Mersin'de açık alanlardaki bahçelerde erik hasadı başladı

Mersin’de açık alanlardaki bahçelerde erik hasadı başladı

Mersin‘in Mut ilçesinde seradan sonra açık alanda da erik hasadı başladı.

Mut’ta örtü altında bin 500 liraya alıcı bulan erik, açık alandaki bahçelerde kilosu 40 liraya toplanmaya başladı. Çiftçilerin bahçelerinde toplanan erikler, elek makine yardımıyla uzunluklarına nazaran sandıklara yerleştiriliyor. Erik, elek durumuna nazaran 15, 20, 25, 35 ve 40 liradan alıcı buluyor.

Mut Belediye Lideri Volkan Şeker, “Mut eriğinin yurt içine, Rusya, Dubai, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine satışı yapılmakta. Örtü altında serada hasadı yapılan eriğin birinci turfandası bin 500 liradan alıcı buldu. Tadı, rengi ve iriliği ile açık alanda da hasadı başlanan erik eleklerden geçiyor. Elek numarasına nazaran 15, 20, 25, 35 ve 40 liraya alıcı buluyor. İlçemizde 15 bin 200 dekar alanda 2023 yılında kestirimi rekoltenin 24 bin tonu aşmasını bekliyoruz” dedi.

Eriklerin hem iç piyasada hem de ihracatta ilgi gördüğünü tabir eden Şeker, “Bugün prestijiyle seraların akabinde açık alanda da erik hasadına başladık. Burası Türkiye’nin açık alanda eriğin birinci çıkarıldığı yer. Eserlerin bir kısmını yurt içine, bir kısmını da Rusya, Dubai, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine ihracata gönderiyoruz. Bu yıl bilhassa Orta Doğu ülkelerinden çok fazla talep var” dedi.

Erik fiyatlarından şad olan üreticiler, “2023 yılı bereketli ve yararlı bir yıl oldu. Ürettiğimiz erik para kazandırıyor, bilhassa fiyatlardan çok mutluyuz. Bu yıl emeğimizin karşılığını ziyadesiyle almaya başladık” dediler. – MERSİN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat