Usta direktör His Sağıroğlu 90 yaşında hayatını kaybetti

Usta direktör His Sağıroğlu 90 yaşında hayatını kaybetti

Türk sinemasının usta direktörlerinden Duygu Sağıroğlu, 90 yaşında hayata gözlerini duyurdu. Sinemada, direktör, senarist ve sanat direktörü olarak çalışan Sağıroğlu’nun vefatını üretimci ve direktör Baran Seyhan, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

SALI GÜNÜ SON SEYAHATİNE UĞURLANACAK

Seyhan, paylaşımında, şu sözlere yer verdi: “Sinemamızın ve tiyatromuzun hem üretiminde hem eğitiminde eşsiz hizmetleri olan His Sağıroğlu hocamızı kaybettik. Cenazesi 2 Mayıs Salı günü öğlen vaktinde Levent Camii’nde kaldırılarak Feriköy Mezarlığı’nda defnedilecektir.” Sağıroğlu için ayrıyeten, 4 Mayıs Perşembe günü saat 13.00’te Atlas Sineması’nda anma toplantısı gerçekleştirilecek.

DUYGU SAĞIROĞLU KİMDİR?

Trabzon’da 1932’de dünyaya gelen, 20’ye yakın sinema sinemasını yönetirken, 30’un üzerinde sinemanın ise senaryosunu yazan Sağıroğlu, 1965’te yönettiği birinci sineması “Bitmeyen Yol”la büyük ilgi topladı. Avrupa ve ABD’de opera dekoratörlüğü çalışmaları yapan Sağıroğlu, 1979’da İstanbul Devlet Hoş Sanatlar Akademisi Sinema TV Enstitüsü’nde ve Mimar Sinan Hoş Sanat Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Kısmı’nda öğretim üyesi olarak misyon yaptı. Mesleği boyunca gerçekleştirdiği yenilikçi sahne dizaynlarıyla övgü toplayan Sağıroğlu, “Muhsin Ertuğrul Emek Ödülü”, “Yılın Sahne Tasarımcısı” ve “Yaşam Uzunluğu Onur Ödülü” üzere birçok mükafata layık görüldü.

Kaynak: AA / Fatih Türkyılmaz – Yeni