Millet İttifakı İzmir Mitingi... Ahmet Davutoğlu: "Yiğidi Bir Kuru Soğana Muhtaç Ettiler. Artık O Yiğitler, Soğan Bile Bulamıyorlar"

Millet İttifakı İzmir Mitingi… Ahmet Davutoğlu: “Yiğidi Bir Kuru Soğana Muhtaç Ettiler. Artık O Yiğitler, Soğan Bile Bulamıyorlar”

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, Millet İttifakı‘nın İzmir mitinginde, “Bugün bu ucube cumhurbaşkanlığı sistemi, tek akıl ve devlet kaynaklarını yakınlarına peşkeş çeken sistem, yoksulu daha yoksul; zengini daha varlıklı yaptı. Çiftçimiz üretti, faizciler yedi. Esnafımız uğraş sarfetti, faiz altında kredi borçlarıyla ezildi. Emekçimiz, emeğinin karşılığı olan fiyatı aldığında, 1-2 ayda enflasyon altında ezildi. İşte biz, bu çürümüş tertibe son vereceğiz. Kur Muhafazalı Mevduat ismi altında faizcilere peşkeş çekilen 250 milyar Türk lirasını, Merkez Bankası’nın art kapı operasyonlarıyla satılan 218 milyar doları, tek tek hesabını sorarak millete dağıtacağız. Aşık Mahsuni’nin dediği üzere; yiğidi bir kuru soğana muhtaç ettiler. Artık o yiğitler, soğan bile bulamıyorlar. Hakça bir paylaşım için, adil bir ekonomik nizam için, gerçek manada orta direği ayağa kaldıracak bir nizam için biz size kelam veriyoruz” dedi.

Millet İttifakı, bugün İzmir’de miting düzenledi. Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ÂLÂ Parti Genel Lideri Meral Akşener, DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal ile Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, Gündoğdu Meydanı’ndaki mitingde birer konuşma yaptı.

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, şunları söyledi:

“İZMİR DİYOR Kİ ‘BİZ BURAYA, YENİ BİR UFUK ÇİZMEYE, YENİ BİR BAHT YAZMAYA GELDİK'”

SİYASİ REKABET YAPMIŞ FARKLI SİYASİ PARTİLERDEN GELEN ALTI GENEL LİDERLE HUZURUNUZDAYIZ”

Yeni bir ufka yürüyoruz. Hem İzmir Gündoğdu Meydanı’nda yeni bir günün doğuşuna şahitlik etmek için hem de 85 milyona, 200 yıllık çağdaşlaşma tarihimizin, 150 yıllık meclis tarihimizin, 100 yıllık cumhuriyet tarihimizin, 75 yıllık demokrasi tarihimizin görmediği bir görüntü, yaşamadığı bir deneyimle huzurunuzdayız. Farklı siyasi geleneklerden, daha evvel siyasi rekabet yapmış farklı siyasi partilerden gelen altı genel liderle huzurunuzdayız. Her şeyden evvel, ulusal birliği ve demokrasi ruhunu yaşatan bu görüntüyü, bu tabloyu ortaya çıkarmak için uğraş sarf eden 13. Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na ve tüm genel liderlere huzurunuzda teşekkür ediyorum. Bu görünüm kolay olmadı. Aylarca toplandık, aylarca görüştük fakat şahitsiniz, hiçbir şeyimiz bâtın olmadı, her şey şeffaf bir formda dokümanlarla ortaya kondu.

“14 MAYIS GÜNÜ, CUMHURİYET’İMİZİN İKİNCİ YÜZYILININ YOL HARİTASINI ÇIKARACAĞIZ”

Şimdi ülkemizi, milletimizi iki mukadderat yolu bekliyor. ya şu anda otoriter yolsuzluk nizamıyla kirlenmiş Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi devam edecek ya da Türkiye’yi, milletimizi birleştiren Millet İttifakı yola devam edecek ve yeni bir ufuk çizecek. Bir tarafta birbirini yanlışsız dürüst tanımadan bir ortaya gelen hepsi asık hızlı, öfkeli, yamalı bohça üzere Cumhur İttifakı, öbür tarafta nazik, güler yüzlü, sakin, vakur Millet İttifakı. Aramızdaki fark bu. 14 Mayıs günü yalnızca bir cumhurbaşkanı değişimine imza atmayacağız, yalnızca bir iktidar değişimi yaşatmayacağız. Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılının yol haritasını çıkaracağız. İşte artık, Cumhur İttifak ile aramızdaki farklar büyük. Lakin ben, size altı eksende aramızdaki farkı birer birer anlatayım ki onlar da öğrensin.

