önceliğimizdir”

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü münasebetiyle sendika ziyaretini gerçekleştirerek, “Alın teri kurumadan hakkın verilmesi prensibi önceliğimizdir” dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü hasebiyle HAK-İŞ sendikasını ziyaret etti. Milletvekili Şahin Tin, ziyaretinde HAK-İŞ Sendikası Denizli Vilayet Lideri Sezai Söylemez ve sendika üyesi emekçilerle bir ortaya geldi. Milletvekili Şahin Tin ziyaretinde yaptığı açıklamada çalışma hayatında toplumsal diyaloğun değerine vurgu yaparak, taban fiyatta yapılan tarihi artışları, personel ve patronların mutabakatı ile gerçekleştirdiklerini ve önümüzdeki devirde de başta minimum fiyatla çalışanlar olmak üzere, memurlar ve emeklileri enflasyona karşı ezdirmeyeceklerini söyledi.

“Refah düzeyini artırdık”

Milletvekili Şahin Tin, HAK-İŞ Sendikasında yaptığı konuşmasında toplumsal devlet anlayışıyla ülkenin refahının adaletli bir formda yükselmesinin ehemmiyetine değinerek, bugüne kadar çalışma hayatında toplumsal diyaloğun en kıymetli rehberleri olduğunu belirtti. Çalışanların enflasyonun tahribatını hissetmemesi için uğraş gösterdiklerini ve taban fiyatta tarihi artışlar gerçekleştirerek emekçiler ve patronlar ortasında mutabakat sağladıklarını söz eden Milletvekili Tin, “Net taban fiyatı 2023’te 8 bin 506 TL’ye yükselttik, 2022 Temmuz ayına nazaran yüzde 55, Ocak ayına nazaran yüzde 100 artış sağladık. Patronlarımıza minimum fiyat dayanağı vererek minimum fiyattan kaynaklanan maliyet artışlarına devlet katkısı sağladık. 2016 yılından bu yana ortalama 1,6 milyon işyerine taban fiyat dayanağı verdik. 2023 yılında da emekçi başına aylık 400 TL taban fiyat takviyesi sağlamaktayız. Minimum fiyattan alınan vergilerin kaldırılması uygulamasını hayata geçirerek tüm gelir kümelerinde taban fiyata kadar olan yararlar için vergi muafiyeti getirdik. Bu tarihi adımla, personel, memur tüm çalışanlarımızın refah düzeyini artırdık” diye konuştu.

“Emek ve Dayanışma Günü” olarak resmi tatil ilan ettik”

Çalışanların örgütlenme özgürlüğünün önündeki manileri kaldırdıklarını ve tüm sendikaların özgürce faaliyet gösterebilecekleri yeri sağladıklarını söyleyen Milletvekili Şahin Tin, “Tüm sendikalarımıza hakkın ve adaletin peşinde özgürce faaliyet gösterebilecekleri tabanı sağlayacak düzenlemeleri hayata geçirdik. Memurların toplu mukavele yapma hakkına anayasal garanti getirdik. Personel ve patron sendikalarına üyelik süreçlerinde noter koşulunu kaldırdık, üyelik süreçlerinin e-Devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilmesini sağladık. 2008 yılında 1 Mayıs’ı “Emek ve Dayanışma Günü” olarak resmi tatil ilan ettik” sözlerini kullandı.

“Her vakit çalışanlarımızın yanındayız”

Milletvekili Şahin Tin, bayan çalışanlarımıza, analık müsaadesinin bitiminden itibaren birinci doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün ve sonraki doğumlarda 180 gün mühletle yarı vakitli çalışma hakkı getirdiklerini ve ebeveynlerden birine, çocuk ilköğretim çağına gelene kadar kısmi periyodik çalışma imkanı getirdiklerini söyledi. Emekçi ve patron alacak ve tazminatları ile işe iade talebiyle açılan davalarda arabuluculuk uygulamasına geçerek uyuşmazlıkların faal, verimli ve süratli bir halde tahlile kavuşturulmasını sağladıklarını belirten Milletvekili Şahin Tin; “Her vakit çalışanların yanındayız. Minimum fiyatın yanı sıra memur ve emekliler için enflasyonun üzerinde artışlarla çalışanlarımızın ve emeklilerimizin refah hissesi almalarını sağladık, sağlamaya devam edeceğiz. Alın teri kurumadan hakkın verilmesi prensibiyle, tüm çalışanlarımıza kaliteli ve teminatlı bir çalışma hayatı sağlamanın sıkıntısında olmaya kararlıyız” dedi. – DENİZLİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset