Papa Franciscus: "(Ukrayna'da barış için) Devam eden bir misyon kelam konusu"

Papa Franciscus: “(Ukrayna’da barış için) Devam eden bir misyon kelam konusu”

Katoliklerin manevî önderi ve Vatikan Devlet Lideri Papa Franciscus, Rusya ile Ukrayna ortasında çatışmanın sona ermesi ve barış olması için halihazırda yürütülen bir misyonun olduğunu söyledi.

Macaristan’a 3 günlük Ukrayna ve göç odaklı bir ziyaret gerçekleştiren Papa, Budapeşte’den dönüşünde uçakta seyahatine eşlik eden gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Papa Franciscus, Macaristan’daki temaslarında Ukrayna’daki durumu, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Rus Ortodoks Kilisesi’nin Budapeşte Temsilcisi Metropolit Hilarion ile değerlendirdiklerini aktararak, “Barışın daima kanallar açılarak yapılacağına inanıyorum, kanalları kapatarak barış yapılamaz. (Savaşa dair) Her şeyi konuştuk. Bunu konuştuk zira herkes barışa giden yola ilgi gösteriyor.” tabirini kullandı.

Vatikan’ın da dahil olduğu bir barış misyonundan kelam eden Papa, “Ben bu konuda istekliyim. Yapılması gereken ne varsa yapmaya hazırım. Ayrıyeten halihazırda devam eden bir misyon var lakin halka açık değil. Bu ne vakit halka açıklanır, o vakit bunun hakkında da konuşurum.” değerlendirmesinde bulundu.

Papa, Rus Ortodoks Kilisesi Önderi Patrik Kirill ile Haziran 2022’de Kudüs’te görüşmeyi planladıklarını hatırlatarak, “Savaş nedeniyle bu görüşme askıya alındı lakin bunun yapılması gerekecek. Savaş başladıktan sonra Patrik Kirill ile yalnızca bir kere 40 dakikalık (video konferans) görüşmem oldu. Daha sonrasında Kirill ile münasebetimi, Rus Ortodoks Kilisesi Dış Bağlantılar Sorumlusu Metropolit Antonij aracılığıyla sürdürüyorum.” diye konuştu.

Vatikan’ın savaşta Rusya’ya götürülen çocukların meskenlerine geri dönebilmesine yönelik Ukrayna’nın talebine karşılık vereceğini belirten Papa, “Vatikan’ın kimi esir değişim durumlarında aracılık yaptığını düşünüyorum, Büyükelçilik aracılığıyla işler güzel gitti, bu da uygun gidebilir. Vatikan, bunu yapmaya uygun zira bu hakikat ve adil bir şey. Yardım etmeliyiz zira bu bir ‘casus belli’ değil, insani bir husus. İnsani açıdan mümkün olan her şeyi yapmalıyız.” yorumunda bulundu.

Papa Franciscus, sistemsiz göç konusunda da göçmenlerin karaya çıktığı Akdeniz’deki 5 AB ülkesi İtalya, Malta, İspanya, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kısmı’nın (GKRY) bu işten ziyan gören ülkeler olduğunu lisana getirerek, “Göç konusu, Avrupa’nın ele alması gereken bir sorun.” dedi.

Kaynak: AA / Barış Seçkin – Yeni