Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'tan araştırmacı bursiyerlere müjde

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan araştırmacı bursiyerlere müjde

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan araştırmacı bursiyerlere müjde

Bakan Varank, “Bizden burs alan fiili olarak bir yerden maaş almayan bursiyerlere isteğe bağlı yaptıracakları sigortalarının bedelinin yüzde 50’sini TÜBİTAK olarak biz ödeyeceğiz”

İSTANBUL – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Yüksek Teknoloji Platformları tecrübe paylaşımı ve tanıtım imza merasimine katıldı. TÜBİTAK-Bakanlık ve 12 platform ortasında imzalanan protokolde araştırmacı bursiyerlere müjde veren Bakan Varank, ” Bizden burs alan fiili olarak bir yerden maaş almayan bursiyerlere isteğe bağlı yaptıracakları sigortalarının bedelinin yüzde 50’sini TÜBİTAK olarak biz ödeyeceğiz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı-TÜBİTAK ve 12 teknoloji platformu ortasında 1004 programı çerçevesinde sanayi, üniversite ve kamu güçlerinin birleştirildiği 12 yeni platform açıklanarak, imza protokolü imzalandı. Atatürk Havalimanı DHMİ (Devlet Hava Meydanları İdaresi) Akademisinde gerçekleşen merasime Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Lideri Hasan Mandal ve çok sayıda davetli katıldı. Protokol kapsamında kurumların iklim değişikliği kaynaklı meselelerden salgın hastalıklara, güvenlikten etrafa pek çok sorun mercek altına alarak, aşı-ilaç, gıda-tarım, nanoteknoloji, makine imalat, batarya teknolojileri, lazer üzere kritik alanlarda değerli projeler geliştirilmesi hedefleniyor. Geliştirilen teknolojik çalışmalar, özel bölüme transfer etmesi bekleniyor.

Program TÜBİTAK Lideri Hasan Mandal’ın konuşmasıyla başladı. Daha sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ” Özetle her vakit olduğu üzere bu devirde de biz eser ve hizmet siyasetimize devam ediyoruz. Türkiye yüksek teknolojide katma pahada yerinde sayıyor diyenlere inat daha güçlü daha müreffeh bir Türkiye’ye yani Türkiye yüz yılına yanlışsız kararlı bir formda ilerlemeye devam ediyoruz” dedi.

“Küresel ölçekte sürdürülebilir yapay zeka çalışmaları yapıyoruz”

Yapay zeka çalışmaları hakkında konuşan Bakan Varank, “Birlikte çalışma yaklaşımıyla geliştirdiğimiz eko sistemlerden bir tanesi de yapay zekadır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak ortaya koyduğumuz stratejilerle global ölçekte paha üreten sürdürülebilir bir yapay zeka ekosistemi inşa ediyoruz. Münasebetiyle tekrar kamu sanayi akademi ve teşebbüsçüler ortasındaki çok paydaşlı iş birliğini en üst düzeyde gerçekleştirmeyi öngörüyoruz” formunda konuştu.

Bilimsel araştırma yapan ve rastgele bir yerde çalışmadan bakanlıktan burs alan görevlilere müjde veren Varank “Teknolojinin lokomotifi araştırmacı insan kaynağına yönelik kıymetli bir muştuyu de buradan sizlerle kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Halihazırda bir kurumda çalışmadan bizden burs alan doktora ve doktora sonrası araştırmacılarla karşılaştığımızda daima bizlere söylediği bir sorun vardı. Sayın bakanım biz sizden burs alıyoruz, önemli manada çalışmalar yapıyoruz lakin bizim sigortamız başlamıyor bu da bir tahlil bulur musunuz? Dediler. Biz de arkadaşlarımızla oturduk bir tahlil geliştirdik. Bizden burs alan fiili olarak bir yerden maaş almadan yalnızca bizim verdiğimiz burslarla geçiren araştırmacımızın isteğe bağlı yaptıracakları sigortalarının bedelinin yüzde 50’sini bundan sonra TÜBİTAK olarak biz ödeyeceğiz. Bu sayede arkadaşlarımız emekli olma yolunda biraz kendileri birazda biz katkı vereceğiz. Böylelikle daima o bizden talep ettikleri emeklilik süreçleri başlamış olacak. Güzel uğurlu olsun” tabirlerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Uygar Topaloğlu – Şimdiki