“YENİ TÜRKİYE’DE ÖZGÜRLÜKLER HAKİM OLACAK”

“SİNAN ATEŞ’İN KATİLLERİNİ BULUP MAHKEMEYE ÇIKARACAĞIZ. HİÇ KİMSE, HİÇBİR CİNAYETİN ÜSTÜNÜ ÖRTEMEYECEK”

‘Devletin dini adalettir’ diyen bir inançtan geliyoruz. Adaletin olmadığı hiçbir yerde huzur, itimat, geleceğe umutla bakış olmaz. İkinci kelamımız; bugün talimatla yürüyen yargı sistemini, tam ve bağımsız bir yargı sistemine dönüştüreceğiz. Bugün birçok tesirlerle neredeyse yolda yürüyenin inançta hissetmediği bu tertibi değiştireceğiz. Birinci olarak Sinan Ateş’in katillerini bulup mahkemeye çıkaracağız. Hiç kimse, hiçbir cinayetin üstünü örtemeyecek. Hiç kimse, işlediği hiçbir cürümden kaçamayacak. Vatandaşlarımız, adalet için, hukuk için mahkeme önüne gittiğinde, art kapılardan iktidara, Beştepe’ye yakın danışmanlar aramayacak. FETÖ borsaları üzere borsalar kurulmayacak. Talimatla değil vicdanla karar veren yargıçların yargısı gelecek. Biz, size bu kelamı veriyoruz.

“YİĞİDİ BİR KURU SOĞANA MUHTAÇ ETTİLER. ARTIK O YİĞİTLER, SOĞAN BİLE BULAMIYOR”

Üçüncü kelamımız, insan onuruna yakışır bir hayat standardı ve ekonomik sistem. Bugün bu ucube cumhurbaşkanlığı sistemi, tek akıl ve devlet kaynaklarını yakınlarına peşkeş çeken sistem, yoksulu daha yoksul, zengini daha varlıklı yaptı. Çiftçimiz üretti, faizciler yedi. Esnafımız gayret sarfetti, faiz altında kredi borçlarıyla ezildi. Çalışanımız emeğinin karşılığı olan fiyatı aldığında, 1-2 ayda enflasyon altında ezildi. İşte biz, bu çürümüş sisteme son vereceğiz. Kur Muhafazalı Mevduat ismi altında faizcilere peşkeş çekilen 250 milyar Türk lirasını, Merkez Bankası’nın art kapı operasyonlarıyla satılan 218 milyar doları, tek tek hesabını sorarak millete dağıtacağız. Aşık Mahsuni’nin dediği üzere, yiğidi bir kuru soğana muhtaç ettiler. Artık o yiğitler, soğan bile bulamıyorlar. İşte bu türlü bir eşitsizlik sistemine karşı, hakça bir paylaşımla bütün vatandaşlarımızın çocuklarına, torunlarına hiç çekinmeden ikram alabileceği yeni bir devri başlatacağız. Hakça bir paylaşım için, adil bir ekonomik sistem için, gerçek manada orta direği ayağa kaldıracak bir sistem için biz, size kelam veriyoruz.

“SİYASETTEN ZENGNİLEŞME PERİYODU BİTECEK”

“BİR MALİYE BAKANI ŞAYET ‘GÖZÜMDEKİ IŞILTIYA BAKIN’ DİYORSA CEBİNDEKİ PARA ŞIKIRTISINI ÖRTMEYE ÇALIŞIYORDUR”

Devletimizin kurumları büyük ölçüde yıprandı. Türkiye Cumhuriyeti devleti, nevzuhur bir devlet değildir. Bütün bir tarihimiz, kurumlar tarihidir. Ehliyetsiz, liyakatsiz takımlar elinde devletimiz prestij kaybetti. Mülakatlar üzerinden, niteliksiz beşerler devlet takımlarını doldurdu. Bir Maliye Bakanı şayet ‘Gözümdeki ışıltıya bakın’ diyorsa cebindeki para şıkırtısını örtmeye çalışıyordur. Biz, bu yozlaşmaya, kurumsal çürümeye karşı size kelam veriyoruz. Türkiye Cumhuriyeti devletini bütün kurumlarıyla ayağa kaldıracağız. Kimse, bu devlete rastgele bir formda tasallut ederek milletin kaynaklarını tüketemeyecek.

