Turistlerin ziyaret ettiği Odunpazarı, Eskişehirlilerden ilgi görmüyor

Turistlerin ziyaret ettiği Odunpazarı, Eskişehirlilerden ilgi görmüyor

Eskişehir‘de turistlerin yıl içerisinde sıkça ziyaret ettiği tarihi Odunpazarı Konutları, bölge esnafının tezine nazaran lokal halktan kâfi ilgiyi görmüyor.

Eskişehir‘in turistik yerlerinden tarihi Odunpazarı Konutları’ndaki esnaflar, lokal halkın bölgeye gerekli bedeli vermediğini düşünüyor. Odunpazarı’nın tarihi yapısını ve yalnızca Eskişehir’de bulunan lületaşı madenini merak eden turistlerin sıkça geldiği bölgeye Eskişehir’de yaşayanların pek uğramadığı aktarıldı. Odunpazarı’nın insanlara tanıtılması konusundaki reklam çalışmalarının başarılı olduğunu belirten bölge esnafı, “Herhalde Eskişehirliler bu mevzuda biraz umursamaz” dedi.

“Bazen ’25-30 yıldır Eskişehir’de yaşıyorum, buraya birinci kez geliyorum’ diyenlerle karşılaşıyoruz”

Tarihi Odunpazarı Konutları bölgesinde esnaflık yapan His Demir, Almanya, Çin ve Amerika üzere yerlerden Odunpazarı’na senede iki kez uğrayanlar olduğunu söyledi. Eskişehirlilerin ise yalnızca kent dışından gelen konukları olduğu vakit bölgeye uğradıklarını tabir eden Demir, şu sözleri kullandı:

“Açıkçası Eskişehirliler Odunpazarı’na sahip çıkmıyor, birden fazla bilmiyor ve gelmiyor. Buraya genelde kent dışından yerli ve yabancı turistler geliyor, onlar daha çok ehemmiyet veriyorlar. Gelmişken hem buranın tarihini görüyorlar hem de dünyada yalnızca Eskişehir’de çıkan ve çok kıymetli bir maden olan lületaşını yakından inceliyorlar. Bu binaları bırakın yıkıp tekrar yapmayı, bir çivi bile çakamıyorsunuz. Bu hoş bir şey, zira yarın bir gün çocuklarımız ve onların çocukları da Odunpazarı’nı yapıldığı formda görecekler. Fakat Eskişehirliler tarihi Odunpazarı Konutları’na kâfi değeri vermiyor. ’25-30 yıldır Eskişehir’de yaşıyorum, buraya birinci sefer geliyorum’ diyenler var. Almanya, Çin ve Amerika üzere pek çok bölgeden buraya senede iki kez gelen var, zira çok beğeniyorlar. Buranın reklamının da hoş yapıldığını düşünüyorum. Herhalde Eskişehirliler bu hususta biraz umursamaz. Onlar lakin yanlarında kent dışından bir konukları olduğu vakit buraya geliyorlar, kendileri çıkıp gelmiyorlar. Buranın her sokağında tarih var, lakin onlar burayı otantik buldukları için geliyorlar. Araştırmak gerekiyor, gittiğimiz her yerle ilgili bilgi edinmeliyiz. Zira tarihi unutmamalıyız.” – ESKİŞEHİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal