Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "İnegöl Gençlik Merkezi"nin açılışında konuştu Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “İnegöl Gençlik Merkezi”nin açılışında konuştu Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Cumhurbaşkanı’mız kaptan köşkünde olacak. O gemi bu fırtınalı dünyada, bu fırtınalı havada yoluna kararlılıkla devam edecek lakin bizim Mecliste de çoğunluğa gelmemiz lazım. O meclisi ihmal etmememiz lazım.” dedi.

Varank, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından İnegöl ilçesinde yaptırılan İnegöl Gençlik Merkezi’nin açılış törenindeki konuşmasında, Türkiye Teknoloji Kadrosu Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği TEKNOFEST’in dün kendi rekorunu kırdığını söyledi.

Yaklaşık 900 bin kişinin bir günde TEKNOFEST’i ziyaret ettiğini belirten Bakan Varank, “Bugün o rekoru da kıracağımıza inanıyoruz ve TEKNOFEST ne demek biliyor musunuz? TEKNOFEST bu ülkeyi kalkındıracak, daha müreffeh hale getirecek, Türkiye’yi katma bedelli üretimle dünyanın birinci 10 iktisadından biri haline getirecek teknolojilerin sergilendiği, gençlerin bu manada çalışmalar yaptığı dünyanın bir numaralı uzay, havacılık ve teknoloji şenliği demek.” diye konuştu.

Mustafa Varank, AK Parti’nin 20 yıldır bu ülkede taş üstüne taş koymanın, bu ülkeyi projelere kavuşturmanın kaygısında olan bir iktidar olduğunu vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gece, gündüz, tatil demedik, çalışmaya devam ediyoruz. Zira bizim o denli bir önderimiz var ki gecenin ikisinde arar ‘Mustafa ne yapıyorsun?’ der. ya gecenin ikisinde ne yapabilirim? ‘O işi hallettin mi?’ diye sorar. İşte bu türlü bir başkanla çalışıyoruz. ve biz istiyoruz ki Türkiye hizmet kervanına devam etsin, bu projelere devam etsin, yatırımlara devam etsin. Türkiye’nin ekmeğini daima birlikte büyütelim. O ekmeği büyütelim ki her bir vatandaşımızın kazandığı refahı da arttırabilelim. Onun için biz çalışmaya devam edeceğiz lakin bunun bir tane yolu var. 14 Mayıs’ta bizim bir karar vermemiz lazım. Bu ülke bu hizmetlerle, yatırımlarla yoluna devam mı edecek yoksa musluğu hizmet sananlarla yoluna devam mı edecek? Bunun kararını 14 Mayıs’ta vereceğiz.”

“Milletimizin yerli ve ulusal eserlerinden gurur duymasından rahatsız oluyorlar”

Varank, muhalefetin Türkiye’nin yerli arabası Togg’u daima eleştirdiğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Önce ‘Yapamazsınız’ dediler. Fabrika temelini attık. ‘Bu fabrika bitmez’ dediler. Fabrikanın açılışını yaptık. Bu sefer de ‘Bunun içinde üretim bandı yok’ dediler. ‘Bu otomobilleri yollara çıkaramazsınız’ dediler. Otomobiller yollara çıkmaya başladı. ‘Bunun fiyatı iki milyondan aşağı olmaz. Bunu kimse almaz’ dediler. Tam 177 bin vatandaşımız 60 bin lira kapora yatırdı. Bu araçlara satın almak için sıraya girdi. Artık diyorlar ki ‘Siz bunlardan yalnızca iki tane ürettiniz. Bir Mustafa Varank biniyor, bir de işte ortada sırada öteki bakanlara bir tane veriyorsunuz.’ Karşımızda ne Türkiye’yi tanıyan ne üretimi bilen ne dünyadan haberdar olan bir muhalefet var. O kadar cahiller ki Gemlik’i İtalya’da zannediyorlar. Onun için diyorlar ki Türkiye’nin arabası İtalya’dan geliyor. Türkiye’nin arabası Gemlik’ten, Bursa’dan geliyor, burada üretiliyor. Vatandaşlarımıza araçları teslim edilmeye başlandı. Toplumsal medyada görmüşsünüzdür. Elazığ’da bir vatandaşımıza aracı gitmiş. Nasıl coşkulu, vatandaşlarımız nasıl seviniyor ve emin olun bundan rahatsız oluyorlar. Milletimizin kendi yerli ve ulusal eserlerini geliştirmesinden, bunlarla gurur duymasından rahatsız oluyorlar.”

“Sayın Cumhurbaşkanı’mız kaptan köşkünde olacak”

Cumhur İttifakı’nın 14 Mayıs’tan sonra yoluna kararlılıkla devam edeceğini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, bunun yolunun seçimlerde hakikat kararı vermekten geçtiğini vurguladı.

