Samsun ve etraf vilayetlerde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlandı

Samsun ve etraf vilayetlerde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlandı

Samsun, Kastamonu, Çankırı, Sinop, Çorum ve Amasya’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü münasebetiyle kutlama programları düzenlendi.

Samsun‘da İstasyon Mahallesi’ndeki Ray Blokları önünde toplanan sivil toplum kuruluşu ve sendika üyeleri, Cumhuriyet Meydanı’na kadar slogan atarak yürüdü.

Güvenlik güçlerinin aldığı tedbirlerin akabinde iştirakçiler, alana üst araması yapılarak alındı.

KESK devir sözcüsü Yılmaz Tuluk, burada tertip komitesi ismine yaptığı konuşmada, fiyatlı çalışanların geçim ve ömür kurallarının her geçen gün zorlaştığını belirterek, sendikal örgütlenmenin önündeki pürüzlerin, mevzuattan kaynaklanan sınırlamaların ve uygulamada karşılaşılan meselelerin devam ettiğini söyledi.

Kutlamaya katılanlar halaylar çekip müzikler söyledi.

Kastamonu

Kastamonu Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programda sendika üyeleri ismine basın açıklamasını okuyan HAK-İŞ Kastamonu Vilayet Lideri Mustafa Çağlı, birlik ve beraberliğin kıymetine dikkati çekti.

Çağlı, şunları söyledi:

“Ülkemizin birliği, bütünlüğü ve emeğimizin geleceği için HAK-İŞ olarak sendikalarımız ve tüm teşkilatımızla omuz omuza çaba veriyoruz. İş kazalarının, meslek hastalıklarının olmadığı bir çalışma ortamı için, emeğimizin ve alın terimizin karşılığı için, işsizlik ve gelir telaşı olmayan onurlu bir hayat için, birlik, dayanışma ve beraberlik ruhu ile meydanlarda sizlerin güçlü sesi olmaya devam edeceğiz. HAK-İŞ olarak ülkemizi korumak için canlarını hiçe sayan şehit ve gazilerimizi, dünyanın dört bir yanında iş kazası ve meslek hastalıklarında hayatını kaybeden işçi kardeşlerimizi dua ve rahmetle yad ediyoruz.”

Çankırı

Çankırı’da Kucaklama Taşı’nda toplanan sendika üyeleri, ellerinde pankart ve Türk bayraklarıyla Belediye Meydanı’na yürüdü.

Burada düzenlenen programda konuşan Petrol-İş Çankırı Şube Lideri Halil İbrahim Topçu, çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı.

Petrol-İş olarak iş yerlerindeki üyelerin coşkusunu ve kararlılığını meydana taşıdıklarını anlatan Topçu, “Bu yıl 1 Mayıs’ta ıstırabımız derin, öfkemiz daha büyük. Daima birlikte yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz. Zelzele felaketi nedeniyle on binlerce canımızı kaybettik. Eşimizi, dostumuzu, fabrikada çalışma arkadaşımızı kaybettik. Dayanışmayla bu sıkıntı günleri aşacağımızı biliyoruz.” diye konuştu.

Programa AK Parti Küme Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, MHP Genel Lider Yardımcısı Pelin Yılık, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Belediye Lideri İsmail Hakkı Esen, siyasi parti ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve sendika üyeleri katıldı.

Sinop

Sinop’ta Bahçealtı Sokak’ta başlayan yürüyüşe CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz ile sendika ve sivil toplum kuruluşları üyeleri ile siyasi parti temsilcileri katıldı.

Ellerinde Türk bayrakları ve çeşitli dövizler taşıyan küme, Bülent Ecevit Caddesi üzerinden Uğur Mumcu Meydanı’na kadar yürüdü.

Burada düzenlenen programda, farklı sendika temsilcileri günün mana ve kıymetini belirten konuşmalar yaptı, akabinde müzik eşliğinde halay çekilerek 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlandı. ???????

Çorum

Çorum’da, KESK ve DİSK tarafından hazırlanan kutlama programı çerçevesinde Pir Baba Parkı’nda toplanan küme, döviz ve pankartlar taşıyıp slogan atarak Gazi Caddesi’nden 15 Temmuz Şehitleri Hürriyet Meydanı’na yürüdü.

İl Emniyet Müdürlüğünce yürüyüş güzergahında ve meydanda güvenlik tedbirleri alındı.

Etkinlikte çeşitli sendikaların temsilcileri, çalışanların taleplerini içeren konuşmalar yaptı.

Çorum Belediye Lideri Halil İbrahim Aşgın da alana gelerek, iştirakçilerin bayramını tebrik etti.

Kutlamaya katılan çalışanlar halay çekti.

Amasya

???????Amasya Künç Köprüsü’nde toplanan sendika ve siyasi parti üyeleri, sloganlar atarak Pirinççi Caddesi’nden Yavuz Selim Meydanı’na yürüdü.

Güvenlik noktalarında aramadan geçirilerek kutlamanın yapılacağı alana alınan gruptakiler, davul zurna eşliğinde halay çekti.

Eğitim-Sen Amasya Şube Lideri Mustafa Ölgün de burada konuşma yaptı.

Kaynak: AA / Bilal Kahyaoğlu – Şimdiki