Onarımı tamamlanan 698 yıllık mescitte eller semaya açıldı

Onarımı tamamlanan 698 yıllık mescitte eller semaya açıldı

Restorasyonu tamamlanan 698 yıllık mescitte eller semaya açıldı

SAKARYA – Sakarya‘nın Erenler ilçesinde 1325 yılında Osmanlı padişahlarından Orhan Gazi periyodunda yaptırıldığı kestirim edilen ve onarımı tamamlanan Cumaaltı (Sultan Orhan) Camii, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın iştirakiyle yine ibadete açıldı.

Erenler ilçesi Büyükesence Mahallesi’nde 1325 yılında Osmanlı padişahlarından Orhan Gazi devrinde yaptırıldığı varsayım edilen Cumaaltı Camii, 698 yıldır tarihe tanıklık ediyor. Rekonstrüksiyonu Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından tamamlanan tarihi cami Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın iştirakiyle yine ibadete açıldı.

“Cenabı Allah ecdadımıza hakikat varisler olmayı bizlere nasip eylesin”

Tarihi caminin açılış merasiminde konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, “Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bizim en asli iki görevimiz var. Birincisi tarihi mirasımızı korumak. Doğal biz bulunduğumuz yer bu tarihimizi ihya etmişiz inanılmaz da hoş Allah birinci yaptıranlardan razı olsun. İşte hangi ruh bugün bu mescidi yaptırdıysa elhamdülillah o ruh burada var, idarecilerimiz de var. İşte bize de onarımını yapmak nasip oldu. Cenabı Allah ecdadımıza hakikat varisler olmayı bizlere nasip eylesin. Sanmayın ki burada Türkiye’nin dört bir tarafında vakıflarımız, kültür varlıklarımız antik kentlerden tutun köprülere, konaklara nerede bir tarihi yer var. Bu yirmi yılda inanılmaz bir onarımlar yapıldı” tabirlerini kullandı.

“Her şeyin bir yıpranma hissesi vardır”

Sakarya Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem Ulu ise, “Sakarya bölgesi ecdadımız Osmanlı İmparatorluğu vaktinde Orhangazi tarafından fethedilmiştir. Kaynaklara nazaran 1326-1359 yılları ortasında yapıldığı iddia edilen Orhan Camii’miz neredeyse 700 yıldır varlığını sürdürmüştür. Toprak üzerine taş temele oturtarak ve çantı tekniğiyle yapılan camimizin hiçbir yerinde harç kullanılmamıştır. Kalasların birbirine geçmesiyle hiçbir biçimde çivi de kullanılmamıştır. Kalaslar birbirlerine geçirilerek meydana gelen mescitten hiçbir bozulma yahut yıkılma olmamıştır. Her şeyin bir yıpranma hissesi vardır. Bu vesileyle Orhan Gazi’nin Sakarya bıraktığı emaneti korumak için onarım süreçleri başlamıştır” halinde konuştu.

“Burada bir ecdat yadigarı var”

Cami açılış merasiminde konuşan Erenler Belediye Lideri Fevzi Kılıç, “Vefanın bir tanımı vardır geçmişi güne taşımak, bugün burada aslında yapılan ecdadımıza bir vefa, tarihimize bir vefa, inancımıza bir vefa örneği. Bu vesileyle ben bakanımıza, bakanlığımıza, Vakıflar Genel Müdürlüğümüze, büyükşehir belediye liderimize da çok teşekkür ediyorum. Burası tarih kokan bir yer. Doğal kentimde, ilçemde de bu türlü hoş bir yerde olması, ecdadımdan kalan bu türlü bir yapıtın olması beni de ziyadesiyle memnun ediyor. Çünkü belediye liderlerinin şöyle bir özelliği vardır kendi ilçelerinde, kendi vilayetinde maddi ve manevi olarak bütün her şeyden kendisini emanetçi olarak kabul eder. Biz de bu ilçenin emanetçisiyiz. Hasebiyle manevi istikameti ağır olan hususlarda, ahiret kapısı açık olan mevzularda da bütün belediye liderlerimiz önemli manada hizmet etmek ister, emek harcamak ister. Burada büyükşehir belediye liderine bir defa daha ilçe belediye başkanlarıma bilhassa bakanlığımıza teşekkür ediyorum. Burada bir ecdat yadigarı var. Bunu burada bu hoşluğuyla daima birlikte de görmek bizi de ziyadesiyle mutlu ediyor, memnun ediyor” diye konuştu.

Caminin yapısı hakkında bilgi veren Bursa Vakıflar Bölge Müdürü Haluk Yıldız, “Yaklaşık 700 yıl evvel Bursa fatihi Orhangazi periyodunda inşa edilen Erenler Büyükesence köyü Cumaaltı Sultan Orhan Camii dikdörtgen plan mimariye sahiptir. Yapı büyük taş temelleri oturtulmuş, büyük kütüklerle çantı tekniğinde yapılmıştır. Daha sonraki devirlerde ise cami vücudu içten ve dıştan bağdadi üstüne sıva ile kaplanmıştır. Yapının üzeri kiremit kaplı ahşap çatıyla örtülmüştür, caminin içerisinde, doğuda altta iki dikdörtgen pencere, üstte ise iki mazgal pencere bulunmaktadır. Batı cephesinde altta bir, üstte ise üç adet mazgal pencere, güney cephe üste iki mazgal pencerede iç yer aydınlatılmıştır. 17 ay süren rekonstrüksiyon çalışmaları çerçevesinde tarihi Cumaaltı Köyü Caminin kiremitleri, alaturka kiremitlerle değiştirilmiş, saç minaresi sökülerek yeni ahşap minare yapılmıştır. Berbat durumda olan çatı sökülerek yerine makaslı çatı yapılmıştır. Son cemaat kısmında sonradan yapılan eklentiler kaldırılarak Bağdadi duvar yapılmış ve üzerine kıtıklı sıva ve boya süreçleri yapılmıştır. Harim ahşap duvar döşeme ve kirişler sökülerek çürük olanlar özgünlüğe uygun olarak değiştirilmiştir. Böylece Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş devrinde inşa edilen ve çok kıymetli değere haiz bu yapıtın vakfiyesi çerçevesinde gelecek jenerasyonlara ulaşması sağlanmıştır. Anadolu topraklarında birer mühür olarak bu coğrafyaya işlenmiş vakıf kültür varlıklarını, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak müdafaaya ve yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Orkun Kaya – Kültür Sanat