Rize'de AKP afişleri asılırken CHP pankartları söküldü

Rize’de AKP afişleri asılırken CHP pankartları söküldü

GENÇAĞA KARAFAZLI

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 Mayıs’ta yapacağı Rize miting öncesi, CHP’nin astığı tüm afişlerin söküldüğünü yerine AKP’nin afişlerinin asıldığını belirten ve duruma reaksiyon gösteren CHP Rize Merkez İlçe Lideri Necati Topaloğlu, “AKP dışında Rize’de kimsenin siyaset yapmasını istemiyorlar” dedi. CHP Rize Gençlik Kolları Lideri Muharrem Diler ise “AKP Rize’de devlet gücünü kullanıyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3 Mayıs 2023 tarihinde partisinin organize ettiği mitinge katılmak için memleketi Rize’ye gelecek. Erdoğan’ın ziyareti öncesi Rize merkezde CHP’nin astığı tüm afişlerin söküldüğünü yerine AKP’nin afişlerinin asıldığını belirten CHP Rize Merkez İlçe Lideri Necati Topaloğlu ve CHP Rize Gençlik Kolları Lideri Muharrem Diler duruma reaksiyon gösterdi. Topaloğlu, AKP’nin afişlerinin asıldığı sırada trafik polisinin Rize-Gürcistan karayolunu da trafiğe kapattığını tabir etti.

“POLİS ‘KAZA VAR’ DİYE YOL KESİYOR AKP AFİŞLERİ ASILIYOR”

CHP Rize Merkez İlçe Lideri Necati Topaloğlu hususla ilgili şunları söyledi:

“Seçim süreci içerisinde yapmış olduğumuz çalışmalarda pankartlarımızı astık, pankartlarımız asmış olduğumuz yerlerden kaldırılarak AKP’nin pankartları asıldı. Polis grupları tarafından yollar kesilerek, ‘kaza var’ diye tabelalar konularak anayolu kesip afişler asılmaktadır. Bunun siyaseten etik olmadığını düşünüyoruz. Bu bahsin kısa bir müddet içerisinde düzeltilmesi ve bizim pankart astığımız yerlerde afiş astığımız yerlerde afişlerimizin başka partilerin afişlerinin korunduğu üzere bizimkilerin de korunmasını talep ediyoruz.

“İKTİDAR KENDİLERİ DIŞINDA RİZE’DE KİMSENİN SİYASET YAPMASINI İSTEMİYOR”

İstanbul Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun Rize’ye geldiği vakit da tıpkı olaylar vuku bulmuştu. Demek ki birileri AKP’nin dışında başka partilerin Rize’de siyaset yapmasını istemiyor. Devletin bütün imkanlarını seferber ediyorlar, kamu kurumları, belediye, emniyet hepsinin kendilerine takviye olmaları için ya baskı yapıyorlar ya da bir biçimde mecburî bırakıyorlar diye düşünüyoruz.”

“AKP DEVLET GÜCÜNÜ KULLANIYOR”

CHP Rize Gençlik Kolları Lideri Muharrem Diler ise şu biçimde konuştu:

“Biz aslında bunlarla bugün karşılaşmıyoruz, geçmiş seçimlerde de afişlerin ve bayrakların kopartılması üzere tıpkı şeyleri yaşadık. Viyadüğün üst tarafına bir afiş astık, sonraki gününde bizim afişimiz kaldırılarak AKP’nin afişleri asılmış. Siyasi etik kuralları dışında bir olaydır. AKP’nin devlet gücünü kullanarak kimi şeyleri ele geçirmesi bizi üzüyor. Lakin 14 Mayıs’tan itibaren tüm Türkiye’de barış, huzur ve hürmet olacak. Bütün siyasi partilerin de ortalarında hürmet olacak bunu tüm Türkiye’ye benimseteceğiz. İktidar partisi devlerin imkanlarını kullanarak birtakım şeyleri elde edemeyecek. Elde etmemeli esasen. Biz bunun önüne geçeceğiz. Katiyen pankartı kesildi, afişler indirildi demek emek hırsızlığı oluyor.

“AKP STANDI 12 AY ALANDA DURURKEN BİZİM STANTIMIZ KALDIRILIYOR”

Bizim arkadaşlarımız alanlarda afişleri asarken devlet yardımıyla bunların koparılması aslında makus bir durum. Memişağa Parkı’nda AKP’nin karavanı 12 ay boyunca dururken biz arkadaşlarımızla birlikte birebir yere stant açmaya gittiğimiz vakit bizlerin başına beş, altı tane zabıta göndererek standı kaldırmak istiyorlar. Bu da iktidarın elinde bulundurduğu devlet gücünü kullanmasıdır. Bizler sakin bir ortamda, kimsenin kimseye karışmadığı, bütün siyasi partilerin birbirine hürmet duyduğu bir ortam yaratmaya çalışıyoruz ve o ortamda çalışmaya devam ediyoruz. Tıpkı hassasiyeti de iktidarda olanlardan bekliyoruz.”

Kaynak: ANKA / Siyaset