Yüzmede 8 Türkiye şampiyonluğu bulunan Dila Gençay yeni dereceler için kulaç atıyor Açıklaması

Yüzmede 8 Türkiye şampiyonluğu bulunan Dila Gençay yeni dereceler için kulaç atıyor Açıklaması

Tekirdağ‘da annesinin isteği üzerine küçük yaşlarda başladığı yüzmede 8 Türkiye şampiyonluğu ve Avrupa derecesi elde eden 15 yaşındaki ulusal sportmen Dila Gençay, madalyalarına yenilerini eklemek istiyor.

Gençay, 8 yaşında başladığı yüzmede antrenörü Mestan Şentürk’ün takviyesiyle kısa müddette kendini geliştirdi.

Tekirdağ’da düzenlenen müsabakalarda çeşitli dereceler elde eden Gençay, daha sonra Türkiye şampiyonalarına katılarak elde ettiği dereceler sonucu ulusal kadroya seçildi.

Gençay, 8 Türkiye şampiyonluğu kazandığı yüzmede, en son 1-2 Nisan’da Sırbistan’da katıldığı Multinations Yıldızlar Yüzme Şampiyonası’nda (Avrupa Yıldızlar Yüzme Şampiyonası) 4×100 metre bayrak yarışında ikinci, 100 metre kelebek kategorisinde üçüncü oldu.

Şampiyonadan gümüş ve bronz madalya ile dönen ulusal sportmen, dünya şampiyonasında da derece elde edip başarılarına yenisini eklemek için her gün çalışmalarına devam ediyor.

“Hedefim dünya şampiyonasında ülkemi en düzgün halde temsil etmek”

Milli sportmen Dila Gençay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, emeklerinin karşılığını kürsüye çıkarak aldığı için keyifli olduğunu söyledi.

Yüzmeye küçük yaşlarda başlamasının kendisini geliştirmesi açısından düzgün olduğunu aktaran Gençay, “Yüzmeye annemin yönlendirmesi üzerine başladım. Yüzmeye başladıktan sonra hiç bırakmadım daima devam ettim. Kendimi geliştirmeye çalıştım birinci başlangıçta. Yüzmeye birinci başladığımda bu türlü müsabakalara katılmak üzere bir fikrim yoktu. Sonra sevmeye başladım. Severek yapmaya başlayınca başarılı olduğumu gördüm.” dedi.

Gençay, insanın istedikten sonra her şeyi başarabileceğini, azimle çalışmaya devam ederek yeni madalyalar kazanmak için kürsüde olmaya devam edeceğini lisana getirdi.

Yarışlara katıldıkça daha çok deneyim kazandığını söz eden Gençay, “Tekirdağ’da düzenlenen müsabakalara katılmaya başladım. Daha sonra bölge yarışlarına ve Türkiye şampiyonalarına katıldım ve buralara geldim. 3 yıldır ulusal kadroda yarışlara katılıyorum. En son gittiğim Sırbistan’daki yarışta 4×100 metre bayrak yarışında ikinci, 100 metre kelebekte üçüncü oldum. Avrupa’dan madalya ile döndüm bundan sonraki amacım dünya şampiyonasında da bu başarıyı gösterip, ülkemi en âlâ halde temsil etmek.” diye konuştu.

Antrenör Mestan Şentürk de atletinin kısa müddette kıymetli başarılara imza attığını söyledi.

Dila’nın küçük yaşlarda yüzme ile tanıştığını belirten Şentürk, “Yaş kümelerinde öbür arkadaşlarına nazaran daha âlâ olduğunu aşikâr ediyordu. Vakitle onların ortasında yeteneğinden ötürü sivrilmeye başladı. Hoş çalışmaları sonucunda buralara kadar geldi.” sözlerini kullandı.

Kaynak: AA / Mesut Karaduman – Spor