Yavaş: "Pespaye Pespaye Konuşuyorlar. Bir Tanesi Demiş, 'Tek Maksatları Erdoğan'ı Devirmek.' E Onun İçin Girdik Seçime. Evet. Tek Gayemiz O"

Yavaş: “Pespaye Pespaye Konuşuyorlar. Bir Tanesi Demiş, ‘Tek Maksatları Erdoğan’ı Devirmek.’ E Onun İçin Girdik Seçime. Evet. Tek Gayemiz O”

Haber: TAMER ARDA ERŞİN / Kamera: KERİM UĞUR

Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, Manisa Alaşehir’de; “Pespaye pespaye konuşuyorlar. Bugün bir tanesi demiş, ‘Tek maksatları Erdoğan’ı devirmek, AK Parti’yi…’ E onun için girdik seçime. Evet. Tek hedefimiz o” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, Manisa Alaşehir’de miting düzenledi. Yavaş, burada yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“BAZILARI İÇİN BÜYÜK KAYIPLARA SEÇİM OLACAK BİR SEÇİM: 14 Mayıs’ta bir seçime gidiyoruz. Güya savaşa gidiyoruz üzere bir hava var. Siyasette bir gerginlik yaratarak, bir öte yaratarak; insanları kamplaştırarak oy istenmeye başladı. Birçok seçimler atlattı Cumhuriyetimiz, bu seçimde geçip gidecek bir seçim. Lakin bu seçim; elbette kimileri için büyük kayıplara seçim olacak bir seçim. Ancak inşallah bundan sonra; şefkat lisanının, merhamet lisanının, tatlı lisanın; nefretin olmadığı bir lisan kazanacak.

BUNLARI, ANKET SONUÇLARI SÖYLETTİRİYOR: Artık şu propagandayı yayıyorlar; ‘Bunlar gelirse hepinizi devlet dairelerinden atacak.’ Dehşet, bunları söylettiriyor, anket sonuçları söylettiriyor. Diyorlar ki, ‘Bunlar gelecek, Aile Bakanlığı’nın yaptığı bütün yardımları kesecekler…’ Bizim lisanımızda ‘yuh’ yok. Bu nefret lisanını inşallah bu seçimde yerin altına gömeceğiz. ‘Bunlar gelirse üç koyunu güdemez’ diyorlardı.  Ankara’da idare değişmiş de âlâ olmuş mu?

O MUHAFAZAKAR KISMIN GÖZÜNÜ BU TÜRLÜ BAĞLADILAR, SOYGUNLARINA DEVAM ETTİLER: ‘Bunlar üç koyunu güdemez.’ Geldik ne oldu? Derhal ihaleleri açık yapmaya başladık. 3500 tane ihalemiz, YouTube’da duruyor. Kırım yüksek. 2015 yılında 80 liraya yaptıkları asfaltı, biz 2019’da 25 liraya yapıyorduk. Açık ihale yaptığımız için… Onların idare biçimi bu; bir oğluna televizyon, bir oğluna spor kulübü. Seçimlere gelince daima şunu söylediler, ‘Bize oy vermezseniz, sol kazanır.’ O muhafazakar kısmın gözünü bu türlü bağladılar, soygunlarına devam ettiler…

5 MİLYAR LİRALIK YOLSUZLUK EVRAKI SAVCILIKTA BEKLİYOR: Şu anda 5 milyar liralık yolsuzluk evrakı savcılıkta bekliyor. Ayın 15’inden sonra inşallah idare değişecek. Yetim hakkı yiyenlerden hesabı sorulacak.

YERİ GELİR MİLLİYETÇİLİĞİ AYAKLAR ALTINA ALIR, YERİ GELİR BAŞININ ÜSTÜNE KOYAR: Benim için en büyük ödül; Milletlerarası Şeffaflık Derneği’nin verdiği ödül. Onu da aldım, geçen yıl. Belediyenin hesapların baktığınız vakit, tüm harcamalarımı görüyorsunuz. Zira biz hesap sormaya talip olduk. Tüyü bitmedik yetimin hakkını yemek için atmadıkları iftira kalmadı. Baktılar o da yarar etmiyor, seçimden evvel. Dediler ki televizyonlarda, ‘Mansur Yavaş seçilirse, sayaçları PKK okuyacak; meskenlere de faturaları DHKP-C getirecek.’ Biz seçildik geldik. O tahlil sürecinde zorla söktükleri T.C. tabelaları, PKK istediği için söktükleri T.C. tabelalarını geldik yerine çaktık. Bunlar mevsimlik vatansever. Yeri gelir milliyetçiliği ayaklar altına alır, yeri gelir başının üstüne koyar. Bizim milliyetçiliğimiz yedi yaşımızda neyse, ölünceye kadar birebir halde gidecek.

SEÇİMİ KAZANMAK HER TUŞA BASARLAR: Geldik ikinci seçime. Baktılar ki devletin bekası tehlikeye girmiyormuş. Tam aksine bunlar, onların dediğinin aykırısını yapıyor. Ekrem Bey’in seçimini iptal ettiler. Hukuk ne hale geldi. Bunun için seçime gideceğiz. Bu sefer de başladılar, ‘aman Ekrem’i seçmeyin.’ ‘İstanbul düşerse Kudüs düşer.’ Arkadaş, sonuçta bir seçim. O da yetmedi, baktılar halk kararını vermiş, seçimde cezalandıracak. Bunların bu türlü vakit zaman temas kurdukları var: Artık de kuruyorlar. 33 askerimizi şehit eden Osman Öcalan’ı devletin televizyonuna çıkardılar. Seçimi kazanmak her tuşa basarlar. Bebek katilinden mektup alıp, gelip televizyonda okuttular. Millet, sandığın tabanına 805 bin oyla çaktı.

Şimdi de birebiri olacak. Yeniden tıpkı suçlamalara başladılar. O suçlamaların hiçbirisi bize yapışmaz. Genel korkutmak için, ‘bunlar gelirse şöyle olur, bu türlü olur.’ Bebek katilini cezaevinden çıkaracak kimse daha doğmadı. Cezasını sonuna kadar çekecek. Eli kanlı teröristler, o kadar şehidimiz toprağın altında yatarken, hangi insan onları çıkarmaya yürek edecekmiş. Mümkün değil, hepsi cezası çekecek. Kandil silah bırakmadığı surece, o füzeler zirvelerine yağacak. Ulusal politikalarımız motamot devam edecek. Devletin ulusal siyasetleri değişmez.

ŞİMDİYE KADAR HİÇBİR HÜKÜMET, SİLAHLI KUVVETLERİ BU KADAR SİYASETE ALET ETMEDİ: Yıllarca evvel, ta 90’lı yıllarda insansız hava araçları yapılmaya başlandı. Bu basamağa geldi, geliştiren herkese çok teşekkür ediyoruz. Tekrar Anadolu Gemisi yapıldı. Anadolu Gemisi de 70 yıllarda hükümetin yaptığı tersanelerde yapıldı. Yani bir süreklilik var. O hale geldi ki… Şimdiye kadar hiçbir hükümet, silahlı kuvvetleri bu kadar siyasete alet etmedi. Okulları bu kadar siyasete alet etmedi, mescitleri bu kadar siyasete alet etmedi. Beşerler görüyor; Ankara’yı, İstanbul’u, İzmir’i, Aydın’ı, Antalya’yı, Mersin’i. Her yerde yaşayanlar daha keyifli. Kandıramazsınız artık. Deniz bitti. Bunlar fakat yapacak işleri kalmayanların argümanları.

Söylemiştik. Bizim boşa gidecek paramız yok. Ankara halkından aldığımız paraları, Ankara halkına vereceğiz. Bizim çılgın projelerimiz yok. Öncelikle insan sıhhati, insan hayatı. 2013’ten beri bir tane otobüs almamışlar, belediyeye. Halk sıkış sıkış gidiyor. 2019’dan sonra bir fotoğraf atıyorlar, 2017’nin yılının fotoğrafını; ‘Bu otobüsler ne böyle’ diye. Artık utanmayı sıkılmayı da bir kenara attılar. Siz bu türlü bir jeliboncu başa; ‘sadece bunlar sağcı, bunlar solcu’ diye; muhafazakar insanların, dini bütün insanların gözlerini boyarsanız, o muhafazakar insanları kul hakkına ortak edersiniz. Kocaman Türkiye’ye; çalıyor fakat adam çalışıyor lafını, o muhafazakar kitleye kabul ettirdiler. ‘Yeter ki şunlar gelmesin’ deyip, yolsuzluk yapanlara oy verdirdiler.

