Minimum fiyata Temmuz ayında artırım yapılacak mı? 2023 minimum fiyata ne vakit artırım yapılacak?

Minimum fiyata Temmuz ayında artırım yapılacak mı? 2023 minimum fiyata ne vakit artırım yapılacak?

2023 minimum fiyat artırım oranı aşikâr oldu mu ve Temmuz taban fiyat artırımı ne kadar olacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. 2023 Temmuz ayında minimum fiyata artırım gelecek mi sorusu gündeme geliyor. Temmuz ayı taban fiyata artırımı ne kadar ve 2023 minimum fiyat artırım oranı belirli oldu mu sorularına karşılık aranıyor. Temmuz ayı taban fiyata artırımı ne kadar? 2023 minimum fiyat artırım oranı belirli oldu mu? Ayrıntılar haberimizdedir…

ASGARİ FİYATA TEMMUZ AYINDA ARTIRIM YAPILACAK MI?

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, katıldığı canlı yayında taban fiyat artırımı için temmuz ayını işaret etti. Bakan Alım, “Temmuzda bunu tekrar kıymetlendirerek, yeni bir taban fiyatta işçileri koruyacak bir taban fiyat belirleyeceğiz. Alım gücünü pazardaki durumunu tespit eden bilgiyi kullanacak araştırma yapıyoruz” dedi.

2023 TABAN FİYATA NE VAKİT ARTIRIM YAPILACAK?

Asgari fiyata geçen yıl olduğu üzere bu yılda orta artırım yapılacağını söyleyen Bakan Alım, “Asgari fiyat nedir? Bu fiyatın altında fiyat olamaz demektir. Biz toplumsal devlet sorumluluğu ile buna çok fazla kıymet gösterdik. Tabi artık enflasyon düşüyor. Biz çalışanları, işçiler, koruyan bir yaklaşım içindeyiz. Enflasyonun düştüğünü sayılardan anlıyoruz. Biz enflasyonu tüketici ve üretici fiyatlarından ölçüyoruz. Ortadaki makas süratli bir biçimde düşüyor. Bu şunu gösteriyor. Enflasyon gerçek manada düşme eğiliminde. Lakin fiyatlardaki artış devam ediyor. Biz ne yapacağız bunu durduracağız. Toplumsal devlet olarak fiyatları koruyacağız. Temmuzda bunu yine kıymetlendirerek, işçileri koruyacak bir taban fiyat belirleyeceğiz. Alım gücünü pazardaki durumunu tespit eden datayı kullanarak araştırma yapıyoruz.” dedi.

Emekli maaşlarıyla ilgili de konuşan Bakan Alım, “Türkiye’de yaklaşık 15 milyon emekli var. 7 bin 500 lira altında maaş alanların sayısı 9,5 milyon civarında. Yapılan son düzenleme ile en düşük emekli aylığını 7 bin 500 liraya getirerek bu 9 milyon 500 bin insanımızın bir nebze de olsa nefes almalarını sağlayan bir düzenleme yaptık. Bunun dışında kalan 5 milyonun üzerinde insanın emeklilikleriyle ilgili bir düzenleme yaptık. Onlarda biraz rahatsızlık oluştu. Artık de 7 bin 500 lira üzerinde maaş alanlara ait bir düzenleme için çalışıyoruz. Biz çalışmalarımızı bitirdik. Meclis tatile girdiği için Temmuzda uygulamaya koyacağız. Ayrıntıları Cumhurbaşkanımız açıklayacaktır. 7 bin 500 lira dahil olmak üzere kapsamlı bir düzenleme yapacağız.” tabirlerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU’NUN 300 MİLYAR DOLAR VAADİ

Kılıçdaroğlu’nun 300 milyar dolar vaadi sorulan Bakan Alım, “Yasal olarak Türkiye’ye para getirmenin sistemleri belirli. Gidip uçağa para doldurup getiremiyorsunuz. Buradaki temel soru şu AK Parti’ye tenkitleri ‘Türkiye’yi 440 milyar dolar borçlandırdınız’ idi. Türkiye ne yaptı bunların karşısında? Türkiye altyapısını yeniledi, süratli trenler yaptı, üretim tesisleri kurdu, sanayi eserleri ihraç eden bir ülke haline geldi. Cumhuriyet tarihinde kamu borçlarının en düşük olduğu bir devirde yaşıyoruz. Buna itirazlarda bulunan bir siyaset anlayışı yarın size 300 milyar dolar getireceğimi nasıl diyebiliyor. Bu sıcak para mı? Alternatif maliyeti ne kadardır? Bu türlü bir şey mümkün mü? Ekonomik dışı bir açıklama bu, politik bir telaffuz. Türkiye bugün kendi kaynakları ile iktisatta büyümesini sürdüren bir kaç ülkeden biridir. Büyüme bizim enflasyon karşısında en büyük avantajımızdır. Biz maliyet enflasyonu yaşıyoruz. Talep enflasyonuna dönüşmemesinin en değerli nedeni de arzdan fazla üretimin yapılabilmesidir.” formunda konuştu.