Sakarya, Bolu, Bartın, Karabük, Kocaeli ve Zonguldak'ta 1 Mayıs kutlandı

Sakarya, Bolu, Bartın, Karabük, Kocaeli ve Zonguldak’ta 1 Mayıs kutlandı

Sakarya, Kocaeli, Bolu, Bartın, Karabük ve Zonguldak’ta, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü münasebetiyle basın açıklaması ve kutlamalar yapıldı.

Sakarya‘da Hak Emekçi Sendikaları Konfederasyonuna (HAK-İŞ) bağlı sendika temsilcileri ve üyeleri, Demokrasi Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

HAK-İŞ Vilayet Lideri ve Hizmet-İş Sendikası Şube Lideri Mehmet Mesut Gökdemir, HAK-İŞ olarak, depremzedelerle, üyeleriyle ve işçilerle yaraları birlikte sarmak, kucaklaşmak için bir ortaya geldiklerini söyledi.

Sağlık, iş, ekmeğin, inançlı ve teminatlı istihdam, refah dolu yarınlar ve güçlü gelecek için taleplerini tekrar meydanlardan yüksek sesle haykırdıklarını belirten Gökdemir, birlik ve dayanışma ruhuna en çok gereksinimin olduğu bu sıkıntı vakitlerde ülkenin geleceği ve istikrarı için üretmeye devam ettiklerini anlattı.

Bolu

Türk-İş Vilayet Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Şube Lideri Hakan Gülen ile Belediye-İş Sendikası Şube Lideri İlhami Yurt, günün mana ve ehemmiyetini söz eden konuşmalar yaptı.

Karabük

HAK-İŞ Karabük Temsilciliğince düzenlenen aktiflikte, Vilayet Temsilcisi ve Özçelik-İş Sendikası Karabük Şube Lideri Kenan Yılmaz, toplanan sendika üyeleri ismine Kent Meydanı’ndaki Atatürk anıtına çelenk koydu.

Bartın

Bartın’da Kemer Köprü Meydanı’nda bir ortaya gelen STK’lar ile sendikaların üyeleri, buradan döviz ve afişlerle Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

Maden çalışanlarının de Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Kurumuna ilişkin maden ocağında 14 Ekim 2022’de yaşanan patlamada hayatını kaybeden 43 emekçinin isimlerinin yer aldığı pankart taşıdığı yürüyüşte, “Şehitler ölmedi, kalbimizde yaşıyor” sloganları atıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda Kamu İşçileri Sendikası Konfederasyonu ismine konuşan Eğitim-Sen Bartın Şube Lideri Sedat Bora, insanca yaşamak isteyen milyonlar olarak demokrasi, özgürlük, eşitlik ve laiklik hasretlerini ülkenin dört bir yanında alanlarda haykırdıklarını lisana getirdi.

Zonguldak

Zonguldak’ta da sivil toplum kuruluşu ve sendika üyeleri, kent merkezindeki Madenci Anıtı önüne ellerinde döviz ve afişlerle sloganlar atarak bir ortaya geldi.

Zonguldak Demokrasi Platformu ismine konuşan Çağlar Öztürk, hayatı sürdürülebilir kılan, tüm gereksinimlerin yaratıcısı olan emeğin milletlerarası birlik, gayret ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ı bu yıl çok değerli tarihî eşikte kutladıklarını vurgulayarak, sıkıntıları ve bunun altında yatan nedenleri yüksek sesle lisana getirmek için alanlarda olduklarını söz etti.

Kocaeli

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde DİSK, KESK, TMMOB ve TTB öncülüğünde bir ortaya gelen iştirakçiler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı.

Çeşitli sendika, oda, dernek ve siyasi partilerin üyeleri, Akkavak Caddesi’nde belirlenen noktada toplandı. Kortej oluşturan iştirakçiler, ellerinde taşıdıkları pankartlar, flamalar ve bayraklar eşliğinde Yahya Kaptan Halk Pazarı’na yürüdü.

Kutlamaların gerçekleştirildiği alan güvenlik hedefiyle bariyerlerle kapatıldı. Alana ulaşan iştirakçiler üst aramasından geçtikten sonra içeriye alındı.

Etkinlik, tertip komitesi tarafından hazırlanan ortak basın açıklamasının okunmasının akabinde sona erdi.

Kaynak: AA / Uğur Subaşı – Şimdiki