18. İstanbul Yarı Maratonu'nda Kenyalı atletler damga vurdu

18. İstanbul Yarı Maratonu’nda Kenyalı atletler damga vurdu

Tarihi Yarımada’da 12 bin 300 kişi ile en kalabalık startını veren 18. İstanbul Yarı Maratonu sona erdi. Spor İstanbul tarafından World Athletics (Dünya Atletizm Birliği) Gold Label kategoride düzenlenen yarışta; seçkin erkeklerde Kenyalı atlet Daniel Simiu Ebenyo 59: 52’lik derecesiyle günün en süratli ismi oldu. Seçkin bayanlarda ise Kenyalı atlet Purity Jemutai Komen 1: 06: 30’luk derecesiyle birincilik kürsüsüne çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Spor İstanbul’un düzenlediği N Kolay İstanbul Yarı Maratonu, Tarihi Yarımada’da 18. sefer koşuldu. Dünyanın en güzel yarı maratonları ortasında gösterilen İstanbul Yarı Maratonu, 60 farklı ülkeden toplam 12 bin 300 iştirakçi ile gerçekleştirildi. Tarihinin en kalabalık startını veren koşuda parkura çıkan 12 bini aşkını kişi, 8 bin yıllık geçmişe sahip yarımadanın caddelerini renklendirdi. Yenikapı’da 07.30’da paten tutkunlarının uğraşıyla hareketlenen aktiflikte, 10K koşusu 08.30’da start aldı. Seçkin atlet ve 21K başlangıç düdüğü ise 09.30’da çaldı. Yarışın startını İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, Spor İstanbul Genel Müdürü İ. Renay Onur, İBB Gençlik ve Spor Müdürü İlker Öztürk, Türkiye Atletizm Federasyonu Lider Vekili Mustafa Yasin Taş ve Etkin Bank İrtibat Küme Lideri Gamze Numanoğlu verdi. Yenikapı’dan başlayarak Sirkeci istikametine yanlışsız devam eden parkurda, atletler kıyı çizgisini takip ederek Tarihi Yarımada’nın kıyılarını koşarak geçti. Galata Köprüsü’nün de yer aldığı güzergahta atletler, Haliç Köprüsü’ne gelmeden dönüş yaparak aksi istikamette kıyı yolundan Yenikapı’daki varış çizgisine ulaştı.

4 MİLYON 500 BİN TL’LİK BAĞIŞ TOPLANDI500’den fazla Spor İstanbul gönüllüsünün vazife yaptığı aktiflikte, yardımseverlik için koşan bin 500 iştirakçi 4 milyon 500 bin TL’lik bağış toplanmasını sağladı. Aktiflik, dereceye giren sportmenler için gerçekleştirilen ödül merasiminin akabinde sona erdi.KENYALI ATLETLER DAMGA VURDUElit erkekler kategorisinde Kenyalı atlet Daniel Simiu Ebenyo 59: 52’lik derecesiyle yarışı birinci sırada tamamladı. Faslı atlet Hicham Amghar 59: 58’lik derecesiyle ikinci olurken, Etiyopyalı atlet Haftu Teklu 1: 00: 03 ile üçüncü sırayı aldı. Seçkin bayanlarda ise Kenyalı sportmen Purity Jemutai Komen 1: 06: 30’luk derecesiyle yarışı birinci sırada bitirdi. Kenyalı Ruth Chepngetich 1: 07: 18 ile ikinciliği alırken, vatandaşı Evaline Chirchir 1: 07: 31’lik derecesiyle yarışı üçüncü sırada tamamladı.TÜRKLERDE YAYLA VE İLHAM BİRİNCİ SIRADA

İstanbul Yarı Maratonu’nda uğraş eden Türk seçkin atletler ortasında; bayanlarda Yayla Gönen, 01: 11: 51’lik derecesiyle birinci oldu. 1: 17: 44’lük müddette yarışı tamamlayan Sabriye Güzelyurt ikincilik kürsüsüne çıktı. Meryem Kılınç Gündoğdu ise 1: 20: 29’luk derecesiyle üçüncü sıraya yerleşti. Erkeklerde ise İlham Tanui Özbilen 01: 04: 19’luk derecesiyle birincilik ipini göğüsledi. Hüseyin Can 1: 04: 20’lik derecesiyle ikinci sıraya yerleşirken, Murat Emektar 1: 05: 33 ile üçüncü oldu. 10K yarışında ise erkeklerde Abdullah Yıldız 32: 16’lık derecesiyle birinci sırayı alırken, bayanlarda Özge Çolak 38: 50 ile birincilik ipini göğüsleyen isim oldu.

– İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Gökhan Hebepci – Spor