Mersin'de çukur çanak mantarı geçim kaynağı oldu

Mersin’de çukur çanak mantarı geçim kaynağı oldu

Mersin‘in Mut ilçesinde ormanlarda yetişen çukur çanak mantarı vatandaşın geçim kaynağı oldu. Geçen yıllar 10 liradan satılan çukur çanak bu yıl 100 liradan alıcı buluyor. Fiyatı ise dudak uçuklatıyor.

Çam ağaçlarının yere dökülen pürlerin altında çoklukla Şubat ve Nisan aylarında yetişen çukur çanak mantarını, köylü pazarında satan çiftçiler kilosunu 100 liradan sattığı mantarın, sofralara geldiğini söyledi.

Yağmurların akabinde güneşli havalarla birlikte çukur çanak mantarı çıkmaya başladığını söz eden köylüler, “Bu yıl yağmurlar bol yağmadığı sebebiyle mantar da az oldu” dedi. Köylüler dağdan topladıkları mantarları pazartesi ve cuma günleri ilçe merkezindeki köylü pazarına getirerek satıyor. Çam ağaçlarından yere dökülen pürlerin altından topladıkları çukur çanak mantarını 100 liradan satarak geçim temin ediyorlar.

Yemeğinin çok hoş ve lezzetli olduğunu söyleyen Ayşe Çetin, “Önce su içerisinde bir gün bekletilir daha sonra en az yarım saati geçkin paklık yapılır. Soğan kavrulur, salça ve yağ ve su konur. Daha sonra çukur çanak ek edilerek pişirilir dedi. – MERSİN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat