Şap hastalığı kısıtlaması kaldırıldı, et fiyatlarındaki yükseliş durdu

Şap hastalığı kısıtlaması kaldırıldı, et fiyatlarındaki yükseliş durdu

Türkiye‘de şap hastalığı nedeniyle canlı hayvan ticaretinin durmasıyla artan et fiyatlarındaki yükseliş, kısıtlamaların kaldırılmasının akabinde durdu. Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Lider Yardımcısı, Adana Kasaplar Odası Lideri Saruhan Yağmur, “Fiyatların biran evvel düşmesini bekliyoruz” dedi.

Türkiye’nin farklı vilayetlerinde yaklaşık 2 aydır görülen SAT-2 tipi şap virüsü nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçti.

Bakanlık hayvanlarda görülen bu hastalığın yayılmasını önlemek hedefiyle çeşitli tedbirler aldı.

Alınan önlemler istikametinde ithalat, ihracat ve kesim amaçlı sevkler dışındaki tüm hayvan hareketleri yasaklandı.

Hayvan pazarları açıldı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, şap hastalığı nedeniyle hayvanların bölümü, ihracı, ithali ve hayvan hareketlerine getirilen kısıtlama ve yasakların, karantinası devam eden yerler dışında ve 3 kural çerçevesinde 28 Nisan 2023 tarihinden itibaren son bulduğunu açıkladı. Tedbir niyetli kapatılan hayvan pazarları ise açıldı.

Fiyatlar düşüşe geçecek

Hayvan pazarlarının kapalı olması nedeniyle yükselen et fiyatlarının ise önümüzdeki günlerde düşmesi bekleniyor. Adana Kasaplar Odası Lideri Saruhan Yağmur, hususla ilgili İhlas Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu.

“Canlı hayvan pazarları kapalı olduğu için fiyatlar yükseldi”

Et fiyatlarının hastalık nedeniyle yükseldiğini anlatan Yağmur, “Şap hastalığından ötürü canlı hayvan giriş ve çıkışları olmadı. Canlı hayvan pazarları kapalı olduğu içinde fiyatlar yükseldi. Bakanlığa bizler müracaatta bulunduk ve bu taleplerimiz sonuçlandı. Aşısı vurulan hayvanların sevkiyatı artık açıldı. Yüksek fiyatları da biz bakanlığa bildirdik ve onlarda gerekli tedbirleri alacağını belirtti. Salı gününden itibaren Et ve Süt Kurumu bulunan vilayetlerimizde tüm kasaplarımız et alabilecek” diye konuştu.

Hem esnafımıza hem de vatandaşlarımıza ucuz eti ulaştırmak için elimizden gelen tüm uğraşları gösteriyoruz. Vatandaşlar yakında ucuz et yemeye başlayacak. Lakin bunda da ilçe ilçe fark edecek. Seyhan ve Yüreğir ilçelerinde kiralar daha ucuz olduğu için buralarda et fiyatlarındaki düşüş gözle görülecek. Şap hastalığı nedeniyle fiyatlar yüksek tutuldu. Lakin kısıtlamalar kaldırıldı, fiyatların biran evvel düşmesini bekliyoruz” dedi.

“Vatandaşımıza ucuz et yedirmek istiyoruz”

Şehmus Oğuz ise vatandaşlara ucuz et yedirmek istediklerini belirterek, “Şap hastalığı bitti. Vilayetimize daha fazla canlı hayvan gelmeye başlayacak. Böylelikle et fiyatları düşecek. Bizler vatandaşımıza ucuz et yedirmek istiyoruz” sözlerini kullandı. – ADANA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat