Şanlıurfa'da patlayıcı imha çalışması sırasında şehit olan polisler memleketlerine uğurlandı

Şanlıurfa’da patlayıcı imha çalışması sırasında şehit olan polisler memleketlerine uğurlandı

BARIŞ Pınarı Harekatı ile terör örgütlerinden temizlenen Şanlıurfa‘nın Akçakale ilçesine komşu Suriye‘nin Tel Abyad ilçesinde PKK/YPG’li teröristlerin bombalı aksiyonlarında kullanılmak üzere hazırlandığı patlayıcıların bulunup, imha edilmesi sırasındaki patlamada şehit olan polis memurları Özgür Barçın (40) ve Resul Barutcu’nun (26) cenazeleri, törenle memleketlerine uğurlandı.

Şanlıurfa‘nın Akçakale ilçesinin karşısında bulunan Suriye‘nin Tel Abyad kentinde, Türkiye ile Suriye mahallî polisi tarafından dün terör örgütü PKK/PYD’nin Türkiye’de bombalı hareket düzenleyeceği, bu hareketlerde kullanılacak patlayıcıların bulunduğu istihbaratı sonrası çalışma başlattı. Gruplar tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında bir adreste terör örgütüne ilişkin patlayıcılar bulundu. Patlayıcıların imha edilmesi sırasında, patlama meydana geldi. Şiddetli patlamada polis memurları Özgür Barçın, Resul Barutcu ile 1 mahallî polis, şehit oldu. 4’ü lokal, 7’si Türk 11 polis de yaralandı.

Patlamada şehit olan polis memurlarının cenazeleri sabah saatlerinde Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgundan alınarak tören için Şanlıurfa GAP Havalimanı’na getirildi. Burada düzenlenen törene Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Büyükşehir Belediye Lideri Zeynel Abidin Beyazgül, 20’nci Zırhlı Tugay Kumandanı Tuğgeneral Mustafa Er, Vilayet Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Vilayet Jandarma Kumandanı Tuğgeneral Mücahit Avkıran, bürokratlar ile polis ve askerler katıldı. Merasimde hürmet duruşunda bulunulmasının akabinde şehitlerin öz geçmişi okundu, İl Müftüsü Ramazan Tolan tarafından dua edildi. Şehit polis memuru Özgür Barçın’ın cenazesi uçakla Ankara’ya, Resul Barutcu’nun cenazesi ise helikopter ile Osmaniye’ye gönderildi.

Öte yandan patlamada yaralanan polis memurlarının hastanede tedavilerine devam edildiği ve genel sıhhat durumlarının düzgün olduğu öğrenildi.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yeni