Taban fiyata artırım gelecek mi? Minimum fiyat ne vakit, kaç TL olacak? Bakan Alim'den milyonları heyecanlandıran sözler!

Taban fiyata artırım gelecek mi? Minimum fiyat ne vakit, kaç TL olacak? Bakan Alim’den milyonları heyecanlandıran sözler!

Asgari fiyata artırım gelecek mi? Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, A Haber canlı yayınında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu. Taban fiyat ve emekli maaşlarına yapılacak artırıma ait konuşan Bakan Alım, milyonları heyecanlandıran kelamlar sarf etti. Pekala, Taban fiyata artırım gelecek mi? Taban fiyat ne vakit, kaç TL olacak? Bakan Alim’den milyonları heyecanlandıran sözler!

ASGARİ FİYATA ARTIRIM GELECEK Mİ?

Asgari fiyata geçen yıl olduğu üzere bu yılda orta artırım yapılacağını söyleyen Bakan Alım, “Asgari fiyat nedir? Bu fiyatın altında fiyat olamaz demektir. Biz toplumsal devlet sorumluluğu ile buna çok fazla ehemmiyet gösterdik. Tabi artık enflasyon düşüyor. Biz çalışanları, işçiler, koruyan bir yaklaşım içindeyiz. Enflasyonun düştüğünü sayılardan anlıyoruz. Biz enflasyonu tüketici ve üretici fiyatlarından ölçüyoruz. Ortadaki makas süratli bir biçimde düşüyor. Bu şunu gösteriyor. Enflasyon gerçek manada düşme eğiliminde. Lakin fiyatlardaki artış devam ediyor. Biz ne yapacağız bunu durduracağız. Toplumsal devlet olarak fiyatları koruyacağız. Temmuzda bunu tekrar kıymetlendirerek, işçileri koruyacak bir taban fiyat belirleyeceğiz. Alım gücünü pazardaki durumunu tespit eden datayı kullanarak araştırma yapıyoruz.” dedi.

7 BİN 500 LİRA ÜZERİNDEKİ EMEKLİ MAAŞLARINA DÜZENLEME YAPILACAK MI?

Emekli maaşlarıyla ilgili de konuşan Bakan Alım, “Türkiye’de yaklaşık 15 milyon emekli var. 7 bin 500 lira altında maaş alanların sayısı 9,5 milyon civarında. Yapılan son düzenleme ile en düşük emekli aylığını 7 bin 500 liraya getirerek bu 9 milyon 500 bin insanımızın bir nebze de olsa nefes almalarını sağlayan bir düzenleme yaptık. Bunun dışında kalan 5 milyonun üzerinde insanın emeklilikleriyle ilgili bir düzenleme yaptık. Onlarda biraz rahatsızlık oluştu. Artık de 7 bin 500 lira üzerinde maaş alanlara ait bir düzenleme için çalışıyoruz. Biz çalışmalarımızı bitirdik. Meclis tatile girdiği için temmuzda uygulamaya koyacağız. Ayrıntıları Cumhurbaşkanımız açıklayacaktır. 7 bin 500 lira dahil olmak üzere kapsamlı bir düzenleme yapacağız.” sözlerini kullandı.