Pazartesi borsa kapalı mı? 1 Mayıs borsa neden kapalı, borsa açık mı?

Pazartesi borsa kapalı mı? 1 Mayıs borsa neden kapalı, borsa açık mı?

Pazartesi borsa kapalı mı, sorusunun karşılığı merak edilen mevzular ortasında yer alıyor. 1 Mayıs Pazartesi kapalı mı? sorusu gündemde yer alıyor. Emekçi ve İşçiler Bayramı olan 1 Mayıs, dünya çağında kutlanmaktadır. Her sene coşkuyla kutlanan 1 Mayıs’ta borsanın açık olup olmadığı ise araştırılıyor. Arama motorlarında ise 1 Mayıs Pazartesi borsa açık mı, kapalı mı? 1 Mayıs borsa çalışıyor mu? sorularına cevap aranıyor. İşte ayrıntılar…

1 MAYIS PAZARTESİ BORSA KAPALI MI?

1 Mayıs günü borsalar kapalı olacak . 1 Mayıs Personel Bayramı’ndan sonraki gün borsada süreçlerinizi gerçekleştirmeye devam edebilirsiniz.

1 MAYIS BANKALAR AÇIK MI?

1 Mayıs günü resmi tatil sayılmaktadır bu nedenle bankalar hizmet vermeyecek. Bankada süreç yapacak olan vatandaşlar 2 Mayıs günü banka süreçlerine devam edebilecek.

1 MAYIS OKUL TATİL Mİ?

1 Mayıs Emekçi ve İşçiler Bayramı, emekçi ve işçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla çaba günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. 1 Mayıs günü ise okullar tatil olacak.

1 MAYIS NEDEN KUTLANIR?

İlk kere 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat emekçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesinden Parlamento Konutu’na kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886’da Amerika Emekçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde çalışanlar günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago’da yapılan şovlara yarım milyon emekçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz personel, birlikte yürüdü. O devirde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. Çalışanlar, sokaklarda yürüdükten sonra daima birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz çalışanların birlikte yaptığı şovlar, gazeteler tarafından, ‘Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu’ halinde yorumlanmıştı. Bu şovlar 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu şovun tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir emekçi temsilcisinin teklifiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, çaba ve dayanışma günü” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylelikle ikinci şov 1890 yılında yapılabildi.

1 Mayıs 1977’de İstanbul Taksim Meydanı’ndaki kutlamalar sırasında yapılan atakta 34 kişi öldü ve 136 kişi yaralandı. Vakitle 8 saatlik iş günü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylelikle personellerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı emekçiler büyük kitle şovlarıyla kutlar; kimi ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir aksiyon biçimini de alır.