“TARİHİMİZDE OLMADIĞI ÜZERE, GELECEĞİMİZDE DE HİÇBİR TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI’NA ‘APTAL OLMA’ DİYE MEKTUP YAZILAMAYACAK”

Altıncısı, dünyaya açık ve onurlu bir ülke… Dış siyasetiyle, pak siyasetiyle, şeffaflığıyla örnek alınan bir ülke… Bu yazgı kavşağında seçimi kaybedeceğini gören iktidar mensupları, birer birer saldırganlaştılar. Bu ülkede benden sonra başbakanlık yapan bir başbakan var. Olağan seçim kazanarak başbakan olmadı. Siz İzmirliler, onu belediye lideri bile yapmadınız. Parti içi oyunlarla başbakanlığa geldi. Hiçbir vakit ben geçmiş siyasilerle bu türlü polemiğe gelmem lakin millete hakaret eden biri olursa, ulusal iradeye laf eden biri olursa işte onunla hesaplaşırız. Diyor ki ’14 Mayıs’ta, yabancı istilacılara memleketi terk etmeyeceğiz’. İşte, ‘Geldikleri giderler’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkenin bağımsızlığını kazandırdığı İzmir’den sesleniyorum: Biz, Millet İttifakı, bu ülkenin tek bir kuruşunun, tek bir emeğinin, tek bir terinin yabancılara istismar edilmesine müsaade vermeyeceğiz. Hiçbirimiz yabancılarla alakalar içinde değiliz. Lakin Cumhurbaşkanı’mız Kemal Kılıçdaroğlu ile bütün cumhurbaşkanı yardımcılarımızla size kelam veriyoruz; tarihimizde olmadığı üzere, geleceğimizde de hiçbir Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na ‘aptal olma’ diye mektup yazılamayacak.

“MOSKOVA’DAKİ BİRTAKIM ÇEVRELERDEN KORKULARAK ANKARA SİYASETİ BELİRLENMEYECEK”

New York mahkemelerindeki evraklardan, Washington’daki malvarlığı belgelerinden, Moskova’daki kimi çevrelerden korkularak Ankara siyaseti belirlenmeyecek. Tam, gerçek ve bağımsız Türkiye, Millet İttifakı ile kurulacak. O başbakana, İzmirlilerin seçmediği siyasetçiye şunu söylemek isterim; Sen, evvel yurt dışında olduğu sav edilen milyar dolarları yabancı memleketlerden ülkemize getir, sonra yabancı istilasından bahset. Bizim, yurt dışında tek bir sentimiz yok. Bizim, yurt dışında bir santimetrekare toprağımız yok. Yaşarsak da burada yaşayacağız, ölürsek de burada öleceğiz, kalırsak da burada kalacağız.

“BU YAZGI ANINDA İKTİDAR, KAYBEDECEĞİNİ ANLAYINCA SALDIRGANLAŞTI”

Son 15 güne bu altı unsurla giriyoruz. Tam özgürlük ve demokrasi, adalet, insan onuruna yakışır ekonomik standart, pak siyaset, devletin ihya edilmesi, güçlü devlet ve onurlu Türkiye. Bu baht anında iktidar, kaybedeceğini anlayınca saldırganlaştı. Pervasızca milletin bir kısmını öteki kısmına düşman edecek, kin ve düşmanlık tohumları ekecek bir yol takip ediyorlar. Ceza Kanunu’muzun 216’ncı unsuruna nazaran hata. Palavrası, kutuplaştırmayı deniyorlar, ulusal ve manevi kıymetlerimizi istismar ediyorlar. Bir cuma günü, düşününüz ki 13. Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Kılıçdaroğlu, bütün başka başkanlar, daima birlikte zelzele bölgesindeydik. Bir Müslüman, Fatiha okuyan bir Müslüman’a müdahale etmez. Gerçek bir inanan, Sahabe türbesini ziyaret edene dokunmaz. Fakat Sayın Kılıçdaroğlu’na tahrik yaptılar. Birebir gün palavrayla, iftirayla Sayın Erdoğan, olmaması gereken, Sultanahmet Camii’nin avlusunda siyaset yaptı ve ‘Bunlar Diyanet İşleri Başkanlığını kapatacaklar’ dedi. Hangi metnimizde gördün ey Erdoğan? Sayın Kılıçdaroğlu mu, Sayın Akşener mi, ben mi, Sayın Karamollaoğlu mu, Sayın Babacan mı, Sayın Uysal mı söyledi? Nereden çıkartıyorsunuz? Ben, Sayın Kılıçdaroğlu’nun verdiği kelamın hakikat olduğuna inanan biri olarak söylüyorum; çıktı dedi ki ‘Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kimse kapatmaya cüret edemez. Zira onu biz, CHP kurdu. Cumhuriyet’imizin kurumudur’.

