Zelzelede yıkılan iş yerini baba ocağına taşıyarak tekrar ihracata başladı

Zelzelede yıkılan iş yerini baba ocağına taşıyarak tekrar ihracata başladı

Hatay‘ın Defne ilçesindeki sarsıntıda iş yeri yıkılan İnayet Bayrak, baba ocağının alt katında kurduğu atölyesinde üretime geçerek yine ayakkabı ihracatına başladı.

Depremde Antakya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 4 katlı iş yeri yıkılan 41 yaşındaki Bayrak, bir mühlet baba mesleğine orta vermek zorunda kaldı.

Evi yıkılan, birtakım yakınlarını ve çalışanlarını da kaybeden Bayrak, eşi ve 3 çocuğuyla Aydınlıkevler Mahallesi’nde oturan 63 yaşındaki babası Fazıl Bayrak’ın meskenine taşındı.

Yaklaşık bir ay evvel meskenin alt katını atölyeye çevirerek yine işe koyulan Bayrak, 15 çalışanıyla yaptığı çeşitli model erkek ayakkabılarını Irak, Ürdün ve Cezayir üzere ülkelere ihraç etmeye başladı.

“Yavaş yavaş geri dönüş başladı”

Bayrak, AA muhabirine, sarsıntılardan evvel 25 çalışanıyla günlük ortalama 1000 çift ayakkabı ürettiğini söyledi.

Ayakkabıları çoğunlukla yurt dışına sattığını tabir eden Bayrak, Irak, Ürdün ve Cezayir üzere ülkelere her ay ortalama 2 konteyner ayakkabı gönderdiğini belirtti.

Çalışanlarının 7’sini sarsıntıda kaybettiğini, kalanlardan yarısının ise konutları yıkıldığı için kenti terk ettiğini lisana getiren Bayrak, güç günleri sığındığı babaevinde atlattığını söz etti.

Baba ocağının alt katındaki dükkanda tekrar mesleğini icra etmeye başladığını anlatan Bayrak, “Depremden evvel günlük kapasitemiz 800-1000 çift ortasında değişiyordu. Şu anda 200-300 civarında. Yarın, öbür gün 400-500’lere çıkabiliriz. İnşallah eski formumuzu yakalarız. Daha geniş, büyük yerimiz olursa daha düzgününü de yapmaya çalışırız. Her şey büsbütün el emeği. Genelde yurt dışına gönderiyoruz. Türkiye’de de İstanbul, Ankara, İzmir’den talep olursa, yapıp veriyoruz.” diye konuştu.

Bayrak, kelamlarını, “Gelmek zorundalar. Zira gidecek diğer yer yok. Esnaf, iş yerini açsın, beşerler gelsin. Zelzeleden iki hafta sonra şurada kuruyemişçi gördüm, dükkanını açmıştı. İnanın o kadar memnun oldum ki.” diye tamamladı.

Kaynak: AA / Ramazan Kaya – Aktüel