Öksüz yavruların süt annesi

Öksüz yavruların süt annesi

Kocaeli‘de trafik kazasında yavruları ölen Kedi, travmaya bağlı olarak sokak hayvanları rehabilitasyon merkezinde bakıma alındı. Burada tedavi edilen Kedi, 4 farklı ihbardan gelen 10 öksüz yavruyu da kabullenerek, adeta bakımevinin süt annesi oldu.

Kocaeli’de yavrularıyla birlikte trafik kazası geçiren anne Kedi, ihbar üzerine Başiskele ilçesinde bulunan Proteo Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’ne getirildi. Yavruları telef olan kedinin burada veteriner doktorlar tarafından bakım ve rehabilitasyonu yapıldı. Sempatik Kedi, 4 farklı ihbardan bakımevine getirilen 10 öksüz yavruyu da sahiplendi. Yavruları kazada ölen Kedi, 10 öksüz yavruya süt annelik yapıyor.

“Yavrulara süreksiz süt anne bulabilmek için buraya getirildiler”

Öksüz yavru kedilerin bakım ve beslenmelerinde süt anne kedi bulunmasının kıymetli olduğunu söyleyen Veteriner Doktor Ramazan Karagöz, “Yoğun bakımda bulunan yavru kedilerimiz var. Gruplarımız tarafından bir anne kedinin öldüğü ihbarına gidildi. Annenin yavrularının orta yerinde kaldığı gözlemlendi. Yavrulara süreksiz süt anne bulabilmek için buraya getirildi. Şu an onların bakımlarını üstlendik. Bakımlarını ve tedavilerine devam ediliyor. Bunun yanı sıra bir süt annemiz var. Genel durumları biraz daha toparladığında süt annenin yanına bırakıp, onların bakım ve beslemelerine o formda devam etmeyi planlıyoruz” dedi.

“Kediler çoklukla yavruları çabuk kabullenebiliyorlar”

Yavrulara süt annelik yapma konusunda kedilerin köpeklere kıyasla durumu daha kolay kabul ettiğini belirten Karagöz, “Köpeklerde yavrulara bakmak kısmında anneler biraz daha zoraki yavruları kabul ediyor lakin kedilerde bu durum çok daha farklı. Kediler genel itibariyle yavruları çabuk kabullenebiliyorlar. Olağan ki bütün hepsi bunu kabullenmiyor. Yüzde 100 diye bir gerçeklik yok ancak yüzde 70, yüzde 80 yeni doğum yapmış kediler öbür yavruları alabiliyorlar. Biz de bakımevine çok küçük yavru hayvan ihbarı geldiğinde öncelikle etrafımızda hayvansever bireyler üzerinden yahut konutunda kedi besleyen insanlardan bu biçimde takviye istiyoruz. ya da bakım konutumuzda rahatsız olarak gelmiş olan süt annelerimiz varsa onların yardımıyla gelen yavru hayvanların bakımını, beslemelerini yapmaya çalışıyoruz” tabirlerini kullandı.

“Süt anne, araç çarpmasıyla travma sonucunda geldi, yavruları ölmüş”

Süt annelik yapan kedinin bakımevine nasıl geldiğinden de bahseden Ramazan Karagöz, “Süt anne kedimizin kolay bir travma biçiminde gelmişti. Araç çarpmasıyla birlikte travma sonucunda gelmişti. Yavruları aslında ölmüş olarak bildirildi. Onun da genel durumunu bu halde biz burada üstlendik. Üçüncü gününde esasen öbür yavrular gelince sahiplendi birinci etapta. O formda devam ediyor şu an” biçiminde konuştu.

“Bazen kediler yavrularını daha inançlı ortama taşımak 1-2 adedini geride bırakıp oburunu taşıyabiliyor”

Vatandaşların ihbar verirken biraz daha hassas ve dikkatli olması gerektiğine de değinen Karagöz, “Bazen bize yavrularını terk etmiş, yavruları var formunda ihbarlar geliyor. Burada etraflı bir halde bakılması gerekiyor. Her bulunan yavrunun annesi yok formunda değil. Bazen kediler yavrularını daha inançlı ortama taşımak 1-2 adedini geride bırakıp başkasını taşıyabiliyor. Beşerler geride kalan yavruyu görüp ‘Bunun annesi yok’ biçiminde bize ihbarlarda bulunabiliyor. Bu hususta emin olunması gerekiyor. Biraz beklenmesi gerekiyor. Ondan sonra, emin olunduktan sonra annesi yok ise fakat o vakit müdahil olmak gerekiyor” dedi. – KOCAELİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal