Şehit Piyade Uzman Çavuş Yunus Öztürk, Balıkesir'de son seyahatine uğurlandı

Şehit Piyade Uzman Çavuş Yunus Öztürk, Balıkesir’de son seyahatine uğurlandı

Şırnak-Uludere kara yolunun Balveren Beldesi mevkiinde otobüsün devrilmesi sonucu şehit olan Piyade Uzman Çavuş Yunus Öztürk’ün cenazesi, memleketi Balıkesir‘in Gönen ilçesinde toprağa verildi.

Şehit Öztürk’ün cenazesi, askeri uçakla Şırnak’tan Bandırma 9. Ana Jet Üssüne getirildi. Buradan kara yoluyla Gönen Devlet Hastanesi morguna götürülen şehidin cenazesi, daha sonra Rüstem Mahallesi Deveci Sokak’taki baba konutuna getirilip helallik alındı.

Şehidin cenaze namazını, ikindi vaktini müteakip Gönen Çarşı Camii’nde Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş kıldırdı.

Erbaş, namazın akabinde duasında, vatan müdafaası için her yerde teröristlerle de çaba ederken ruhunu teslim eden tüm şehitlerin ruhlarının şad olmasını diledi.

Şehitliğin, bir Müslüman için en büyük mertebelerden biri olduğunu belirten Erbaş, şöyle devam etti:

“Sevgili Peygamberimiz, dünyada faziletli işler yapan Müslümanların cennetteki yerlerini tanımlarken, onlar, ‘Peygamberlerle ve şehitlerle bir arada haşronulacaklardır’ muştusunu vermektedir. Şehitleri daima peygamberlerin yanında tanımlamaktadır. İşte o yüzden Kur’an-ı Kerim’de şehitlerin meyyit olarak tanımlanmadıkları, onların canlı oldukları tabir edilmekte, aziz Rabbimiz ve Peygamber Efendimiz tarafından şehitliğin aziz bir mertebe olduğu müjdelenmektedir. Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde buyurmaktadır ki ‘İçimden o denli geçiyor ki şehit olayım, diriltileyim, tekrar şehit olayım, diriltileyim, tekrar şehit olayım.’ Hepimiz bir gün vefatı tadacağız, nasıl öleceğimizi bilmiyoruz. Bir kısmımız hastalıktan, bir kısmımız kalp krizinden, bir kısmımız yatağında uyurken. Hepimiz bir gün öleceğiz.”

Ölümün en iyi olanlarından birisinin şehitlik olduğunu vurgulayan Erbaş, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Yunus Öztürk kardeşimiz şehitlik mertebesine ulaşarak son nefesini vermiştir. Allah mübarek eylesin. Şehidimizin yakınları başta olmak üzere milletimize başsağlığı diliyorum. Cenab-ı Hak vatanımızı, milletimizi, devletimizi ebediyen payidar eylesin. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin. Vatanımıza, milletimize, devletimize göz diken düşmanlarımıza fırsat vermesin. Dahili ve harici düşmanlara fırsat vermesin, Onların, devletimiz, milletimiz, vatanımız, bayrağımız, ezanımız üzerine kurmuş oldukları her türlü hile ve desiseleri kendi başlarına makus eylesin inşallah. Ulu ordumuzu, güvenlik güçlerimizi, havada, karada, denizde her daim muzaffer eylesin.”

Şehidin naaşı, duanın akabinde merasim Gönen Şehitliğine defnedildi.

Şehidin yakınları, cenaze merasiminde büyük keder yaşadı.

Cenaze merasimine şehidin annesi Fatma, babası Efrahim ve ablası Zuhal Öztürk ile yakınlarının yanı sıra Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediye Lideri Yücel Yılmaz, Gönen Kaymakamı Arslan Yurt, Balıkesir Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, Balıkesir Vilayet Jandarma Kumandanı Kıdemli Albay Ali Yıldız, Gönen Belediye Lideri İbrahim Palaz, siyasi parti vilayet liderleri ile vatandaşlar katıldı.

Kaynak: AA / Miraç Kaya – Yeni