Türkçe Yeterlik İmtihanı 31 ülkede gerçekleştirildi

Türkçe Yeterlik İmtihanı 31 ülkede gerçekleştirildi

Türkçe Yeterlik İmtihanı’nın 2023 yılı ikinci uygulaması 30 Nisan 2023 tarihinde 31 ülkede 35 imtihan merkezinde binden fazla adayın iştirakiyle eş vakitli olarak yapıldı.

Yunus Emre Enstitüsü tarafından geliştirilen Avrupa Lisan İmtihanları Geliştiricileri Birliği (Association of Language Testers in Europe – ALTE) Q-mark (ALTE Kalite Nişanı) onayını alarak Türkçenin birinci ve tek memleketler arası geçerliğe sahip lisan imtihanı olan Türkçe Yeterlik İmtihanı (TYS)  dünyanın dört bir yanında ağır bir iştirakle gerçekleştirildi.

Türkçeyi ikinci yahut yabancı lisan olarak öğrenen bireylerin Türkçe lisan yeterliklerinin ölçülmesi maksadıyla yapılan Türkçe Yeterlik İmtihanı uygulamasına Türkiye’den ve dünyanın farklı noktalarından müracaat yapıldı.

HER COĞRAFYADAN MÜRACAATIN YAPILDIĞI TEK MEMLEKETLER ARASI TÜRKÇE SINAVI

Türkçe Yeterlik İmtihanı, Azerbaycan, Özbekistan, Suriye İnançlı Bölge, Türkiye, Kazakistan, Rusya, Afganistan, Kuzey Makedonya ve Moldova başta olmak üzere çok sayıda ülkede ilgi gördü.

Enstitünün Toronto’daki temsilciliğinde birinci kez uygulanan imtihan, temsilciliklerin bulunmadığı Almatı, Saint Petersburg ve Taşkent’te de epeyce ilgi gördü.

TÜRKÇENİN BİRİNCİ VE TEK MEMLEKETLER ARASI GEÇERLİĞE SAHİP LİSAN YETERLİK BELGESİ

2013 yılından itibaren periyodik olarak yılda üç sefer kağıt tabanlı uygulanan TYS’de adayların okuma, dinleme, yazma ve konuşma maharetleri ölçülüyor; Türkçe Yeterlik İmtihanı’nda başarılı olan adaylara puanlarına nazaran B2 ve C1 seviyelerinde “Türkçe Yeterlik Belgesi” veriliyor.

Türkçe Yeterlik Evrakı’na sahip olan adaylar, Türkiye’deki üniversitelerde Türkçe hazırlık kısmına gitmeden eğitimlerine başlayabiliyor. Türkçe Yeterlik Evrakı, iş müracaatlarında ve meslek planlamalarında doküman sahiplerine büyük bir avantaj sağlıyor.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Eğitim