Türkiye'nin birinci "Zeybek Müzesi" açılıyor

Türkiye’nin birinci “Zeybek Müzesi” açılıyor

– Türkiye’nin birinci “Zeybek Müzesi” açılıyor

İZMİR – Tire Belediyesi, Türkiye’de bir prensip imza atarak ilçede Zeybek Müzesi kurdu. Müze, tıpkı vakitte İzmir’in de birinci ve tek ‘Kuvayı Ulusala Müzesi’ni bünyesinde bulundurma unvanını taşıyor.

Kurulum evresi pandemi periyoduna denk gelen Kuvayı Ulusala ve Zeybek Müzesi’nin hazırlıkları yaklaşık 2 yıl sürdü. Müze, 15. yüzyıldan günümüze kadar uzanan zeybekler tarihi ve kültürü ile ulusal uğraş periyodunu yansıtan birçok envanteri bünyesinde bulunduruyor. Müzede, zeybeklerin tarih içerisinde kullandığı tüfek ve yatağan üzere silahlar, kıyafetler, aksesuarlar, zeybeklere dair efemera ve plaklar, zeybeklere dair 4 bine yakın fotoğraf ve 10 bine yakın arşiv evrakı ile Osmanlıca ve İngilizce gazete haberleri, ziyaretçilerin ve araştırmacıların ilgisine sunuldu. Ayrıyeten müzede, zeybeklere dair yaklaşık 400 yıllık geçmişi olan eserler ile ulusal gayret periyodunda kullanılan orjinal silahlar ve kıyafetler bulunuyor. Bunun yanı sıra her biri tarihi gerçekliğe uygun silikon modeller ve tematik odalar da müzede mevcut.

Tire protokolü müzeyi inceledi

Tire Türkocağı Caddesi’nde, Tire Belediyesine ilişkin tarihi bir binada kurulan müze, kısa mühlet sonra resmi açılışı yapılarak ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak. Geçtiğimiz gün üretimi tamamlanan Tire Belediyesi Kuvayı Ulusala ve Zeybek Müzesi’nde incelemelerde bulunan Tire protokolü, müzeye tam puan verdi. Müzeyi Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, Tire Belediye Lideri Salih Atakan Duran, Tire Jandarma Karakol Kumandanı Okay Cansu, Tire Emniyet Müdürü İsmail Canpolat, Tire Ulusal Eğitim Müdürü Aydın Yüzbaşıoğlu, Tire Belediye Lider Yardımcısı Sefa Yıldırım ile Tire Arkeoloji Müzesi Uzmanları Pınar Tuğrul ve Esra Lider katıldı. Protokol üyeleri, müzeyi gezerek incelemelerde bulundu.

“Çok büyük uğraş göstermişler”

Müze ile ilgili konuşan Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, “Bu hoş müzenin hazırlanmasında emeği geçen tüm mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hoş bir çalışma olmuş. Zeybeklerin, cumhuriyetin kuruluş kademesinde, Kuvayı Ulusala hareketi ile birlikte Kurtuluş Savaşı’mızın kazanılmasında çok büyük emekleri geçmiş. Allah hepsine rahmet etsin. Zeybeklerimizi hayırla yad ediyoruz. Bilhassa Yunan’a karşı çok büyük uğraş göstermişler. Tertipli ordu kuruluncaya kadar bu direniş, onların çabaları ile sürdürülmüş. Ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün tertipli orduyu kurması ile Kuvayı Ulusala birliklerinin büyük kısmı sistemli orduya katılmış. Bu müze de onları yad etmek için kurulmuş. Zeybek kültürünün gençlere aktarılması için Tire’ye hoş bir eser kazandırılmış. Tire Belediye Liderimiz şahsında bu müzenin kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Hayallerimizden bir tanesiydi”

Müze ile ilgili olarak konuşan Tire Belediye Lideri Salih Atakan Duran, “Öncelikle bu hoş müzenin oluşturulmasında gece gündüz demeden çalışan mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bölgemizin en hoş Kuvayı Ulusala ve Zeybek Müzesi’ni ilçemize kazandırmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Misyona geldiğimiz günden bu yana hayallerimizden bir tanesi olan bu müzenin açılışa hazır hale gelmesi bizleri fazlası ile keyifli etmiştir. Bu müze içerisinde, kahraman ecdadımızın vatan sevgisini ve onların o periyotlarda ortaya koydukları zeybek kültürünü burada izlemenin ve gelecek kuşaklara aktaracak olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Başta bu toprakları vatan yapan ve düşman işgalinden kurtaran kahraman efelerimiz ve zeybeklerimiz olmak üzere tüm şehit ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyor, onların kahramanlık öykülerini gelecek kuşaklara aktardığımızı, tıpkı şuur ve ruhla yaşamaya ve çabaya devam ettiğimizi buradan bir kere daha bildirmek istiyorum” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yakup Fatih Şaşmaz – Kültür Sanat