Sarsıntı bölgesindeki tüm araçlar MTV’den muaf tutulacak

TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nda “6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Zelzelelerin Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafisi İçin Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi İhdası ile Birtakım Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”nin hususları görüşüldü. AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, “Deprem bölgesindeki tüm araçlar MTV’den muaf” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nda en düşük memur maaşının 22 bin 17 liraya çıkarılması ile birtakım vergi artışlarını öngören “6 Şubat 2023 Tarihinde Meydana Gelen Zelzelelerin Yol Açtığı Ekonomik Kayıpların Telafisi İçin Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi İhdası ile Birtakım Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”nin hususlarının görüşülmesine geçildi.

“İKİ FARKLI FORMDA ÖDEYEBİLECEKLER”

Teklifin birinci hususu üzerine kelam alan teklif sahibi AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, husus ile sarsıntıdan ziyan gören vatandaşların yaralarının sarılması için bir sefer olmak üzere ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) getirdiklerini söyledi. Ödemeye ait de bilgi veren Ök, “Bunu da MTV’de olduğu üzere iki farklı biçimde ödeyebilecekler. Bu kanun yayınladığı tarihi izleyen ayın sonuna kadar, yani Ağustos ayı oluyor. İkinci taksiti de Kasım ayı içerisinde ödeyebilecekler. Yeni araç alındığında ise olağan MTV ve ek MTV’yi ödemiş olacaklar.” kelamlarını sarf etti.

“MTV’DEN MUAF OLACAKLAR”

Daha evvel getirdikleri düzenleme ile zelzele bölgesindeki araçların MTV’sini daha evvel sildiklerini anımsatan Ök, şunları kaydetti: “Deprem bölgesindeki tüm o araçlar MTV’den muaf. Diyelim ki kendisi sarsıntı bölgesinde yaşamıyor ancak zelzele bölgesinde ağır hasar görmüş meskeni olan vatandaşlarımız var. O vatandaşlarımız da MTV’den muafiyet yaşayacaklar. ya da diyelim sarsıntı bölgesinde değil fakat zelzele bölgesinde birinci derece kan bağı yakınını kaybetmişler, onlar da MTV’den muaf olacaklar.” Ök, MTV’den 30 milyar liralık bir ek gelirin kelam konusu olacağını vurguladı.

Kanun teklifinin 5. hususuyla 2023 yılı içinde borç kullanım fiyatının artırılmasına yönelik bir düzenlemeye gittiklerini belirten Ök, “Kümülatif net borç kullanım fiyatı Haziran 2023 tarihi prestijiyle 424,6 milyar liradır. Bizim artırıyor olmamız demek, 3 katına kadar yetki verdiğimizde bunun hepsini kullanacağız manasına gelmez.” dedi.

“ÜLKEDE ZENGİNLEŞEN BÖLÜMLER VAR”

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, MTV’ye yönelik hususun zelzele için yapıldığının söylendiğini lakin kanun teklifinin 5 ay sonra geldiğini söyledi.

Türkiye’de zenginleşen kısımlar olduğunu ve bu kesitlere dokunulmadığını öne süren Ağbaba, “Ülkede zenginleşen bölümler var. Ülkede haksız karla büyüyen firmalar var. Siz bunlara dokunmuyorsunuz, vergiyi yoksul fukaranın üzerine yüklüyorsunuz. Dolar üzerinden geçiş garantisi verilen firmalar var. Dolar bazında garanti verdiğiniz firmalara el atsanız sorun çözülecek ancak siz 1990 model pikabının ardında çorap satan esnafa dokunuyorsunuz.” diye konuştu.

Kaynak: AA / Aykut Yılmaz – İktisat