Opel, Haziranda Satışlarda 4. Sıraya Yükseldi

Opel, haziranda gerçekleştirdiği 9 bin 109 adetlik satış ve yüzde 8,2’lik hisseyle toplam pazarda 4’üncü sıraya yükseldi.

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, Opel, yeni kuşak modelleriyle tüketicilerin birinci tercihi olmaya devam ediyor.

Sınıfının en argümanlı modelleriyle otomotiv pazarındaki yükselişini aralıksız sürdüren Opel, bu durumu satış sayılarında da ortaya koyuyor. Yıl başından bu yana büyük bir ivmeyle satışlarını artıran Opel, haziran ayında gerçekleştirdiği 9 bin 109 adetlik satış ve yüzde 8,2’lik hisseyle toplam pazarda 4’üncü sıraya yükseldi.

Türkiye, Opel‘in küresel pazarları ortasında en yüksek pazar hissesi elde eden ülke oldu. Haziran ayında Opel, binek araç pazarında gerçekleştirdiği 8 bin 393 adetlik satışla, yüzde 9,3’lük pazar hissesine ulaştı ve pazarda 3’üncü sırada yer aldı.

Böylece Opel haziran ayında, geçen yılın tıpkı ayına nazaran binek araçlarda satışlarını yüzde 135, ticari araçlarda yüzde 32, toplam pazarda ise yüzde 121’lik artış sağlamış oldu.

Opel, birinci 6 aylık periyotta, geçen yılın birinci yarısına nazaran satışlarını yüzde 130 artırdı

Verilen bilgiye nazaran, yılın birinci yarısında ise Opel, 38 bin 718 adetlik satışa ulaşarak, 2022’de gerçekleştirdiği 36 bin 725 bin adetlik toplam satışı geride bırakmış oldu.

Opel, bu performansıyla birinci 6 aylık devirde, geçen yılın birinci yarısına nazaran satışlarını yüzde 130 artırmayı başardı. Markanın bu yüksek performansında başrolü Corsa ve Crossland modelleri paylaştı.

Opel’in Türkiye’de en çok satış yaptığı model olan Corsa, haziran ayında 4 bin 207, birinci 6 aylık periyotta ise 12 bin 222 adetlik satışla B-HB segmentinin ikinci modeli olarak öne çıktı.

Corsa, haziran ayında ulaştığı 4 bin 207 adetlik satışla Opel tarihinin model bazlı en yüksek aylık satış sayısına ulaştı ve bir öbür rekora imza attı. Opel’in en fazla tercih edilen ikinci modeli olan Crossland ise, haziranda gerçekleştirdiği 2 bin 366 adetlik satışla B-SUV pazarının ikinci sırasındaki yerini korudu.

Crossland de tıpkı Corsa üzere bugüne kadarki en yüksek aylık satış sayısına ulaşarak kendi rekorunu kırdı. Markanın başka B-SUV modeli olan Mokka’yla birlikte Opel, B-SUV segmentinin en çok tercih edilen ikinci markası olarak dikkati çekiyor. Markanın en yeni oyuncularından Astra da ithal C-HB segmentinde öne çıkmayı başardı. Yeni Astra’da kısa müddette segmentinde ithal kompakt HB modelleri içinde liderliğe yükselmesiyle göz doldurdu.

“Hedefimiz yılın en fazla elektrikli araç satan markalarından biri olmak”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Opel Türkiye Genel Müdürü Emre Özocak, Opel tarihinin en uygun 6 aylık performansını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Geçen yıl toplamda 36 bin 725 adet araç satışı gerçekleştirmiştik. Bu yıl ise şimdi birinci 6 ayda 38 bin 718 adetlik satışla 2022’yi geride bıraktık. Bu yıl için sene başında planımız 51 bin adet düzeyindeydi. Artan performansımız ve tüketicilerin markamıza olan ilgisi sayesinde bu amacı 60 bin üstü olarak revize ettik.” sözlerini kullandı.

Elektrikli araba pazarında da Opel’in muvaffakiyetinin artarak devam ettiğini tabir eden Emre Özocak, şunları kaydetti:

“Arkamızda bıraktığımız son iki ayda gerçekleştirdiğimiz satışlarımızla elektrikli araç piyasasında epeyce tezli bir pozisyona geldik. Mayıs ayında Mokka Elektrik en çok satın alınan elektrikli araba modeli olurken, Corsa Elektrik ise haziran ayında Türkiye’nin en çok satılan 2. elektrikli arabası oldu. Markamızın sıra dışı çizgilerini taşıyan Mokka Elektrik, 318 adetle mayıs ayının başkanı olurken, sınıfının en başarılı modellerinden olan modelimiz Corsa Elektrik, 332 adetle haziran ayında elektrikli araç pazarında 2’inci sıraya yerleşti.

Haziranda her iki modelimizle toplamda 403 adetlik satış gerçekleştirdik ve yüzde 16’lık pazar hissesiyle 2’inci sırada yer aldık. Elektrikli araçlardaki atağımız yeni lanse ettiğimiz Astra Elektrik’in itici gücüyle sürecek. Amacımız yılın en fazla elektrikli araç satan markalarından biri olmak.”

Kaynak: AA / Fatma Eda Topcu – Araba