Kahramanmaraş'taki "çadır atölye"de bayanlar hem üretiyor hem gerilim atıyor

Kahramanmaraş’taki “çadır atölye”de bayanlar hem üretiyor hem gerilim atıyor

Kahramanmaraş‘ta açılan “çadır atölye”de depremzede bayanlar hem üretiyor hem de afetin olumsuz tesirinden uzaklaşmaya çalışıyor.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntıların akabinde bölgede yaşayan bayanlara ekonomik ve ruhsal takviye sağlamak hedefiyle harekete geçen Hemdem Tea ile Büyükşehir Belediyesi işbirliği yaptı.

Proje kapsamında oluşturulan çadır atölyede bayanların 09.00-16.00 saatlerinde üretim yapması, burada üretilen tişörtlerin İstanbul’da pazara sunulması, böylece hem zelzelenin tesirlerinden uzaklaştırılmaları hem de kendi gelirlerini elde etmeleri hedeflendi.

Dulkadiroğlu ilçesi Bahçelievler Mahallesi’nde Hemdem’in kumaş ve teçhizatları finanse etmesiyle Büyükşehir Belediyesinin koordinesinde bölgede açılan kurs, bayanlara hizmet vermeye başladı.

“15 bayan üretim yapıyor”

Projede bayanların dikiş dikip tişört ürettiklerini anlatan Deniz, “Kadınların hem ruhsal hem de ekonomik olarak ayakta kalması için projeden bahsettiler. Biz de bayanlar kelam konusu olunca, belediye olarak ‘Tamam.’ dedik. O halde bir proje iştirakimiz başladı. Bizim hem kurslarımızda olanlar hem de yeni bayanlar geldi. Şu an 15 kişi var. Tişört dikiyorlar. Buradan sonra satış için İstanbul’a gidecek.” dedi.

Hemdem Tea yetkilisi Ferhan Geylan da zelzeleden sonra istihdam problemiyle karşı karşıya kalan Kahramanmaraş halkı için sürdürülebilir ve üretime dayalı bir çalışma yapmak istediklerini söz etti.

Kadınların atölyede tişört ürettiklerini belirten Geylan, şöyle devam etti:

“Kumaş, iplik üzere ham maddeyi İstanbul’da faaliyet gösteren firmalarımız bağışladı. Dikiş makinesi olan hanımlarımız için burada üretim yapılabilecek altyapıyı kurduk. Üç eğitimci, hanım kardeşlerimize eğitim veriyor. Daha evvel bu işi yapmamış olsalar bile hocalarımız vasıtasıyla eğitip üretime kazandırıyoruz. Uygulamalı eğitim veriyoruz. İşin başındayız, önümüzdeki hafta ürettiklerimizi pazarlamaya başlayacağız.”

Geylan, istihdamı artırabilmek için öteki firmaların da bu türlü bir modelle çalışma yapabileceğini aktararak, “Bu kadar büyük bir felaketten sonra insanların işe odaklanıp bir nebze memnun olabilmelerini sağlamak istiyoruz.” dedi.

Kadınlar projeden memnun

Projeye katılan depremzede Sultan Gündeşli ise zelzelede önemli sorunlar yaşadıklarını, projenin yararlı olacağına inandığını aktararak, “Allah bir daha yaşatmasın bu türlü bir sarsıntıyı. Sarsıntıda ağabeyimi, eşimin tarafından da akrabalarımızı kaybettik, acımız büyük. Bu atölye gerilim atmaya birebir oldu. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.” diye konuştu.

Ayşe Nacar da zelzeleden evvel Halk Eğitim Merkezi’nin kurslarına gittiğini belirterek, şunları söyledi:

“Psikolojik, maddi, manevi yıprandığımız için projeyi kabul ettik. Çadır ortamı zorluyor olabilir lakin biz onları hiç sorun etmiyoruz. Tişört dikiyoruz çadırlarda. Daha sonra kendi işimiz olarak ilerleyecek. Ruhsal olarak kendimizi daha düzgün hissettiğimiz için de geliyoruz. Biri 1, başkası 3,5 yaşında iki çocuğumla kursa geliyorum. Onlar için de park yapıldı. Çocuklar orada oynarken biz işimizi yapmaya çalışıyoruz.”

Kaynak: AA / Ömer Faruk Salman – Aktüel