Yunanistan, Türkiye'nin "terör yuvası" olarak nitelendirdiği Lavrion kampını boşalttı

Yunanistan, Türkiye’nin “terör yuvası” olarak nitelendirdiği Lavrion kampını boşalttı

Yunanistan‘ın başşehri Atina yakınlarında bulunan, Türkiye‘nin “terör yuvası” olarak gördüğü Lavrion Kampı boşaltıldı. İçerideki 53 kişi öteki yerleşkelere götürülürken; 1947’de yapılan kampın berbat durumda olması nedeniyle boşaltıldığı belirtildi.

53 KİŞİ DİĞER YERLEŞKELERE GÖTÜRÜLDÜ

Türkiye‘nin “PKK üssü” olarak nitelediği Yunanistan’daki Lavrion Kampı ile ilgili Atina’dan kıymetli bir adım geldi. Yunan Polis Teşkilatı (ELAS) tarafından yapılan açıklamada, kampta kalan 53 kişinin Göç ve İltica Bakanlığına ilişkin öbür yerleşkelere taşındığı belirtildi.

NEDEN OLARAK YAPININ BERBAT DURUMDA OLMASI GÖSTERİLDİ

Açıklamada, 1947’de inşa edilmiş kampın yapılarının makus durumda olması nedeniyle boşaltıldığı, taşınma sırasında sorun yaşanmadığı kaydedildi.

TÜRKİYE “PKK ÜSSÜ” OLARAK NİTELENDİRMİŞTİ

Yunanistan’daki sığınmacı kampı Lavrion’un terör örgütü PKK tarafından kullanıldığını gösteren imgeler Yunan basınında da gündem olmuştu. Kampın “PKK’nın eğitim yuvası olduğu” argümanı da basına yansımıştı. Türkiye geçen sene, Yunanistan’ın Attika bölgesinde bulunan Lavrion Kampı’nda PKK’lıların eğitim aldığını söyleyerek duruma reaksiyon göstermiş, Yunan hükümeti ise bu suçlamayı reddetmişti.

TERÖRİSTBAŞI ÖCALAN’IN FOTOĞRAFLARI ASILIYDI

Atina’nın güneydoğusundaki küçük liman kenti Lavrion’da terör örgütü PKK/YPG’yi simgeleyen bez kesimlerinin ve teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın posterlerinin asılı olduğu, Yunan Kızılhaçı tarafından desteklenen göçmen kampında Yunanistan’a sığınan birtakım terör örgütü yandaşlarının yıllardır barındığı biliniyor.

Kaynak: AA / Ayhan Mehmet – Dünya