“BİR SİYASETÇİ, BİRİNCİ SEFER SEÇİMLERE ‘SİYASİ DARBE’ DEDİ”

Bu yetmiyormuş üzere, gerisinden Cumhur İttifakı’na kapaklanan bir öteki önder, -‘DSP başkanı demek’ istemiyorum, merhum Ecevit’e kelam gelsin istemem, ancak bunlar neredeyse ‘küffar’ diye hitap etti- ’14 Mayıs günü küffara terk etmeyeceğiz’ dedi. Şu deniz şahittir; imanlı Türk ordusu, küffarı gideceği yere gönderdi. Bu Ege, bu Akdeniz, bu İzmir şahittir; kimse bizi bu türlü suçlayamaz. Ancak en vahimi, İçişleri Bakanı. Evvelce İçişleri, Adalet, Ulaştırma Bakanları, tarafsız olmak için istifa ederdi. Bir İçişleri Bakanı, kendisi hakkındaki savları örtmek için her geçen gün daha çok bağıran bir bakan, çıktı dedi ki ’14 Mayıs, bir sivil darbe girişimidir’. Bir siyasetçi, birinci sefer seçimlere ‘siyasi darbe’ dedi. Zira kendisinin başında darbe mantığı var da ondan. Yüreğinize bir dehşet salmak istiyorlar. İşte biz altı genel lider, iki büyükşehir belediye liderimiz buradan sesleniyoruz; korkmadık, korkmuyoruz, korkmayacağız. Hiçbir güç ulusal iradeye mahzur olamayacak. 14 Mayıs günü, her bir sandığa, her bir oya sahip çıkacağız.

“EĞER ERDOĞAN, SAMİMİ OLSAYDI, SAYIN KILIÇDAROĞLU’NUN BAŞÖRTÜ MADDESİNE DAYANAK VERİRDİ”

Bir mesajım da Cumhur İttifakı’na oy vermeyi düşünen kıymetli vatandaşlarıma. AK Parti’ye, Milletçi Hareket Partisi’ne ve Cumhur İttifakı’nın partilerine oy veren kardeşlerim; bu 15 gün içinde bu saldırgan tavrı olan iktidar size şunları söyleyecek, sakın ha aldanmayın: ‘Eğer Millet İttifakı’na oy verirseniz, bütün kazanımlarınızı kaybedersiniz.’ Onlara diyeceksiniz ki ‘Biz, orada altı öndere, iki büyükşehir belediye liderine güveniyoruz, hiçbir kazanımımız kaybolmayacak’. Şayet Erdoğan, samimi olsaydı, Sayın Kılıçdaroğlu’nun başörtü maddesine dayanak verirdi. Sulandırdı ve rafa kaldırdı. Bizim temel prensipler metnimizin altıncı hususunda değimiz üzere, AK Parti’ye, MHP’ye oy veren kardeşlerim; din ve vicdan özgürlüğü korunacak, daha da geliştirilecek. Hiç kimse, hiçbir özgürlüğümüze dokunamayacak.

“ŞİDDETE BAŞVURMAYAN HİÇ KİMSE TERÖRLE SUÇLANMAYACAK”

Bizim terörle iş birliğimiz olduğu söylentisini yayıyorlar. Cumhuriyet tarihinde terörle en kararlı çabayı yürütmüş bir başbakan olarak, aylarca bir gece Yüksekova’da, bir gece Gevaş’ta, bir gece Sur’da, bir gece Varto’da, bir gece Ceylanpınar’da kahraman Mehmetçiğimizle, polisimizle ve oradaki vatandaşlarımızla kalmış olan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak söylüyorum; bu ülkeyi asla hiçbir terör örgütünün tesirine bırakmayız. Hiçbir terör faaliyetine müsaade vermeyiz. Bu, bizim size sözümüzdür. Kendisi üzere düşünmeyen herkesi terörist ilan eden, mahkum ettiren bu demokrasi düşmanlarına da asla geçti vermeyeceğiz. Türk, Kürt, Sünni, Alevi, laik, muhafazakar; herkes özgürce yaşayacak. Şiddete başvurmayan hiç kimse terörle suçlanmayacak.

“TRT EKRANLARINA OSMAN ÖCALAN’I KİM ÇIKARMIŞSA HUKUK ÖNÜNDE ONLARDAN HESAP SORACAĞIZ”

‘Bunlar savunma sanayiini durduracaklar’ diyecekler. Silahlı kuvvetlerimizin gücünü, ülkemizin gücünü tahkim eden savunma sanayiimiz daha da güçlendirilecek. 15 Mayıs’tan sonra, TRT ekranlarına Osman Öcalan’ı kim çıkarmışsa hukuk önünde onlardan hesap soracağız. Sayın İmamoğlu’nun kazandığı İstanbul seçiminden sonra İmralı’dan kim mektup getirmişse terörle iş birliği yapan odur. Onun da hesabını soracağız.14 Mayıs demokrasi bayramımız şimdiden mübarek olsun.”

Kaynak: ANKA / Şimdiki