Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu: "'şoföre Kelam Ver Cumhurbaşkanım' Diyor.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu: “‘şoföre Kelam Ver Cumhurbaşkanım’ Diyor.

Haber: TAMER ARDA ERŞİN – Kamera: KERİM UĞUR

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “‘Şoföre kelam ver cumhurbaşkanım diyor. Ehliyet affı ailesi’ diye… Biliyorum bundan haberim var. O bahiste gittiğim yerlerde söyledim. Bir sefere mahsus olmak üzere o affı getireceğiz. Biliyorum bu sorun, önemli bir sorun. Hasebiyle bunun çözülmesi lazım. Bu kelamı veriyorum. Kesinlikle af gelmesi lazım. Sürücünün direksiyonunun başında olması lazım. Direksiyon sallıyor, alın teri döküyor, onun gelirini kısıtlamamamız lazım. Söz… Bay Kemal kelamı. O çıkacak. Hiç kaygı etme” dedi.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş ile birlikte Manisa’da bu akşam miting düzenledi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Beraber, birlikte yeni bir tarih yazacağız. İnanın. Bu ülkenin huzuru için, barışı için, hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği Türkiye için, herkesin huzuru içinde yaşadığı bir Türkiye için birlikte tarih yazacağız. Bunun için 14’ünde daima birlikte sandığa gideceğiz ve oyumuzu kullanacağız. Bilhassa gençler… Sizden kelam istiyorum. Ayrışmadan, bir arada, birlikte, oyun havası içinde huzur içinde oyumuzu kullanacağız. Bölünmeyeceğiz, ayrışmayacağız, birlikte demokrasiyi yine inşa etmek için sandığa gideceğiz ve dünya siyaset tarihine çok lakin çok kıymetli bir not bırakmış olacağız.

“CUMHURİYETİN 100. YILINDA 100 BİN ÖĞRETMENİN ATAMASINI YAPACAĞIZ”

Gençlerin dünya kadar sorunu var. Üniversiteyi bitirmiş, işsiz. Üniversitede okuyor gelecek hakkında telaşlı ve umutsuz. Bunların tamamını değiştirmemiz lazım. Gençlere umut vermek lazım. Kendi ülkelerinde çalışmak, kendi ülkelerinde kazanmak üzere bir onuru onlara yaşatmak lazım. Bunun için uğraş veriyorum ve kelam veriyorum bütün köy okullarını yine açacağız ve cumhuriyetin 100. Yılında 100 bin öğretmenin atamasını yapacağız. 100 bin öğretmen demek 100 bin evladımızın okula başlaması demek. Hasebiyle onları keyifli edeceğiz. Köylerde öğretmen olacak, köylerde akil insan olacak herkes gelecek öğretmene danışacak. Hasebiyle genç arkadaşlarımız, kırsaldan başlayarak kente kadar yaşayacakları bir mühlet içerisinde bizim evlatlarımıza hizmet etmiş olacaklar.

“SİZİN DÜNYA ÇAPINDA ÜNLÜ BİR ÜZÜMÜNÜZ VAR, ÇEKİRDEKSİZ ÜZÜMÜNÜZ VAR. ONU DA ÇOK DÜZGÜN BİLİYORUM. İNANIN, HER HALÜKARDA, EN MAKÛS MUHTEMELLİKTE KİLOSU 2 DOLAR KARŞILIĞININ ASLA ALTINDA OLMAYACAK”

Sizin dünya çapında ünlü bir üzümünüz var, çekirdeksiz üzümünüz var. Onu da pek âlâ biliyorum. Üreticilerin meselelerini da biliyorum. İnanın, her halükarda, en makus muhtemellikte kilosu 2 dolar karşılığının asla altında olmayacak. Çiftçiyi ezdirmeyeceğiz. Üreticiyi ezdirmeyeceğiz. Asla… Zira, o üretiyor, o çalışıyor, alın teri döküyor. Onun alın terinin karşılığını vermemiz lazım. Onları toprağa küstürürseniz hepimiz aç kalırız. O nedenle bunlar gidiyorlar Fransa’da, Güney Amerika’dan buğdaydan tutun yulafa, mısıra, canlı hayvan, et… Hepsi dışarıdan geliyor. Biz bunların tamamını üretebiliriz. Tamamını bizim insanımız kazanabilir. Münasebetiyle biz, yeni bir hamleyi başlatacağız. Yeni bir üretim atağını başlatacağız. İstihdam atağını başlatacağız. Türkiye’yi kendi bölgesinde en güçlü ülke haline getireceğiz. Göreceksiniz beş yıl içinde Türkiye’nin çehresi değişecek. Beş yıl içinde kendi içinde barışık ve hoş hizmet eden bir idareyle ahenk içinde çalışan bir Türkiye ortaya çıkacak. Sana kelam veriyorum bunların tamamını yapacağım.

“ENDİŞELENMEYİN. DEVLET, TAŞERON PERSONEL ÇALIŞTIRMAZ. DEVLET, TAKIMLI EMEKÇİ ÇALIŞTIRIR. ŞAYET TAŞERON PERSONEL VARSA O DEVLETİN SAYGINLIĞINA O DEVLETİN SAYGINLIĞINA GÖLGE DÜŞÜRÜR”

Endişelenmeyin. Devlet, taşeron emekçi çalıştırmaz. Devlet, takımlı personel çalıştırır. Şayet taşeron personel varsa o devletin saygınlığına o devletin saygınlığına gölge düşürür. Münasebetiyle birebir şey öğretmen için de var. Takımlı öğretmen, fiyatlı öğretmen, kontratlı öğretmen ne demek ya? Öğretmen, öğretmendir. Kadroludur, aylığını alır problem biter. Emekçi, personeldir. Taşeron personel devlette olmaz. Onun uğraşını uzun yıllardır veriyorum. Bir kısmı yapılmadı; yaklaşık 150 bin taşeron emekçisine takım vereceğiz. Kelam veriyorum. Bay Kemal sözü…

“ATANMAYAN UZMAN ÇAVUŞLAR, MEMURİYETE ATAMA BEKLİYOR. BU SORUNU DA ÇOK DÜZGÜN BEKLİYORUM. TOPLUMSAL DEVLETİ YENDEN AYAĞA KALDIRACAĞIZ VE BU SORUNU DA ÇÖZECEĞİZ”

Atanmayan uzman çavuşlar, memuriyete atama bekliyor. Bu sorunu da pek düzgün bekliyorum. Genç yaşta ayrılıyorlar ve bunlar iş bulamıyorlar. Terörle uğraş eden bu insanları aç ve açıkta bırakıyoruz bunu da biliyorum. Hiç endişelenmeyin devlet dediğiniz toplumsal devlettir. Yoksulun fukaranın yanında duran devlettir. Devlet dediğiniz işsizin hakkını savunan işsize iş bulan devlet demektir. Toplumsal devleti yenden ayağa kaldıracağız ve bu sorunu da çözeceğiz. Hiç unutmayın.

“EFENDİM ÇALIYORLAR LAKİN İŞ YAPIYORLAR. BU KUL HAKKI YEMEKTİR VE BUNA MÜSAADE VERMEKTİR”

Bir şey daha… Artık deniyor ki bazen dönüyorlar. Bunlar düzgün adam; çalıyorlar lakin iş yapıyorlar. Allah aşkına rastgele bir esnafı düşünün. Kendi dükkanında çalan bir adamı çalıştırır mı? Çalıştırmaz. Çaldığın şey, benim gelirim. Artık birebir şeyi devlet için de düşünün. Devleti yönetiyorlar. Efendim çalıyorlar fakat iş yapıyorlar. Bu kul hakkı yemektir ve buna müsaade vermektir. Çalmayan insanların iktidarını getireceğiz; halkın iktidarını getireceğiz. Bir de çalmayan, namusuyla iş yapan insan gelsin.

“O BEŞLİ ÇETELERİN BURNUNDAN FİTİL FİTİL GETİRECEĞİM”

22 yıl… Kâfi artık. Bu millet, soğana muhtaç edildi. Allah aşkına ya… Mutfaklarda yangın var onu da biliyorum. Lakin hepsini lakin hepsini çözeceğiz. Bakınız bunların devrinde Türkiye soyuldu. 418 milyar doları iç ettiler. O parayı son sentine kadar Türkiye’ye getireceğim. O beşli çetelerin burnundan fitil fitil getireceğim. Hiç kimse kuşku duymasın. Diyorlar ki bu paraya nasıl getireceksin? Bay Kemal bunların hepsini bilir. Zira, 27 buçuk yıldır devlette çalıştım; hesap uzmanlığı yaptım. Hukuksa hukuk alacağız parayı kendi ülkemize getireceğiz.

“‘ŞOFÖRE KELAM VER CUMHURBAŞKANIM’ DİYOR. EHLİYET AFFI AİLESİ DİYE… BİLİYORUM BUNDAN HABERİM VAR. O BAHİSTE GİTTİĞİM YERLERDE SÖYLEDİM. BİR SEFERE MAHSUS OLMAK ÜZERE O AFFI GETİRECEĞİZ”

‘Şoföre kelam ver cumhurbaşkanım’ diyor. ‘Ehliyet affı ailesi’ diye… Biliyorum bundan haberim var. O hususta gittiğim yerlerde söyledim. Bir sefere mahsus olmak üzere o affı getireceğiz. Biliyorum bu sorun, önemli bir sorun. Hasebiyle bunun çözülmesi lazım. Bu kelamı veriyorum. Kesinlikle af gelmesi lazım. Sürücünün direksiyonunun başında olması lazım. Direksiyon sallıyor, alın teri döküyor, onun gelirini kısıtlamamamız lazım. Söz… Bay Kemal kelamı. O çıkacak. Hiç tasa etme.

“BİZİM İKİ KIRMIZI ÇİZGİMİZ VAR. BAYRAK VE VATAN”

Bütün Manisa bilsin. Bizim iki kırmızı çizgimiz var. Bayrak ve vatan. Bayrak ve vatan bizim için vazgeçilmezdir. Bir sürü palavra, bir sürü iftiralar. Yok masanın altı yok masanın üstü… Bunların hiçbirisine inanmayın. Zira, altı başkan beraberiz, altı başkan halkın karşısına çıkıyoruz. Altı başkan, cumhurbaşkanı yardımcısı… Ayrıyeten Mansur Lider ve Ekrem Lider da Cumhurbaşkanı yardımcısı olacak. Sizlere hizmet edeceğiz. Sonuna kadar hizmet edeceğiz. Kul hakkı yemeyeceğiz ve kul hakkı yedirmeyeceğim. Bunu da bilmenizi isterim.”

Kaynak: ANKA / Yeni