Umutlandıran manzara, artık o tabeladan su görünüyor

Umutlandıran manzara, artık o tabeladan su görünüyor

Umutlandıran manzara, artık o tabeladan su görünüyor

ELAZIĞ – Elazığ’da 3,5 ay evvel çekilen imajda “Suya girmek yasaktır” yazısı var ama su yoktu. Son vakitlerde bölgede tesirli olan yağışlarla birlikte artık o tabeladan su görünmeye başladı.

Ülke genelinde olduğu üzere Elazığ’da da tesirli olan kuraklık nedeni ile Keban Baraj Gölü Havzasıyla onu besleyen Murat Nehri‘nde de su düzeyi düşmüştü. Metrelerce suyun çekildiği ırmak, adeta ufak bir dereye dönerken ırmak havzası kenarına vaktinde yerleştirilen ‘Bu alanda avlanmak, yüzmek ve suya girmek yasaktır’ yazısından bile artık su görülemez hale gelmişti. Kışın kar yağışının az olması endişelendirirken bahar yağmurları sevindirdi. Yaklaşık 1,5 aydır neredeyse her gün yağış alan bölgede Keban Barajı Gölü’nün debisi yükseldi. Suların yükselmesi ile baraj alanı kenarında dikilen tabela yine mana kazandı. Yaklaşık 3,5 ay evvel tabelanın olduğu yerden su görülemez iken artık görülür hale geldi. Birebir yerden farklı vakitlerde çekilen manzaralar, yağışların tesirini bir kere daha gözler önüne serdi.

“Çok şükür barajımız geldi, artık tabelamız iş görüyor”

Bu sene yağan yağışlarla güzleri gülen yöre sakinlerinden Mehmet Aydın, ” Yaklaşık 40 gün evvel köprünün ayağında ‘suya girilmez’ tabelamız vardı lakin su yoktu. Lakin tabelamız orada sabit duruyordu. Şuan çok şükür barajımız geldi. Artık tabelamız iş görüyor. Son vakitlerde yağışlar nitekim evvelki yıllara nazaran çok çok arttı. Bu yıl yağışımız çok şükür yeterli, barajımız da başka yıllara nazaran daha süratli şişiyor. İnşallah, bu sene de son kodumuzda barajımızı görürüz. Kışın kar yağışımız azdı, o yağışlara nazaran barajımız yeniden gelmeyecek korkusu içerisindeydik. Baharda gerisi gerisine yağmur yağışlarıyla barajımıza kavuştuk” dedi.

“Burası Murat Irmağı olmaktan çıkmış küçük bir dere gibiydi”

Yöre sakinlerinden Şaban Ayar ise ” Baktığınızda daha evvelden de burada tabela vardı lakin su hiç görünmüyordu. Şuanda görüldüğü üzere su çok çok yükseldi. Buralar daha evvel daima buğdaydı. Burası Murat Irmağı olmaktan çıkmış küçük bir dere üzereydi. Hayvanların otlandığı yerde buğday ve arpa vardı. Bir aydır şiddetli yağışın akabinde Murta Irmağı yeterlice yükseldi” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kamil Cankılıç – Aktüel