Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, tarım topraklarına su verme merasiminde konuştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, tarım topraklarına su verme merasiminde konuştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Kılavuzlu sulaması ile saniyede 80 metreküp suyla Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay’da 107 bin hektarlık alanda daha sulu tarıma geçilmesini hedeflediklerini söyledi.

Bakan Kirişci, Onikişubat ilçesi Kılavuzlu Mahallesi’nde yer alan Kılavuzlu Barajı’ndan tarım yerlerine su verme merasimine katıldı.

Kirişci, suyun geçmiş yüzyıllarda olduğu üzere bu yüzyılda da stratejik ehemmiyete haiz yegane bir öge haline geldiğini anlatarak, “Bilhassa iklim değişikliği, global ısınma üzere kavramlar Akdeniz çanağında yer alan ve su gerilimi altında olan bir ülke olarak bizim su konusunda çok daha dikkatli, çok daha ihtimamlı olmamızı bize öğretti. Bu çerçevede de 1313 metreküp kişi başı su varlığımızla aslında bugün için tahminen su yoksulu değiliz. Ancak su zengini de değiliz.” halinde konuştu.

Yapılan projeksiyonlarla Türkiye’nin nüfusunun 30 yıl içinde 85 milyondan 105 milyona çıkacağının ortaya konduğuna değinen Kirişci, Türkiye’ye gelen turistlerin sayısı, endüstrileşme, sanayileşme ve konutların muhtaçlıkları ile yağışlardaki düzensizlik ve gerilemenin yanı sıra iklim değişikliği, global ısınma üzere etkenlerden ötürü da su varlığında bir gerileme olacağının görüldüğünü söz etti.

Kirişci, suyun en verimli ve tasarruflu halde kullanılmasının büyük değer taşıdığını vurguladı.

Son 20 yıl içinde su ile ilgili yapılan yatırımlarla ilgili de sayıları paylaşan Kirişci, şunları söyledi:

“20 yıldan beri suya başka bir kıymet farklı bir paha atfediyoruz. Bu çerçevede 9 bin 585 tesisimize 479 milyar liralık bir yatırımla bunları milletimizin hizmetine sunduk. Bizim baraj ve göletlerden oluşan su depolama alanlarımızı 3,5 katı artırarak bunları da 504’den 1701 çıkarttık. Su depolama hacmimiz 133 milyar metreküptü. Bunun üzerine 50 milyar metreküp koyduk. Şu anda 183 milyar metreküpe çıktı. Bir taraftan da sudan ülke olarak da tıpkı vakitte hidroelektrik santralleri marifetiyle de elektrik için de yararlanıyoruz. Bu çerçevede de 125 olan hidroelektrik santrali sayımızı 740’a arttırırken bunların kapasitelerini de 12 bin 200 megavattan 32 bin 400 megavata ki üzerine 20 bin 200 megavat daha ek etmiş olduk.”

Kirişci, içme suyunda da 2 milyar metreküplük yıllık kullanımın 5 milyar metreküpe çıkartıldığını kaydetti.

“Susuz tarım topraklarımız kalmasın istiyoruz”

Kirişci, Türkiye’de suyun yüzde 77’sinin ziraî sulamada kullanıldığını da belirterek, “Burada da beş yılda yüzde 46 olan verimliliğimizi yüzde 50’lere çıkarmış durumdayız. Bir yüzde 4’lük de olsa değerli bir artışı burada da sağlamış durumdayız. Susuz tarım topraklarımız kalmasın istiyoruz. Önümüzdeki 5 yılda da bütün sulanması gereken ekonomik ve teknik olarak sulanması gereken alanları da inşallah suya kavuşturmuş olacağız ve bu 5 yıllık müddetin sonunda da bütün sulama sistemlerimiz modernize edilmiş basınçlı sulama sistemi ismini verdiğimiz sisteme geçmiş olacak. Sulanan alanımız da bu vesileyle 21,7 milyon dekar arttırılarak artık 70 milyon dekara, yani 7 milyon hektara ulaşmış durumda. Geride bizim 1,5 milyon hektarlık bir sulanmayı bekleyen teknik ve ekonomik olarak sulanması gereken bir alanımız var. İnşallah onları da elde etmiş olacağız.” dedi.

Kahramanmaraş

Kirişci, hizmete alınan Kılavuzlu sulaması sayesinde Kahramanmaraş’ta 195 bin dekarlık tarım yerinin suya kavuşturulduğuna da dikkat çekerek şunları söyledi:

“Şu anda saniyede 80 metreküp suyla Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay vilayetlerimizin topraklarına rahmet katacak Kılavuzlu sulamasının tamamlanmasıyla toplamda 107 bin hektarlık alanda daha sulu tarıma geçilmesini inşallah hedefliyoruz. Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay’ın hasretle beklediği GAP muhtevasında yer alan Kılavuzlu sulaması, Orta Ceyhan. Menzelet projesi ve Orta Ceyhan Menzelet ikinci merhale projelerinden oluştuğunu da aslında sizler de takip ediyorsunuz, biliyorsunuz. Kılavuzlu sulaması kapsamında Orta Ceyhan Menzelet projesi bünyesinde Menzelet Barajı bildiğiniz üzere geçmiş yıllarda tamamlandı. Toplam proje bedeli 23 milyar lira olan Orta Ceyhan Menzelet projesi ikinci merhale kapsamında şu ana kadar 8,5 milyar liralık bir harcama gerçekleştirildi.”

Deprem nedeniyle Kılavuzlu Sulama sistemindeki 86 kilometrelik kanalın ziyan gördüğünü anımsatan Kirişci, hızla yapılan ihale ve tamir çalışmalarının akabinde 45 gün üzere kısa bir müddette tekrar su verilmesinin sağlandığını tabir etti.

Kirişci’nin konuşmasının akabinde Kılavuzlu Barajı’nın kapakları açılarak su kanala verildi.

Kaynak: AA / Orhan Kuzu – İktisat