Özkan Uğur kimdir? Kaç yaşında ve ne vakit öldü? Özkan Uğur’un hayatı!

Özkan Uğur kimdir? Magazin gündeminin öne çıkan isimleri ortasında yer alan Özkan Uğur hakkında Özkan Uğur kim merak ediliyor. Pekala Özkan Uğur kimdir? Kaç yaşında ve ne vakit öldü? Özkan Uğur nereli? Özkan Uğur’un hayatı haberimizde…

ÖZKAN UĞUR KİMDİR?

Raif Özkan Uğur, MFÖ kümesinin bir üyesi, müzisyen, sinema ve dizi oyuncusudur.

Müzik hayatına 1970’te birçok ünlü ismin de vakit zaman yer aldığı Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası’nda başladı. 1971 yılında Kızıltoprak’ta tanıştığı Mazhar Alanson ve Fuat Güner ile birinci kümesi Kaygısızlar’la profesyonel bas gitaristliğe başladı. O periyot Sadık Kuyaş da kümede bas gitaristlik yapmaktaydı. Bir mühlet bir arada çaldıktan sonra Kuyaş kümeden ayrıldı ve Uğur kümenin tek bas gitaristi oldu.

Kaygısızlar’ın dağılmasından sonra 1972’de Barış Manço’nun kendisine eşlik etmesi için kurduğu rock kümesi Kurtalan Ekspres isimli kümenin birinci takımında yer aldı ve Ankara Dedeman’daki birinci konserde yer aldı. Birinci plaklarından sonra Barış Manço askere gitti. Küme bir müddetliğine dağılınca Özkan Uğur, Aydın Çakuş ve Parıltı Yenal ile birlikte Ter kümesini kurdu. Küme, o devir kendi kümesini dağıtmış Erkin Koray ile birleşti ve 1972’de “Hor Görme Garibi / Züleyha” 45’liğini çıkardı.

Barış Manço’nun askerden dönmesiyle Özkan Uğur tekrar Kurtalan Ekspres’e döndü. 1973-1974 yılları ortasında bu kümeyle çalıştı. 2 plak kaydında yer aldı. 1974’te kümeden ayrıldıktan sonra bu devirden eski arkadaşları Mazhar – Fuat’ın hazırladığı stüdyo albümünde de bas çaldı. Kurtalan Ekspres’e 1976’da kısa müddetli bas gitarist, 1978’de bir Anadolu turnesi için de gitarist olarak kümede yer aldı.

1974’te Kurtalan Ekspres’ten arkadaşı Murat Ses ile bir mühlet Edip Akbayram’ın Dostlar Orkestrası’nda yer aldı. Lakin müzikal uyuşmazlıklardan ötürü ayrıldı. Anadolu Rock’ın öbür bir ünlü ismi olan Ersen ve Dadaşlar kümesine Taner Öngür’ün yerine bas gitara geçti. Üç 45’likten sonra devrin siyasi şartları nedeniyle Ersen Dinleten ile Dadaşlar’ın yolları ayrıldı. Özkan Uğur bir mühlet daha Dadaşlar’da kaldı ve Selda Bağcan ile “Selda ve Dadaşlar” ismiyle çıkan Türkülerimiz LP’sinde bas gitar çaldı. 1976’da Seyhan Karabay ve Kardaşlar kümesinin bir 45’liğinde yer aldı.

1976’da tekrar Fuat Güner ve Mazhan Alanson ile İpucu Beşlisi’ne geçti. Bir 45’lik yayımlayıp, Seyyal Taner ile çalıştılar. Kümenin dağılmasıyla 1978’de Galip Boransu ve Cengiz Teoman ile Küme Karma’yı kurdu. Bu küme ile katıldıkları 1978 Türkiye Eurovision elemelerinde bestesi Galip Boransu’ya ilişkin “İmkansız” isimli müzikle 4. olmuştur.

Uzun müddettir kanserle uğraş eden ve böbreklerindeki rahatsızlık nedeniyle entübe edilen Özkan Uğur, 8 Temmuz 2023 tarihinde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.