Medeniyetlere konut sahipliği yapan Erzincan'ın yeni müzesi ziyaretçilere hazırlanıyor

Medeniyetlere konut sahipliği yapan Erzincan’ın yeni müzesi ziyaretçilere hazırlanıyor

Tarihi İpekyolu üzerinde yer alan ve birçok medeniyete mesken sahipliği yapan Erzincan‘da, Kültür ve Turizm Bakanlığı yatırımıyla üretimi tamamlanan müze, ziyaretçilerini binlerce yıllık seyahate çıkarmak için gün sayıyor.

Ordu Caddesi’nde inşaatına 2021’de 2 bin 30 metrekare kapalı alan olarak başlanan müze, ziyaretçilere hazırlanıyor.

Müzede sergilenmek üzere, Paleolitik Periyoda kadar uzanan yapıtlarla Tunç Çağı, Urartu, Pers, Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı periyotlarından yaklaşık 350 kesim eser yerleştirildi.

Engellilerin de unutulmadığı Erzincan Müzesi’ndeki yapıtları, görme engelliler sesli betimlemeyle öğrenebilecek.

Mayıs ayı içinde açılacak müze, Kültür ve Turizm Bakanlığının oluşturduğu “Sanal Müze” sistemine dahil edilecek.

Erzincan’da 27 Aralık 1939’da meydana gelen, yaklaşık 33 bin kişinin hayatını kaybettiği, binlerce kişinin de yaralandığı 7,9 büyüklüğündeki sarsıntının izleri de müzede sergilenecek.

Depremde kısmen yahut büsbütün yıkılan tarihi yapıların maketleriyle o dönemki gazeteler ve imajların de yer alacağı özel bir stant alanı oluşturuldu.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Müzeler Dairesi Lideri Bülent Gönültaş, AA muhabirine, müzeyi yakın vakitte vatandaşların ziyaretine açacaklarını söyledi.

Tarihi İpekyolu üzerinde yer alan kentin birçok medeniyete konut sahipliği yaptığını belirten Gönültaş, Tunç çağlarından günümüze kadar gelen yapıtlarla bakırcılıktan yörenin klasik kıyafetlerine kadar pek çok devri yansıtan yapıtların müzede sergileneceğini kaydetti.

Erzincan Müzesi’ni başkalarından ayıran en büyük özelliğinin ise zelzele standı olduğunu vurgulayan Gönültaş, şöyle devam etti:

“Yaşanan yıkıcı zelzelelerin akabinde kent hafızasının oluşması nedeniyle müzede zelzeleyle ilgili bir kısmımız de olacak. Kentin kültürel miraslarından olan, kısmen yahut büsbütün yıkılan tarihi yapıların maketlerini burada sergileyeceğiz. Yeniden o periyodun gazete kupürleri ile görüntülerin da bulunduğu bir alan da olacak. Türkiye’de bir birinci olacak. Birinci sefer müzemizde o kentin zelzeleyle ilgili tarihini yansıtacak kısmı burada sergilemiş olacağız.”

Müzenin, Erzincan’ın tabiatına ve yöre mimarisine uygun bir formda tasarlandığını söz eden Gönültaş, “Erzincan’da 20 yıl evvel burada öğrenci olarak Altıntepe’de bilimsel hafriyat çalışmalarına katılmıştım. O devir hafriyatta bulduğumuz yapıtları bugün 20 yıl ortanın akabinde birinci sefer açtığımız bu müzede sergiliyor olmamız bizim için başka bir memnunluk. İnşallah daha fazla yapılacak kazılarla bu müzenin teşhirini de zenginleştireceğiz.” sözlerini kullandı.

İki yılda açılışa hazır hale getirildi

İl Kültür ve Turizm Müdürü Arda Heb ise Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Erzincan Valiliğinin ortak çalışmasıyla iki yıl üzere kısa bir müddette müzeyi açılışa hazır hale getirdiklerini aktardı.

İki büyük zelzeleyle yıkılan Erzincan’ın o acıları içinde hissetmiş vilayetlerden biri olduğunu anımsatan Heb, müzecilikte birinci olacak çalışmayla, kentin geçmişinde zelzelede kaybettiği yapıtların sergilendiği bir alan olacağını lisana getirdi.

Kentte yapılacak hafriyatlarda bulunan tarihi yapıtların yeni kurulan müzede sergileneceğine dikkati çeken Heb, “Geçmiş devirlerde Altıntepe’de hafriyatlar sonrası çıkarılmış birçok eser Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi’ne sergilenmekte. Müzemizin olması bize şu avantaj sağlayacak. Bundan sonraki günlerde illimizde çıkarılacak rastgele pahalı bir eser, artık diğer bir kentte değil, kendi topraklarında Erzincan’ımızdaki müzemizde sergilenecek.” diye konuştu.

“Sanal Müze” sayesinde de gezilecek

Heb, butik usulde manisiz olarak inşa edilen müzede, görme ve bedensel engelli vatandaşların rahatça gezip bilgi sahibi olabileceği sesli rehberlik sistemi üzere kolaylıkların da olacağını belirtti.

Müze açıldıktan sonra Sanal Müze sistemine dahil edileceğini bildiren Arda Heb, “Dünyanın neresinde olursanız olun Bakanlığımızın Sanal Müze sistemi üzerinden beşerler müzenin içerisini gezip görebilecek. Şu anda Bakanlığımız uhdesinde sanal müze sisteminde gezilip görülebilecek 60’a yakın müze bulunmaktadır.” dedi.

Kaynak: AA / Kemal Özdemir – Kültür Sanat