Sarsıntıya kampta yakalanan Yayla Gönen yarı maratonda birinci oldu- Yayla Kılıç Gönen: "Sporun güzelleştirici gücüne dayanarak yarışa katıldım"-...

Sarsıntıya kampta yakalanan Yayla Gönen yarı maratonda birinci oldu- Yayla Kılıç Gönen: “Sporun güzelleştirici gücüne dayanarak yarışa katıldım”-…

Depreme kampta yakalanan Yayla Gönen yarı maratonda birinci oldu

Yayla Kılıç Gönen: “Sporun uygunlaştırıcı gücüne dayanarak müsabakaya katıldım”

Dünya çapında en güzel yarı maraton”

İSTANBUL – 6 Şubat’ta meydana gelen zelzelede Diyarbakır’da kampta olan Yayla Kılıç Gönen, bugün yapılan N Kolay Yarı Maratonu’na katılırken, Türk atletler ortasında bayanlarda en düzgün dereceyi elde etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından bu yıl 18.’si düzenlenen 60 ülkeden 12 binin üzerinde iştirakçinin yer aldığı tertipte ulusal atlet Yayla Kılıç Gönen de koştu. 21 kilometre yarışında Türk atletler ortasında 1.11.51’lik derece yapan Gönen, birinci sırada yer aldı. Yarışın akabinde tebrikleri kabul eden genç atlet, hislerini paylaşarak, “Çok memnunum. Birinci kez N Kolay Yarı Maratonu’na katılıyorum. En âlâ ikinci derecemi elde ettim. Aslında bu yarışa birincilik için çıkmıştım. Kotadan Dünya Şampiyonası’na katılabiliyorum, ekstra Avrupa Şampiyonası olduğu için, puan kazandıran bir şampiyona olduğu için o yüzden yarıştım. Birinci olacağımı bekliyordum. Artık önümdeki Dünya Şampiyonası’na odaklanma zamanı” dedi.

“Ülkemizin ne kadar güçlü olduğunu göstermek istedim”

Depremin kendisini çok etkilediğini vurgulayan 26 yaşındaki atlet, İspanya’nın Sevilla kentinde yapılan maratonda 2.29.20’luk derecesiyle Türk atletizm tarihinde koşulan en âlâ derecelerden birine imza atması ile ilgili şunları söyledi:

“İspanya’da da Türk tarihinin en yeterli derecesini elde ettim. 6 Şubat’ta ne yazık ki bir felaketle karşılaştık, ben de Diyarbakır’da kamptaydım. Son iki hafta kala sahiden beni çok makûs etkiledi. Sporun birleştirici ve uygunlaştırıcı gücüne dayanarak o yarışa katılma kararı aldım. O yarışa bütün Türkiye için katıldım ve en düzgün dereceyi elde ettim. Bitiş çizgisinde yarışı tamamladığım vakit sahiden çok gurur duydum. Ülkemizin ne kadar güçlü olduğunu, her şartta ne kadar âlâ dereceler elde edebileceğini göstermek istedim. Takviyelerinden ötürü Türkiye Atletizm Federasyonu, sponsorlarıma, Antrenörüm Sedat Gönen’e ve tüm destekçilerime, kalbi benimle atan herkese çok teşekkür ediyorum.”

“Dünya çapında en yeterli yarı maraton”

Yarı Maraton tertibiyle ilgili görüşlerini lisana getiren Yayla Gönen, “İlk sefer katıldığım bu yarı maraton, hakikaten dünya çapında en düzgün yarı maratonlar ortasında yer alıyor. Bugün ispatladılar ki, çok uygun bir tertip ve koordine var burada. O yüzden dünya çapında atletlerin katılmış olması bunu gösteriyor. Emeği geçen bütün Spor A.Ş.’ye teşekkür ediyorum” tabirlerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İsmail Yasin Akçın – Spor