Malatya'da konteynerlerde kalan depremzede çocukların yüzünü, istekli gençler güldürüyor

Malatya’da konteynerlerde kalan depremzede çocukların yüzünü, istekli gençler güldürüyor

Malatya‘da, Gençlik Merkezi gönüllüleri 6 Şubat’taki sarsıntıların akabinde konteynerlerde kalan çocukların keyifli vakit geçirmesini sağlıyor.

“Asrın felaketi” olarak nitelendirilen sarsıntıların akabinde Battalgazi ilçesinin Bulgurlu Mahallesi’ndeki Teknokent Süreksiz Konaklama Merkezi’nde bulunan konteyner meskenlerde kalan depremzede çocuklar, Malatya Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezi başkanları ve istekli gençlerin etkinlikleriyle moral buluyor.

Depremzede çocuklar Gençlik ve Spor Bakanlığınca kurulan çadırda, Gençlik Merkezi gönüllülerinin düzenlediği fotoğraf, boyama, akıl ve zeka oyunları etkinlikleriyle vakit geçiriyor.

Etkinlik kapsamında palyaço kostümleri giyen gönüllüler, halay ve oyunlarla eğlendirdiği çocukların hem yüzünü güldürüyor hem de onları sarsıntının olumsuz tesirlerinden uzaklaştırmaya çalışıyor.

“Çocuklar sarsıntının olumsuz tesirlerinden uzaklaşıyor”

Çocukların etkinliklerle sosyalleşip hayata tutunduğunu belirten Çibik, “Depremlerden çabucak sonra çocuklara takviye çalışmasına başladık. Bağlama, keman üzere müzik enstrümanıyla aktiflik yapıyoruz. Etkinliklerden aileler ve çocuklar çok şad, çocuklar buraya geldiklerinde sarsıntının olumsuz tesirlerinden uzaklaşıyor ve kendi yaşıtlarıyla faaliyetlere katılıp yaşadıkları güçlü süreci unutuyorlar.” dedi.

Çibik, çocukların devletin, bakanlıkların ve kurumların sağladığı psikososyal dayanak ve imkanlarla daha âlâ durumda olduğunu belirterek, çocukların aktiflik ve faaliyetlere gün geçtikçe daha ağır katıldığını lisana getirdi.

Çocukların etkinliklerle moral bulduğunu tabir eden Ekici, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ederiz. Allah razı olsun, konteyner kentte her şey dört dörtlük. Bu türlü devlete sahip olduğumuz için şanslıyız. Burada çocuklarımız boyama yapıyor, oyunlar oynuyorlar. Gençlik Merkezi gönüllüleri çocuklarımıza çok yeterli bakıyor. Biz çocuklarımıza o denli bakamayız. Hepsine teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Kaynak: AA / İlhami Erkılıç – Kültür Sanat