Tabiat Koleji öğrencilerine "ruhsal dayanıklılık" eğitimi verildi

Tabiat Koleji öğrencilerine “ruhsal dayanıklılık” eğitimi verildi

Doğa Koleji Acarkent Yerleşkesi IB öğrencileri “CAS Activity” kapsamında rehberlik kısmının dayanağı ile planlanan “Psychological Resilience” (Ruhsal Dayanıklılık) seminerine katıldı.

Doğa Koleji‘nden yapılan açıklamaya nazaran, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde Tabiat Koleji Lise Rehberlik Kısmı, öğrencileri sarsıntının kısa ve uzun vadeli sonuçlarından koruyabilmek ismine yalnızca kişisel görüşmelerle, sınıf aktiflikleri ve sunumlarla kalmayarak küme danışmanlığı programları ve atölye çalışmaları yapıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin santralistanbul yerleşkesinde gerçekleştirelen seminerde, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin akademisyenleri travma sonrası güzelleşme konusunu ele aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı Yöneticisi Dr. Öğr. Üyesi Alev Çavdar, benlik gelişiminin ruhsal dayanıklılık ile etkileşimine dikkati çekerek, benliği oluşturan hislerin, kıymetlerin, ilgilerin, anıların, fikirlerin, diğer beşerlerle ilgili olan temsillerin birbiri ile olan bağına “ben” denildiğini belirtti.

Çavdar, “Kişisel bir kayıp yahut toplumsal bir travma yaşadıysak, kırılma çok ani ve sert gerçekleşti ise bu bağların zedelenmesi, kopması süreksiz olarak beklenir ve ruhsal dayanıklılık dediğimiz nokta bu değişime dönüşüme müsaade verecek kadar dağılmadan, kopmadan esnek bir halde sağlam bağlar kurmaktır.” tabirlerini kullandı.

Seminerin ikinci kısmında İstanbul Bilgi Üniversitesi Ruhsal Danışmanlık Merkezi Yöneticisi Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Maçkalı önderliğinde “Kendi Ruhsal Dayanıklılığımızın Keşfi: Sanatla Farkındalık Çalışması” yapıldı.

Hareket etmenin ve hareketin vücut ile ahengi, hislerin farkına varmak ve kendi benliğimize bir seyahate çıkmayı sağlayacak nefes antrenmanları ile farkındalık, sanat terapisi ile benliğimizi ortaya çıkaran güçlü tarafların ve bağların neler olduğuna dair interaktif küme çalışmasında bulunuldu.

Kaynak: AA / Ergin Garip – İktisat