SPOR Okan Buruk: Şampiyonluğa en yakın kadro biziz

SPOR Okan Buruk: Şampiyonluğa en yakın kadro biziz

Okan Buruk Şampiyonluğa en yakın ekip biziz

‘Golden evvel Oliveira ve Mertens’i oyundan almayı düşündük’

Olgucan KALKAN – Serhan TÜRK İSTANBUL,(DHA)- Galatasaray Teknik Yöneticisi Okan Buruk, ‘Şampiyonluğa en yakın grup biziz. Ben bu manada rahatım. Geçen hafta nasıl düşünüyorsam bu hafta da tıpkı düşünüyorum. Üzerimizde bir baskı yok. 4 maçı kazanarak şampiyonluğa yürüyeceğiz’ dedi.

Spor Toto Muhteşem Lig’in 32’nci haftasında Galatasaray deplasmanda Beşiktaş’a 3-1 mağlup oldu. Müsabakanın akabinde Galatasaray Teknik Yöneticisi Okan Buruk, basın toplantısında çabayı kıymetlendirdi. Müsabakaya güzel başlayan tarafın kendileri olduğunu belirten Okan Buruk, ‘Maç istediğimiz üzere gidiyordu, golü de bulduk. Gerçek çıkışlar yapsak 2’nci golü de bulabilirdik. Yediğimiz korner golü sonrasında Beşiktaş’ın taraftarlarla birlikte performansı üst gitti. Dirençli bir oyun ortaya koydular. Biz de yeteneklerimizin altında işler yaptık. İkinci yarının başında işler bizim istediğimiz üzere gitti. Gol öncesi 5 dakikada 3 gol fırsatı verdik. Golden evvel değişiklik fikrimiz vardı, orada kadrosu dirençli hala getirmek için. Kişisel kusurdan 2-1 oldu. Değişikliklerimiz olumlu gitti. Oyunun yapısı değişti. Rakip alana yeterli yerleştik. Beşiktaş savunması daha derine geldi. Bizim de kullanamadığımız son paslar vardı. Hakikat halde yapsak 2-2’yi bulabilirdik. Kaybettiğimiz için üzgünüz. Sıkıntı bir deplasmandaydık. Başımız dik. Kalan 5 maçı, 3 puan önde oynayacak ekibin hocasıyım. Bu vakte kadar gösterdiğimiz performansla en avantajlı kadro biziz. 1, 2 gün üzüleceğiz lakin kısa vakitte toparlanıp, Başakşehir maçına hazırlanacağız. Taraftarlarımız da bu manada merak etmesin. Onların hak ettiği, istediği ekip bir sonraki maçta alanda olacak. Oyuncularımı bu vakte kadar düzgün işler yaptı. Bugün de bir kaza oldu. Şampiyonluğa gidecek grubun imajlarını alanda vereceğiz’ sözlerini kullandı.

‘BU YANLIŞLARDAN DERS ALACAĞIZ’

Yabancı oyuncu konusunda tercihini sağ önde Rashica’dan yana kullanması sorulan Okan Buruk, ‘Tabii ki şu anda bizim en formda oyuncularımızdan birisi Rashica. Birinci golde asisti yaptı. Yükselen bir performansı var. Alanda olması gerektiğine inandığımız bir isim. Tercihimizi sol bekten yana kullandık. Bundan sonraki maçlarda da değişimler olabilir. Sonuçta 3 Türk kuralı olduğu için hepsini biri ortada oynatamıyorsunuz. Dubois girdikten sonra âlâ işler yaptı. Zaniolo, Barış ve Midjtsö güzel işler yaptılar lakin sonuca ulaşamadık. 2-2 olsa maçın sonunda ne olurdu bilinmez. Pasları verip şutları atamadık. Bugün kaybettik. Bunu 1 kişi üzerinden değerlendirmiyorum. Grup olarak kazanıyorsak kaybedince de o denli. Bu yanlışlardan ders alacağız. Takım seçimi bir sonraki maçta nasıl olacak bilmiyorum ancak hem rakibe hem de kendi içimize bakacağız’ diye konuştu.

‘GOLDEN EVVEL OLIVEIRA VE MERTENS’İ ALMAYI DÜŞÜNÜYORDUK’

Yedikleri golden evvel Oliveira’yı oyundan çıkartmayı düşündüklerini belirten Buruk, ‘Golden evvel Sergio çıkacaktı, Mertens’i de almayı düşünüyorduk. Orayı dirençli hala getirmek istiyorduk. Zaniolo’yu da o anda alabilirdik. Fakat sonraki atılım olarak bıraktık. 3 tane durum vermiştik golden evvel. Golden evvel aslında sinyalleri vermiştik. Yetişemeden ferdi bir yanlışla gol yedik. Oyuncular kusur yapacak alışılmış ki. Oyunculara da birebirini söyledim. Bu vakte kadar fazla uygun iş yaptılar. Bundan sonra da yapacaklar. Daha düzgününü yapacaklar’ halinde konuştu.

