Sezgin Tanrıkulu, Meryem Ana Kilisesi'nin Onarımını İnceledi

Sezgin Tanrıkulu, Meryem Ana Kilisesi’nin Onarımını İnceledi

MEHMET MUCAHİT CEYLAN

CHP Diyarbakır Milletvekili Adayı Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfının (DİTAV) Meryem Ana Kilisesine ilişkin ve vakfa 20 yıllığına kiralanan binasının inşaatını ziyaret etti. Tanrıkulu, “Burası birkaç ay sonra kültür merkezine dönüşecek. Diyarbakırlı hemşerilerimi DİTAV’a dayanak olmaya çağırıyorum” dedi.

CHP Diyarbakır Milletvekili Adayı Sezgin Tanrıkulu, Meryemana Süryani Kadim Kilisesi’ne ilişkin, geçmişte de “Kızlar Mektebi” olarak kullanılan, son 20 yıldır da boş olduğu için harabeye dönen, tarihi binadaki onarımı inceledi. DİTAV tarafından onarım çalışmaları yapılan tarihi binada Vakıf Lideri Erhan Akalınlar, Muharrir Şeyhmus Diken ve vakıf üyelerinden bilgi aldı, yapılan çalışmalardan ötürü vakıf yöneticilerine teşekkür etti.

“BİRKAÇ AY SONRA KÜLTÜR MERKEZİNE DÖNÜŞECEK”

Sezgin Tanrıkulu DİTAV Kültür konutu olarak hizmet verecek olan binada yapılan çalışmaları yakından takip ettiğini, yapılan çalışmaların değerli olduğunu, bu manada vakıfa gereken dayanağın verilmesi gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Burası harabe haldeydi. DİTAV kilise idaresiyle bir mutabakat yaparak buraya el attı. DİTAV 18 aydır bu binada harika işler yapıyor. Binayı ayağı kaldırdı. Orjinal haline, eski haline uygun bir yapıya dönüştürdü. Hiçbir kaynakları olmamasına karşın yalnızca dostlarımızın ve hemşerilerimizin katkılarıyla bu binayı ayağı kaldırdılar. Burası birkaç ay sonra kültür merkezine dönüşecek. Diyarbakırlı hemşerilerimi DİTAV’a dayanak olmaya çağırıyorum.”

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat