Sarsıntıya kampta yakalanan Yayla Gönen yarı maratonda birinci oldu

Sarsıntıya kampta yakalanan Yayla Gönen yarı maratonda birinci oldu

6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntıda Diyarbakır’da kampta olan Yayla Kılıç Gönen, bugün yapılan N Kolay Yarı Maratonu’na katılırken, Türk atletler ortasında bayanlarda en düzgün dereceyi elde etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından bu yıl 18.’si düzenlenen 60 ülkeden 12 binin üzerinde iştirakçinin yer aldığı tertipte ulusal atlet Yayla Kılıç Gönen de koştu. 21 kilometre yarışında Türk atletler ortasında 1.11.51’lik derece yapan Gönen, birinci sırada yer aldı. Yarışın akabinde tebrikleri kabul eden genç sportmen, hislerini paylaşarak, “Çok memnunum. Birinci kere N Kolay Yarı Maratonu’na katılıyorum. En güzel ikinci derecemi elde ettim. Aslında bu yarışa birincilik için çıkmıştım. Kotadan Dünya Şampiyonası’na katılabiliyorum, ekstra Avrupa Şampiyonası olduğu için, puan kazandıran bir şampiyona olduğu için o yüzden yarıştım. Birinci olacağımı bekliyordum. Artık önümdeki Dünya Şampiyonası’na odaklanma zamanı” dedi.

“Ülkemizin ne kadar güçlü olduğunu göstermek istedim”

Depremin kendisini çok etkilediğini vurgulayan 26 yaşındaki atlet, İspanya’nın Sevilla kentinde yapılan maratonda 2.29.20’luk derecesiyle Türk atletizm tarihinde koşulan en yeterli derecelerden birine imza atması ile ilgili şunları söyledi:

“İspanya’da da Türk tarihinin en uygun derecesini elde ettim. 6 Şubat’ta ne yazık ki bir felaketle karşılaştık, ben de Diyarbakır’da kamptaydım. Son iki hafta kala nitekim beni çok makûs etkiledi. Sporun birleştirici ve düzgünleştirici gücüne dayanarak o yarışa katılma kararı aldım. O yarışa bütün Türkiye için katıldım ve en uygun dereceyi elde ettim. Bitiş çizgisinde yarışı tamamladığım vakit nitekim çok gurur duydum. Ülkemizin ne kadar güçlü olduğunu, her şartta ne kadar güzel dereceler elde edebileceğini göstermek istedim. Dayanaklarından ötürü Türkiye Atletizm Federasyonu, sponsorlarıma, Antrenörüm Sedat Gönen’e ve tüm destekçilerime, kalbi benimle atan herkese çok teşekkür ediyorum.”

“Dünya çapında en güzel yarı maraton”

Yarı Maraton tertibiyle ilgili görüşlerini lisana getiren Yayla Gönen, “İlk kere katıldığım bu yarı maraton, sahiden dünya çapında en güzel yarı maratonlar ortasında yer alıyor. Bugün ispatladılar ki, çok güzel bir tertip ve koordine var burada. O yüzden dünya çapında atletlerin katılmış olması bunu gösteriyor. Emeği geçen bütün Spor A.Ş.’ye teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı. – İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Spor