‘ÜZERİNDE EN AZ BASKI OLACAK EKİP GALATASARAY’

Kornerden yedikleri golün kendilerini geriye ittiğini belirten Buruk, şöyle konuştu

‘Baskının üzerinde en az olacağı grup Galatasaray. Biz buraya 6 puan farkla geldik. Bu baskı yaratmıyor fakat natürel ki yanlışlar, şansızlıklar var. Karagümrük maçında bu haftadaki üzere bir yanılgı değildi. Rakibin yalnızca maçın genelinde 4 aksiyonu vardı, 3’ü gol oldu. Hiçbiri planlı bir tertip değildi. Bugün için birebirini söyleyemem. Oyun olarak yeterli bir oyun ortaya koymadık. Baskı olsa daha güzelini yapmamız gerekirdi. 1-0 sonrası farklı bir oyun olabilir. Korner golü bizi geriye itti. Devre ortasında yiğit oynamaları, Galatasaray’a yakışır halde ön alan baskılara geri dönmemiz üzerine konuştuk. 2-1 olduktan sonra bunu net formda ortaya koyduk.’

‘ÖNDE SAVUNMA YAPMAYINCA OYUN ORAYA GELEBİLİYOR’

Derbinin birinci yarısında birçok konum bulduklarını lisana getiren Okan Buruk, ‘Tabii ki bir hazırlık olsa bu tarafı kullanalım dense 1’den 45’e kadar bu olurdu. Redmond üzerinden gidip, Cenk ile tamamlamak üzerine. Bundan evvel de uyguladığı bir oyun. Birinci yarıda bunu hakikat karşıladık. İkinci yarıdaki konumları yalnızca sol taraf üstünden görmüyorum. Savunmayı daima birlikte yapıyoruz. Önde savunma yapmayınca oyun oraya gelebiliyor. 3’üncü golü de oradan yedik. Aboubakar’ın 1’e 1’i ile. Burada çok üreten bir kadroyuz. Birinci yarı fazla ürettik. Burada da beklerin performansı ortaya çıkıyor. Dönem başından beri gruplar bize bu türlü oynuyor bu vakte kadar üstünden geldik. Bundan sonra da geleceğiz’ dedi.

‘4 MAÇI KAZANARAK ŞAMPİYONLUĞA YÜRÜYECEĞİZ’

Maçları şampiyonluk yarışındaki rakiplerden evvel ya da sonra oynamanın kadro üzerinde bir tesir yaratıp, yaratmadığı ile ilgili gelen bir soruya Okan Buruk, şöyle karşılık verdi

‘Bu maç natürel ki derbi maçı. Evvel de oynasanız 3 gün sonra da oynasanız 2 ekip için de fark etmiyor. Rakip kaybetse tahminen daha olumsuz etkileyebilirdi. Bugün buraya çıktığımda 3 puan önde olan grubun hocasıyım. Şampiyonluğa en yakın grup biziz. Ben bu manada rahatım. Geçen hafta nasıl düşünüyorsam bu hafta da tıpkı düşünüyorum. Üzerimizde bir baskı yok. 4 maçı kazanarak şampiyonluğa yürüyeceğiz. 5 maçlık bir fikstür var. 4 maç sonra buna ulaşabiliriz diye söylüyorum. 2’li averaj da değerli. Şu andaki maksadımız maçları kazanmak. Baskı hissedecek kadro biz değiliz. Biz motive olacak, bundan daha düzgününü yapabilecek bir grubuz. Galatasaray girdiği yarışların büyük kısmını kazandı. Bu sene de taraftarımızla birlikte kazanacağız.’

‘BUGÜN FERDÎ OLARAK DA BAŞARISIZ OLDUĞUMU DÜŞÜNÜYORUM’

Skorun 1-1’e gelmesinden sonra çok fazla uzun top tercih ettiklerini belirten Okan Buruk, kelamlarını şöyle noktaladı

‘1-1 sonrası oyunumuz değişti. Fazla uzun top yaptık. Maçın başında rahat gidiyorduk. 1-1 sonrası rakip öne çıktı. Rakibimiz de uzun oynadı. Biz de alıp uzun oynadık. Biraz ikinci topa döndü birinci yarı. Bu benim istediğim bir oyun değildi. Bugün kişisel olarak da başarısız olduğumu düşünüyorum. Ferdi oyunda da oyuncuların özgüveni yüksek değildi. Bu da uzun topa itmiş olabilir. Savunma manasında yeterli işler yapmadık. Daha yeterli şeyler yapabilirdik.?

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yeni