Meral Akşener: 'Tür ne demek? Biz insanız'

Meral Akşener: ‘Tür ne demek? Biz insanız’

Haber: BERKAY VAROL- Kamera: NAZIM FATİH EFE

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, Nevşehir’de; “Dün Sayın Erdoğan Ankara mitinginde şöyle bir kelam söyledi. Diyor ki, ‘Alevilere hürmet duyarız. Yani biz her cinse hürmet duyarız.’ Cins, ne demek biliyor musunuz? Bu nasıl bir saygısızlıktır. İnsanız biz insan. Sünni’siyle insan, Alevi’siyle insanız biz. Tıp ne demek? Bu ülkenin Cumhurbaşkanı bize ‘tür’ diyor, tür… Bitki miyiz, hayvan mıyız, biz neyiz? Biz insanız. Allah‘ın yarattığı kuluz kul… Bir diğeri çıkıyor diyor ki, şayet Millet İttifakı kazanırsa, ne olurmuş biliyor musunuz? Erkek erkeğe evlilik olurmuş. Daha ileri gidermiş, erkeklerle hayvanlar evlenirmiş. Arkadaşlar bu nasıl bir fantezidir. Bu nasıl bir şuur altıdır. Bütün psikiyatrları bu arkadaşları muayene etmeye davet ediyorum. Bu türlü devlet yönetilemez” dedi.

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, Nevşehir’de seçim uyum merkezinin açılışına katıldı. Partililer, “Kızılırmak sen benim kaygımdan anla, Tayyip emmi bavulunu hazırla”, “Taşa çaldım ayva ile narımı Tayyip boşa harcadın eldeki millet malını” pankartları taşıdı.

Burada yurttaşlara seslenen Akşener, çiftçilerin borçlarını 5 yıl vadeli olarak yapılandıracaklarını, faizlerini sileceklerini söyledi. Tarım Organize Bölgeleri kuracaklarını belirten Akşener, Atatürk Orman Çiftliği’nde “Tarım Bilimleri Akademisi” açacaklarını duyurdu. Sıhhat sisteminde de düzenlemeler yapacaklarını tabir eden Akşener, “Eşit işe eşit fiyat vereceğiz” dedi. Akşener, şunları söyledi:

“BATSIN BU DÜNYA: Bir gün küme konuşmamı yaptım çıktım. Büsbütün iktisada dairdi. İşsizliğe dairdi. Atanamayan öğretmenlere dairdi. Çıktığımda gazeteci arkadaşlarım dizilmişlerdi. Zannettim ki onunla ilgili bir soru sorulacak durdum. Bana ne dediler biliyor musunuz, ‘Sayın Erdoğan, Sayın Kılıçdaroğlu’na şunu dedi. Sayın Kılıçdaroğlu da ona şu yanıtı verdi. Siz ne diyorsunuz.’ Allah var ağzımdan ‘elinin körü diyorum’ diyecektim. Genel Lider olduğumu hatırladım ve bir şey demiyorum dedim. Genel merkeze geldim arkadaşlara dedim ki, ‘yola çıkıyoruz. Türkiye’yi dolaşacağız.’ Zira Türkiye’de milletimiz çırak çıkıyor. Zira bu millet kazık yiyor. Zira bu seçmen bu millet velinimet olmalıyken siyasetçilerin o pis lisanı karşısında maraba olmuş. 82 puan alıp atanamayan çocuklarınız var. Sizin buna karşılık ayısı olmuş, dayısı olmuş. AK Parti’nin bünyesinde 52 puanla gidip devlet memurluğunun en güzel maaşını var aranızda. Lakin rektörlerin dekanların belediye liderlerinin kaymakamların özel kaleminde bir ay çalışıp 657’den en yeterli maaşlarla takım alan çocuklar var bu memlekette. Seninkisi gece oturup gündüz uyurken, iki üniversite bitirmiş işi yokken buna karşılık, ayısı olan dayısı olan çocuklar, bir yerlere atanıyorsa batsın bu dünya.

EY EMEKLİ KARDEŞLERİM KURBAN KESEBİLECEK MİSİNİZ: Artık önümüz Kurban Bayramı. Allaha şükür her birimiz dinimizin gereğini yerine getirmeye çalışan insanlarız. Ey emekli kardeşlerim kurban kesebilecek misiniz? 15 bin lira danaya da girseniz bir hisse 14 bin lira. Koyun ya da koç alsanız da 12 bin 500-15 bin lira. Geçen sene 5 bin liraydı, bugün 15 bin lira. Bir karar vereceksiniz, önümüzdeki kurban kurban kesmeyi dinimizin gereğini yerine getirmek istiyorsanız o vakit iki oy vereceksiniz. Birincisi 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na… Yani şöyle bir Meral’e bir Kemal’e oy vereceksiniz. Emekli kardeşlerim göreceksiniz Kurban Bayramı’na bir hafta kala 15 bin lira ikramiyeniz hesaplarınızda olacak. 14 Mayıs akşamı seçimi millet kazandığı vakit bir ay içerisinde 100 bin öğretmen tayini yapacağız. Bütün köy okullarını tekrar açacağız. Öğretmen ve ziraat mühendisi tayin edeceğiz teknikerler dahil.

