Murat Kurum kiracılara seslendi: Konut sahibi yüzde 25'ten fazla artırım yaparsa bankaya kiranızı yatırın, sizi çıkaramazlar

Murat Kurum kiracılara seslendi: Konut sahibi yüzde 25’ten fazla artırım yaparsa bankaya kiranızı yatırın, sizi çıkaramazlar

Son aylarda artan konut ve kira fiyatları vatandaşın belini bükünce, hükümet bu hususta yeni bir adım atmıştı. Artan kiraların sonu gelmeyince, geçtiğimiz sene kira fiyatlarına yüzde 25’lik bir artış hududu getirilmişti. Fakat kimi konut sahipleri bunu dikkate almayarak, yüzde 25’in üzerinde artırım yapmaya devam etmişti.

“KURALA UYMAYAN KONUT SAHİPLERİ VAR”

Bu sabah bir canlı yayına konuk olan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da, vatandaşın en çok kaygı yandığı bahislerin başında gelen kira artışlarına değindi. Yüzde 25’lik kira hududuna uymayan mesken sahiplerinin de olduğunu tabir eden Bakan Kurum, “Tabi ki uymayanlar, kira artışını yüzde 25’in üzerinde yapmaya çalışanlar, konutunun boşaltılması noktasında yüksek kiraya verebilmek için kiracılara baskı yapan arkadaşlarımız var.” dedi.

“SİZİ EVİNİZDEN ÇIKARAMAZLAR”

Bu noktada kiracılara seslenen Kurum, “Kiracı kardeşlerimize şunu söylüyoruz katiyetle yüzde 25’ten fazla artırım yapmayın. Mesken sahibi yüzde 25’ten fazla artırım talep ediyorsa banka hesabına kirayı yatırın, sizi çıkaramazlar. Kanunen de yüzde 25’ten fazla artırım yapma hakları yok. Biz idari ve tüzel olarak buradaki süreci kiracılar ismine takip edebiliriz.” sözlerini kullandı.