“TEK HEDEFLERİ ERDOĞAN’I DEVİRMEK, AK PARTİ’Yİ… EVET. TEK HEDEFİMİZ O: Artık çıkmış diyor ki, ’14 Mayıs seçimleri bir siyasi darbedir.’ Pespaye pespaye konuşuyorlar. Neymiş? Bugün bir tanesi demiş, ‘Tek gayeleri Erdoğan’ı devirmek, AK Parti’yi…’ E onun için girdik seçime. Evet. Tek maksadımız o. Birinci yıllarda hoş işler de yaptınız. Allah razı olsun. Fakat sonradan güç sizi bozdu. Çok güç, 2018’den sonra daha da bozdu. Bu ülke bu hale geldi.

KOALİSYONLARIN BABASINI DOĞURDUNUZ: 2018’de dediler ki, ‘Koalisyon dönemi bitiyor.’ Koalisyonların babasını doğurdunuz. Bizleri şununla, bununla suçlarken; onunla birebir görüşü savunan; Cumhuriyet’in temel kıymetleri ile hengameli, Türk bayrağı denilmesinden rahatsız olan, birinci dört unsurun değişmesini isteyen isimleri getirdiler kendi listelerine koydular. Onların görüşleri ile PKK’nın görüşleri ortasında paralellik var. Çabucak çabucak tıpkı, hiçbir değişiklik yok.  Nasıl aldınız? Artık diyor ki, bakanları; ‘HÜDA PAR bizim ortağımız değil.’ Öbürü diyor ki, ‘Biz ittifak falan değiliz.’ Utanıyorlar. Açık ittifak yapmış utanıyor, bizi zımnî ittifakla suçluyor. Altı başkan var, altı. Siz devletsiniz. MİT’iniz var, her şeyiniz var. Dinlersiniz, bu türlü bir pazarlık varsa çıkarırsınız. Lakin sizinki aleni. Cumhuriyet ile hengameli insanların ne işi var orada? Artık deniz bitmiş. 65 milyondan oy istiyoruz. 85 milyona istisnasız hizmet edeceğiz. Hiçbir yeri ayırmıyoruz. Niçin?.. Kaygılarımız ortak. Herkese tıpkı biçimde hizmet edecek sistemi kuracağız… Ankara değişmiş de berbat mü olmuş? Türkiye değişecek, Türkiye de yeterli olacak.

KENDİ BAKANLARI ŞAMPANYAYI İÇİP, UÇAKTA SIZMIŞ, İMGESİ İNTERNETTE VAR: Yeni bir periyoda gireceğiz. Daima azarlanmaktan bıktık. Daima bize, gençlere akıl veriyor. Hala gençliğe güvenmiyorlar. Onların hepsi, hepimizden daha düzgün yetişti. Onlara akıl vermek yerine onlardan akıl almanın vakti geldi. Hepsi bizden yeterli görüyor, bütün dünyayı tanıyor artık. Bu nefret lisanını, bu tıp siyaseti bir kenara atacak. Bugüne kadar altı siyasi parti genel lideri, tek söz etmiyor; Cumhur İttifakı hakkında hakaretamiz söz konuşmuyor. Benim bildiğim zati Müslüman, tatlı lisanlı olur. Palavra söylemez, iftira atmaz. Sen bu türlü yapıyorsun, sonra oburunu suçluyorsun. DÜZGÜN Müslüman olacaksanız, insanları kucaklamanız, adaletli olmanız gerekmiyor mu? Seçim biterse şampanya ile mi kutlayacaklar, şükür namazı mı kılacaklar… Ben şükür namazı kıldım da başladım. Ne oldu? Nasıl kutlarsa kutlar, sana ne. Şayet şampanya kutlamayı çok makûs bir şey olarak görüyorsan… Kendi bakanları şampanyayı içip, uçakta sızmış, imgesi internette var. Artık bu iki yüzlü siyaseti bırakın. Gerek yok. Herkes inancını kendisi yaşayacaktır. En kıymetlisi kul hakkıdır. Allah affetmeyecektir, alet olanları da affetmeyecektir.

BUNLAR İSTERSE KANDİL’İ DE KONUŞTURMAZLAR MI, SEÇİMİ KAZANMAK İÇİN: Millet aç diyoruz, inanmıyorlar. PKK, PKK, PKK… Hani 80 terörist kalmıştı? Yeniden 28’inde Öcalan’a heyet göndermişsiniz. Evvelkini yalanladılar fakat Murat Ağırel deyince, yalanlamadılar. Yapmaz mı bunlar? Bunlar isterse Kandil’i de konuşturmazlar mı, seçimi kazanmak için. Her şeyi yaparlar. Huzuru isteyen, rahmeti isteyen bir idare inşallah gelecek.”

Kaynak: ANKA / Yeni