BÜTÜN PSİKİYATRLARI BU ARKADAŞLARI MUAYENE ETMEYE DAVET EDİYORUM: Bütün her şey bu cins konuşmalar üzerinden, projeler üzerinden rekabet edilmesi gerekirken ne üzerinden rekabet ediliyor? Doğduğumuz yer, inançlarımız, ailelerimiz yaşadıklarımız topraklar üzerinden birbirimize düşman edilen bir lisan var. Ben bunu reddediyorum. Mesela dün sayın Erdoğan Ankara mitinginde şöyle bir kelam söyledi. Diyor ki, ‘Alevilere hürmet duyarız. Yani biz her cinse hürmet duyarız.’ Cins ne demek biliyor musunuz? Bu nasıl bir saygısızlıktır. İnsanız biz insan. Sünni’siyle insan, Alevi’siyle insanız biz. Ne demek tıp. Tıp ne demek? Bu ülkenin Cumhurbaşkanı bize çeşit diyor, tıp. Ne tipi. Bitki miyiz, hayvan mıyız, biz neyiz? Biz insanız. Allah’ın yarattığı kuluz kul. Bir oburu çıkıyor diyor ki, şayet Millet İttifakı kazanırsa, ne olurmuş biliyor musunuz? Erkek erkeğe evlilik olurmuş. Daha ileri gidermiş, erkeklerle hayvanlar evlenirmiş. Arkadaşlar bu nasıl bir fantezidir. Bu nasıl bir şuur altıdır. Bütün psikiyatrları bu arkadaşları muayene etmeye davet ediyorum. Bu türlü devlet yönetilemez.

BEN O DENLİ BİR ŞEY YAPTIYSAM AİLEM İÇİN KATLİM VACİPTİR: Sayın Cumhurbaşkanı Recep Beyefendi, bayanlara ‘sürtük’ dedi. Ben 1956 doğumlu, 1980 ihtilaline kadar Kocaeli MHP Vilayet Başkanlığı’nı yapmış, o periyodun ve sonrakilerin yakından tanıdığı harama el uzatmamış, hayatında hiçbir mevki makam talebi olmamış bir ağabeyin kız kardeşiyim. Onun kardeşi Meral Akşener’e, anneye, bir eşe, babaanneye, bir oğlun anasına Sayın Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı periyodunda malum bir televizyon kanalından dendi ki, ‘Kocasını aldattı.’ Bu benim için ölümdü. (Akşener burada duygulanıyor) Bu benim için mevtten beterdi. Sonra gördüm ki, halbuki herkese yapılıyormuş. Sonra gördüm ki hepimize yapılıyormuş. Bütün bayanlara yapılıyormuş. Verdim mahkemeye üç gurursuz beraat etti ve bir hakime hanım bunu beraat ettirdi. Ağabeyim kanser, akciğer kanseri yatıyor hastanede. Ben o denli bir şey yaptıysam ailem için katlim vaciptir. Lakin yapmadıysam da siz biliyorsunuz. Artık bu ah herkese kâfi. Sonra devam etti. İsmail Kahraman denen o adam, Meral Kılıçdaroğlu dedi. Ölmüş ağabeyimin arkadaşlarına mahkemeye verdim beraat etti. Meskenim basıldı, beraat etti. Bunu yapanların başındaki bana, torunuma ‘gayri meşru’ yazdırdı 9 aylık torunuma ve her şeye göz yumuldu. En son gelinen nokta Sinan Ateş katledildi. İşte biz bunlara karşı duracağız daima birlikte. Onun için bir olacağız birlikte olacağız. Ağabeyimin kardeşleri, Nihat Gürer’in kız kardeşinin eline terörist eli paha mi? Ölür o ölür. Vallahi de billahi de değmez. Sayın Erdoğan’ın elinde Hizbullah var, Gaffar Okan’ın katilleri var. Sol elinde PKK var. Bebek katilinin kardeşine ‘Bizim Mehmet’ diyor. Sonra da utanmadan bizlere PKK’yla iş tutuyor diyorlar. PKK ile iş tutanın Allah belasını versin. PKK ile yan yana geleni cenabı hak kahrı perişan eylesin.”

Akşener, konuşmasının akabinde meselelerini ve taleplerini lisana getirmeleri için mikrofonu vatandaşlara uzattı.

Kaynak: ANKA / Siyaset