Yarım asırdan fazla müddettir boş kalan tarım yeri karabuğday ile filizlenecek

Yarım asırdan fazla müddettir boş kalan tarım yeri karabuğday ile filizlenecek

Kastamonu‘nun İhsangazi ilçesinde 70 yıldır kullanılmayan tarla, karabuğday ile yeşerecek.

Üniversite eğitiminin akabinde memleketi Kastamonu’nun İhsangazi ilçesine dönerek çiftçilik yapmaya karar veren genç teşebbüsçü Yasin Ciğerci, babası Sebahattin Ciğerci ile karabuğday yetiştiriciliği yapıyor. Baba-oğul klasik yordamlarla taş değirmende işledikleri tohumları Türkiye’nin dört bir tarafına gönderiyor. Atalarından kalan ve 70 yıldır kullanılmayan tarlalarını da yeşertmeye karar veren baba ve oğlu, yarım asırdan fazladır boş kalan tarlayı karabuğday tohumları ile buluşturdu.

“Tarlamızı üretime kazandırıyoruz”

Arazinin uzun yıllardır boş kaldığını belirten Yasin Ciğerci, “Atalarımızdan bu vakte kadar, 70 yıldan beri ekilmeyen tarlamızı bugün sürüyoruz. Tarlamızda elma ağaçları vardı kurudu, kuruduğu için hiç bir eser ekilmiyordu. Bu sebeple tarlamız boş olarak duruyordu. Allah nasip etti, bugün sürüyoruz” diye konuştu.

“Şu anda da sürüp karabuğday ekimi yapmak için hazırlık yapıyoruz”

Atalarından kalan boş araziyi karabuğday tarlasına dönüştüren çiftçi Sabahattin Ciğerci, “Yaklaşık 70 yıldan beri burada elma ağaçları vardı kuruduktan sonra tabanlarından çıkartıp toprağa dönüştürdük, şu anda da sürüp karabuğday ekimi yapmak için hazırlık yapıyoruz” diye konuştu. – KASTAMONU

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal