MSB: “24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar ise Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil 38 bin 137 terörist etkisiz hale getirilmiştir”

MSB: “24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar ise Irak ve Suriye‘nin kuzeyi dahil 38 bin 137 terörist etkisiz hale getirilmiştir”

ANKARA – Milli Savunma Bakanlığı, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar Irak ve Suriye‘nin kuzeyi dahil 38 bin 137 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Bakanlık ayrıyeten 1 Ocaktan bu yana Terörle Çaba Harekatı bölgesinde 19’u büyük, 301’i orta çaplı olmak üzere toplam 320 operasyon icra edilerek 21’i son bir haftada olmak üzere 794 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında konuşan Ulusal Savunma Bakanlığı Basın Halkla Bağlantılar Müşavirliği’nde vazifeli Deniz Albay Zeki Aktürk, “Son bir asrın en kapsamlı ve en tesirli faaliyetlerinin icra edildiği bu periyotta kahraman ordumuz, başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı ülkemizin huzur ve güvenliği ile bölgemizin, dünyanın ve tüm insanlığın barış ve istikrarına katkı sağlamak için büyük bir özveri ile uğraş etmektedir. 1 Ocak’tan itibaren Terörle Gayret Harekatı bölgesinde 19’u büyük, 301’i orta çaplı olmak üzere 320 operasyon icra edilerek 21’i son bir haftada olmak üzere 794 terörist, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar ise Irak ve Suriye‘nin kuzeyi dahil 38 bin 137 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Yurt içinde ve hudut ötesinde icra edilen başarılı operasyonlar ile terör örgütüne ağır darbe vurulmuş, örgütün hareket kabiliyeti bitme noktasına getirilmiştir” sözlerini kullandı.

“Aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin vatan, bayrak ve millet uğrunda döktükleri kanın hesabı bugüne kadar soruldu, bundan sonra da sorulacaktır”

Türkiye‘ye yönelik terör tehdidine karşı icra edilen tüm operasyonların, memleketler arası hukuka uygun olduğunu belirten Aktürk, “Başta Irak olmak üzere tüm komşularımızın sonlarına ve toprak bütünlüğüne saygılı, yasal müdafaa hakkı kapsamında ve yalnızca bölgedeki terörist ögeler amaç alınarak yapılmaktadır. Operasyonlarımızda tarihi ve kültürel dokular başta olmak üzere etrafın korunmasına da azami dikkat ve hassasiyet gösterilmekte, tıpkı vakitte bölgede yaşayan suçsuz beşerler ile tüm dini ve etnik kümelerin güvenliğine de büyük ehemmiyet verilmektedir. Bir kere daha vurgulamak istiyoruz ki Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröristler dışında hiçbir amacı yoktur. Terörle gayrette elde edilen başarıda en büyük hisseye sahip olan aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin vatan, bayrak ve millet uğrunda döktükleri kanın hesabı bugüne kadar soruldu, bundan sonra da sorulacaktır” diye konuştu.

“Sınır güvenliğinde da ilgili bakanlık ve kamu kurumları ile koordineli olarak devam edilecektir”

Hudutların, hem işçi sayısı hem teknoloji bakımından en ağır ve kapsamlı önlemlerle korunduğuna dikkati çeken Albay Aktürk, “Alınan ek ve aktif önlemler sayesinde; son bir haftada tüm hudutlarımızda yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 46 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 1’i FETÖ mensubu olmak üzere 3’ü teröristtir. 2 bin 561 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. 1 Ocak’tan itibaren ise tüm hudutlarımızda yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 3 bin 736 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 174’ü FETÖ mensubu olmak üzere 268’i teröristtir. 118 bin 425 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Ayrıyeten 1 Ocak’tan itibaren icra edilen operasyonlarda ise 340,5 kilogramı son bir haftada olmak üzere 2 bin 362 kilogram uyuşturucu, 690 adet çeşitli uyuşturucu hap ve 23 adet türlü silah ele geçirilmiştir. Hudutlarımızın ve halkımızın güvenliği için hudut birliklerimizin imkan ve kabiliyetleri daima geliştirilerek hudut güvenliğinde aktif önlemler alınmaya bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da ilgili bakanlık ve kamu kurumları ile koordineli olarak devam edilecektir” halinde konuştu.

1 milyondan fazla Suriyeli meskenlerine döndü

Suriye‘de hayatın olağanlaşmasına yönelik adımlara devam edildiğini belirten Albay Aktük, “İnsani yardım ve altyapıyı destekleme faaliyetlerimiz ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile koordineli olarak yürütülmektedir. Bu faaliyetlerimiz sonucunda; 470 binden fazlası İdlib’e olmak üzere 1 milyondan fazla Suriyeli konutlarına ve topraklarına istekli, inançlı ve saygın bir halde dönmüştür. Suriye‘de istikrarın bir an evvel sağlanması, Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşleri ve olağanlaşmanın sağlanmasına yönelik çalışmalara da devam edilmektedir. Fakat terör örgütlerinin; başta Tel Rıfat, Münbiç ve Fırat’ın doğusu olmak üzere öteki bölgelerden de sivillere ve birliklerimize hücum arayışları sürmektedir. 1 Ocak’tan itibaren harekat bölgelerimize terör örgütü tarafından 67 taciz ve taarruz gerçekleştirilmiş, kahraman komandolarımızın anında müdahalesi ile 588 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Birliklerimizin güvenliği için gerekli her türlü önlem alınmaktadır” diye konuştu.

Suriye‘nin kuzeyindeki harekat bölgelerinde yapmış olduğumuz mutabakatlara uyuyor, muhataplarımızdan da uymalarını bekliyoruz”

Albay Aktürk konuşmasına şöyle devam etti:

Suriye‘nin kuzeyindeki harekat bölgelerinde yapmış olduğumuz mutabakatlara uyuyor, muhataplarımızdan da uymalarını beklediğimizi bir sefer daha tabir ediyoruz. Yeniden, muhataplarımızla yaptığımız görüşmelerde çok teferruatlı bir halde, tüm somut kanıtlarıyla ortaya koyduğumuz üzere PKK=YPG olduğunu lisana getiriyoruz. Bunların ortalarında bir fark yoktur ve bu gerçek herkes tarafından anlaşılmalıdır. DEAŞ’la gayret ismi altında memleketler arası kamuoyunda kendini legalleştirmeye çalışan eli kanlı PKK/YPG terör örgütü başta olmak üzere, bölgede sağlanan barış ve istikrarı bozmak niyetiyle sivillerin ömür hakkını ellerinden alanlara karşı, Suriye halkının yanında olmaya devam edeceğimizi, dünyanın da bu insanlık kabahatine sessiz kalmaması gerektiğini bir kere daha hatırlatmak istiyoruz.”

Suriye ile bölgede barış ve istikrarın sağlanması için gerçekleştirilen çalışmaların devam edildiğine vurgu yapan Albay Aktürk, “Bakanlığımız, Dışişleri Bakanlığı ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı tarafından farklı formatta ve seviyelerde başlatılan görüşmeler devam etmektedir. 25 Nisan’da Moskova’da gerçekleştirilen Türkiye, Rusya Federasyonu, İran ve Suriye Savunma Bakanları ve İstihbarat Liderleri görüşmesinde; Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olduğumuzu, Ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak ve bu kapsamda terörle gayret için Suriye’de bulunduğumuzu, daha fazla mülteci akınının olmaması ve insani trajedinin son bulması için uğraş ettiğimizi, Suriyelilerin istekli, inançlı ve saygın bir halde konutlarına dönmelerini amaçladığımızı, Suriye sıkıntısının BMGK 2254 sayılı kararı çerçevesinde tüm ögeleri kapsayıcı, bütüncül bir yaklaşımla çözülmesi gerektiğini vurguladık” sözlerini kullandı.

“(Yunanistan- Türkiye İlişkileri) Vakit zaman ortaya çıkan gerginliği artırıcı aksiyon ve telaffuzlara dönülmemesi her iki ülkenin de faydasına olacaktır”

Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Ege’de, Akdeniz’de Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerini azim ve kararlılıkla müdafaaya devam edeceğini belirterek, “Ülkemiz, tüm meselelerin memleketler arası hukuka, âlâ komşuluk bağlarına ve müttefiklik ruhuna uygun bir biçimde, barışçıl metotlarla, karşılıklı hürmet ve diyalog yoluyla çözülmesinden yanadır ve bunun için büyük gayret harcamaktadır. 6 Şubat’ta yaşadığımız büyük sarsıntı felaketi ve birebir devirde Yunanistan’da gerçekleşen tren kazası ile başlayan olumlu gündemin devam etmesi, vakit zaman ortaya çıkan gerginliği artırıcı aksiyon ve telaffuzlara dönülmemesi her iki ülkenin de faydasına olacaktır” diye konuştu.

Bu çerçevede son aylarda ikili ilgilerin yakalanan olumlu ivmenin ilerleyen devirde de devam etmesi, diyalog kanallarının açık tutulması, Türk ve Yunan halkının bölge zenginliklerinden de adil bir biçimde istifade ederek barış, refah ve itimat içinde yaşaması, Ege Denizi’nin Türkiye ve Yunanistan ortasında dostluk denizi olması temennisinde bulunuldu. Ayrıyeten Kıbrıs’ta hükümran, eşit, bağımsız iki devletin tek tahlil olduğunu vurgulandı.

Tüm dünyayı tehdit eden besin krizinin aşılması emeliyle Sayın Cumhurbaşkanımız ve BM Genel Sekreteri riyasetinde ve ülkemizin mesken sahipliğinde; Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler ortasında 22 Temmuz 2022’de imzalanan “Tahıl ve Yiyecek Hususlarının Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Teşebbüsü Belgesi” kapsamında kurulan ve 23 Temmuz 2022’de fiili olarak faaliyetlerine başlayan Müşterek Uyum Merkezindeki çalışmalar planlı ve koordineli halde devam etmektedir.

“(Tahıl koridoru) 32 milyon tondan fazla tahıl, binden fazla gemiyle Ukrayna limanlarından taşınarak dünya pazarlarına ulaşmıştır”

Rusya Ukrayna Savaşı’nın akabinde ortaya çıkan tahıl krizinin akabinde devreye giren Tahıl Koridoru’na ait açıklamalarda bulunan Albay Aktürk, “Tüm dünyayı tehdit eden besin krizinin aşılması gayesiyle Cumhurbaşkanımız ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri riyasetinde ve ülkemizin mesken sahipliğinde; Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler ortasında 22 Temmuz 2022’de imzalanan ‘Tahıl ve Yiyecek Hususlarının Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Teşebbüsü Belgesi’ kapsamında kurulan ve 23 Temmuz 2022’de fiili olarak faaliyetlerine başlayan Müşterek Uyum Merkezindeki çalışmalar planlı ve koordineli formda devam etmektedir. Halihazırda, 32 milyon tondan fazla tahıl, binden fazla gemiyle Ukrayna limanlarından taşınarak dünya pazarlarına ulaşmıştır” sözlerini kullandı.

Ayrıca 17 Temmuz’da mühleti dolacak olan Tahıl Teşebbüsünün uzatılmasına yönelik BM, Rusya Federasyonu ve Ukrayna yetkilileri ile temasların Dışişleri Bakanlığı ile koordineli olarak devam edildiği belirtildi.

“(İsveç’te Kur’an’ın yakılması) Kelamda ‘ifade özgürlüğü’ ismi altında kutsal kıymetlerimize yönelik yapılan bu aşağılık saldırıyı kınıyoruz”

İsveç’in NATO üyeliği hakkında açıklamalarda bulunan Albay Aktürk konuşmasına şöyle devam etti:

“Birden çok terör örgütü ile uğraş eden ve NATO Genel Sekreteri’nin de tabir ettiği üzere terörden en çok ziyan gören NATO üyesi olan ülkemiz, bu bahiste müttefiklerinden iş birliği ve dayanışma içinde olmalarını beklemektedir. Üyelik müracaatında bulunan İsveç’in; Finlandiya’da olduğu üzere Madrid Tepesi’nde verilen taahhütlerini somut olarak yerine getirdiği, buna milletimiz ve meclisimiz ikna olduğu takdirde üyeliğine onay verilmemesi için bir neden bulunmadığını vurgulamakta fayda görüyoruz. Fakat bu olumlu tavrımıza karşın, Kurban Bayramı’nın birinci günü yaşanan Kur’an yakma aksiyonu, bu süreçteki çekincelerimizin ne kadar haklı olduğunun bir göstergesidir. Kelamda ‘ifade özgürlüğü’ ismi altında kutsal kıymetlerimize yönelik yapılan bu aşağılık saldırıyı kınıyoruz. Mevcut kurallar altında; bir defa daha hatırlatmak isteriz ki İsveç’in NATO üyeliği hususu büyük meclisimizin takdirindedir. Birebir vakitte bu konu kamuoyumuz tarafından da yakından takip edilmektedir.”

Albay Aktürk bakanlığın tüm üniteleri gerekli hassasiyeti göstererek yeni bilgi, doküman ve datalar ışığında FETÖ ile gayretini kararlılıkla sürdürdüğüne dikkati çekerek, “15 Temmuz 2016’dan bugüne kadar 24 bin 195 işçi ihraç edilmiştir. 363 işçi hakkında ise idari süreç devam etmektedir. 1 Ocak – 30 Haziran tarihleri ortasında; 1 işçi ihraç edilmiş, 446 işçi misyona iade edilmiş, 199 emekli işçinin rütbesi/unvanı geri iade edilmiştir. Ulusal Savunma Bakanlığı bünyesinde FETÖ ile iltisaklı tek bir işçi kalmayıncaya dek çabamız kararlılıkla devam edecektir” açıklamasında bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Doğukan Gürel – Siyaset