Vatandaşlardan seçimde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı desteklemeleri konusunda kelam vermelerini isteyen Varank, şöyle konuştu:

“14 Mayıs’ta Sayın Cumhurbaşkanı’mızı tekrar kaptan köşküne oturtmaya var mısınız? Bu gemiyi rotasında salimen yüzdürmeye devam etmeye var mısınız? Allah sizlerden razı olsun. Sayın Cumhurbaşkanı’mız kaptan köşkünde olacak. O gemi bu fırtınalı dünyada, bu fırtınalı havada yoluna kararlılıkla devam edecek fakat bizim Mecliste de çoğunluğa gelmemiz lazım. O Meclisi ihmal etmememiz lazım. Ne diyorlardı bunlar? ‘Biz güçlendirilmiş parlamenter sistem getireceğiz’ diyorlardı. Artık ağızlarına alıyorlar mı? Bir tane genel lider milletvekilliğine aday bile olmadı. Mecliste tenezzül edip kendi genel liderlerini koymuyorlar lakin biz o Meclisi de güçlendireceğiz. Aslında güçler ayrılığını bu sistemle biz yerli yerine oturttuk fakat Mecliste çoğunluğu almamız lazım. Sizlerden bir kelam daha istiyorum. Cumhur İttifakı’nı Mecliste de çoğunluk yapmaya var mısınız?”

Mustafa Varank, karşılarında daima palavra söyleyen ve milleti kandırarak siyaset yaptığını zanneden bir koalisyon olduğuna değinerek, “Ne diyordu Kılıçdaroğlu? ‘Bir partinin genel lideri cumhurbaşkanı adayı olmamalı’ diyordu. Diyordu ki ‘Bir partinin genel lideri, cumhurbaşkanı adayı olursa nasıl gidecek namusu ve onuru üzerine o Mecliste yemin edecek? Benim namusum ve onurum bu kadar ucuz mu?’ diye soruyordu. Biz artık soruyoruz. Sen genel lidersin. Bıraktın mı genel başkanlığı? Hayır. Pekala cumhurbaşkanı adayı mısın? O vakit senin namusun demek ki bu kadar ucuzmuş. Bunu sormamız lazım. Size gelen bu koalisyonu destekleyen arkadaşlarınıza sormanız lazım. ‘Yıllardır genel liderlerden cumhurbaşkanı adayı olmaz’ dediniz. ‘İşte sizin genel lideriniz şu an cumhurbaşkanı adayı. Siz bizi niçin aldatmaya çalışıyorsunuz?’ demeniz lazım.” sözlerini kullandı.

“Şu anda PKK’nın, FETÖ’nün temsilcileriyle pazarlık yapıyorlar”

Muhalefetin eski hükümetler vaktindeki kirli pazarlıkları tekrar Türkiye’nin gündemine getirmeye çalıştığını lisana getiren Bakan Varank, o eski Türkiye’nin tarihin çöplüğüne gönderilmesi gerektiğini söyledi. Varank, şunları kaydetti:

“Bu kirli siyaseti o kadar ileri götürdüler ki artık yalnızca kendi ortalarında pazarlık yapmıyorlar. Sana iki bakanlık, sana üç cumhurbaşkanı yardımcılığı, milletvekilleri bu listelere koyalım. Artık yalnızca bu kirli pazarlığı yapmıyorlar. Bu kirli pazarlığı iktidarı istedikleri için o kadar ileri boyuta götürdüler ki şu anda PKK’nın, FETÖ’nün temsilcileriyle pazarlık yapıyorlar. Bakın ne diyor? Bu PKK’nın kelamda başkanları ‘Bizim Recep Tayyip Erdoğan’ı indirmemiz lazım. Arkadaşlarımızı mahpustan çıkarmamız lazım’. Bunu kime güvenerek söylüyorlar? Recep Tayyip Erdoğan’a güvenerek mi söylüyorlar? Yoksa Kılıçdaroğlu’na güvenerek mi söylüyorlar? Bizim bu pazarlıklara müsaade etmememiz lazım. PKK kimi destekliyorsa onun karşısında olmamız lazım. FETÖ kimi destekliyorsa onun karşısında olmamız lazım. Bizim o denli FETÖ’ye, PKK’ya yedirecek bir memleketimiz yok. Evvelallah bir olursak, bir arada olursak daima birlikte ay yıldızlı al bayrağımızın altında bu memlekete hizmet etme sevdasında olursak bizim başaramayacağımız hiçbir şey olmaz.”

Açılışta, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, İnegöl Belediye Lideri Alper Taban da birer konuşma yaptı.

Konuşmalarından akabinde gençlik merkezinin açılış kurdelesi kesildi.

Açılışa, AK Parti Vilayet Lideri Davut Gürkan, birtakım AK Parti milletvekili adayları ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: AA / Cem Şan – İktisat