Özel raketlerin turnuvasını dostluk kazandı

Özel raketlerin turnuvasını dostluk kazandı

DÜZCE (İHA) – Düzce‘de Türkiye şampiyonasına gidecek masa tenisi atletlerinin belirleneceği turnuva yapıldı. Heyecanlı ve hoş anlara sahne olan turnuvada dostluk kazandı.

Özel Sportmenler Türkiye Şampiyonası’nda Düzce‘yi temsil edecek masa tenisçilerinin belirlendiği turnuva, Bahçeşehir Spor Salonu’nda düzenlendi. Düzce‘deki özel eğitim kurumlarında masa tenisi oynayan atletlerin katıldığı turnuvada, 3 kulüpten toplam 20 özel atlet yer aldı. Turnuvada şampiyon olmak için birbirleriyle yarışan özel sportmenlerin maçlara adapte olması vakit zaman zorlaşınca devreye öğretmenleri girdi. Özel atletlerin öğretmenleri atletleri motive edebilmek için hem alkışladı hem de izleyicilerden atletleri kutlamaları için yardım aldı.

Turnuva hakkında bilgiler veren Düzce Masa Tenisi Vilayet Temsilcisi Alihan Kılıç, “İlimizde 3 kulüpten 20 özel atlet katıldı. Mental, down sendromlu ve otizmli atletlerimizin kendi alanlarında birinci olanlar Türkiye şampiyonasına gidecek” dedi.

Turnuvaya katılan özel sportmen Alişan Taşkan, “Ben turnuvaya Yeşil Düzce Özel Eğitim Uygulama Okulu’ndan katılıyorum. Masa tenisi oynamaya geldim. 4-5 yıldır masa tenisi oynuyorum. Kazanmak istiyorum” diye konuştu.

“Turnuvalar özel çocukların toplumsallaşması için âlâ oluyor”

Turnuvaların özel sportmenler için toplumsallaşması ve vücut gelişimi için yeterli bir araç olduğunu belirten Yeşil Düzce Özel Eğitim Uygulama Okulu Vücut Öğretmeni Burak Çolak, “Özel çocukların spor yapmasının zorlukları var. Akranlarına nazaran gelişim bozukluğu olabiliyor. Lakin bizler bu çocuklarımızın toplumsal hayata entegrasyonunu sağlamaya çalışıyoruz. Spor ve turnuvalar özel öğrencilerimizin hem toplumsallaşması hem de vücut gelişimleri için olağanüstü oluyor. Bu sebeple Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü’ne de teşekkür ederiz. Çok hoş bir turnuva oluyor” sözlerini kullandı.

Turnuvada muvaffakiyet elde eden Ahmet Taha Aksoy, Alişan Taşkan, Fatmanur Şahin ve Ayhan Işık Türkiye şampiyonasında Düzce’yi temsil edecek. – DÜZCE

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Spor