Manisa'da üreticiye bal üzere hizmet

Manisa’da üreticiye bal üzere hizmet

Kırsal kalkınmanın sağlanması noktasında rekor bir bütçeyi tarım ve hayvancılığa ayıran Manisa Büyükşehir Belediyesi, üreticiye kıymetli bir takviye sağlayacak olan Arıcılık Eğitim ve Ana Arı Üretim Merkezi’ni hizmete sundu.

Manisa Büyükşehir Belediyesi, üreticiye değerli bir dayanak sağlayacak olan Arıcılık Eğitim ve Ana Arı Üretim Merkezini hizmete sundu. Gölmarmara Hıroğlu Mahallesi’nde konumlanan merkezin açılış merasimine Manisa Büyükşehir Belediye Lideri Cengiz Ergün’ün yanı sıra, MHP TBMM Küme Başkanvekili Erkan Akçay, MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu, Daire Liderleri, Dava Ocakları Vilayet Lideri Nazmi Akçay, Gölmarmara MHP İlçe Lideri Şakir Can, Dava Ocakları İlçe Lideri Ahmet Yazıcı, S.S. Manisa Bal Üreticileri Ziraî Kalkınma Kooperatifi Lideri Ali Binici, Lider Yardımcısı Nuri Açıkgöz ve mahalle muhtarları katıldı.

Merkez önünde çiçeklerle karşılanan Lider Ergün, açılışa katılanlarla tek tek tokalaştı. Daha sonra ise, Lider Ergün ve protokol üyelerinin iştirakiyle Arıcılık Eğitim ve Ana Arı Üretim Merkezi’nin açılış kurdelesi kesildi. Kurdele kısmının akabinde merkezi gezen Lider Ergün ve protokol üyelerine Arıcılık Eğitmeni Hüseyin Balkaya bilgilendirmede bulundu.

Açılış merasiminde konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Lideri Cengiz Ergün, “2022 yılında yer arayışıyla başlattığımız süreçle Hıroğlu Mahallemizde Ulusal Eğitim Müdürlüğüne ilişkin olan okul binası belediyemize tahsis edilerek çalışmalara başlandı. Arıcılık Eğitim ve Ana Arı Üretim Merkezimizde uygulamalı temel arıcılık eğitiminin verilmesini yanı sıra uygulamalı ana arı üretimi yapılarak Manisalı arıcılarımıza genç ana arı dağıtılarak kolonilerinin randımanını arttırmayı amaçlıyoruz. Merkezimiz, 7’den 70’e herkese açık bir eğitim merkezi olacaktır. 150 çift katlı kovan ve 300 adet ana arı çiftleştirme kovanları ile üretim gerçekleştirilecek olup, bu üretimde bin 750 adet ana arı üretimi, bin 500 kilogram bal, 100 kilogram polen, 2.5 kilogram arı sütü, propolis üzere arı eserleri üretimi yapılacaktır. Tesiste 20 kişilik derslik, bal süzme makinası, bal dinlendirme tankı, 100 kovan arı halihazırda mevcuttur. Ayrıyeten geçtiğimiz aylarda Gölmarmara ilçemizde yapmış olduğumuz temel arıcılık eğitimini muvaffakiyet ile tamamlayan 18 kursiyerimize Arıcı Maskesi, Körük ve el demirinden oluşan temel arıcılık materyallerini teslim edeceğiz. Kendilerini tebrik ediyor, çalışmalarında kolaylık diliyorum” dedi.

Başkan Ergün’ün akabinde konuşan S.S. Manisa Bal Üreticileri Ziraî Kalkınma Kooperatifi Lideri Ali Binici de, “Daha evvel düzenlediğimiz kursa Cengiz liderimizin büyük dayanağı olmuştu. Cengiz liderimize yaptığı hizmetlerden ötürü teşekkür ediyoruz. İyiki varsınız. Bütün Manisalı arıcılar ismine bu türlü bir teşekkürü liderimize uygun gördük” dedi.

Konuşmaların akabinde Lider Ergün, 18 kursiyere temel arıcılık gereci armağan etti. – MANİSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat